Lekarze na stażach – zarobki, godziny pracy, odpowiedzialność

W Polsce w Izbach Lekarskich zarejestrowanych jest ponad 8 tys. lekarzy stażystów oraz lekarzy dentystów stażystów. Gdzie jest ich najwięcej, ile zarabiają, ile godzin mogą pracować i jaką odpowiedzialność ponoszą?

Lekarze na stażach – zarobki, godziny pracy, odpowiedzialność
Lekarze na stażach – zarobki, godziny pracy, odpowiedzialność (fot. Piotr Stasiuk / FORUM)

Zanim absolwent medycyny zostanie specjalistą, rozpoczyna karierę zawodową od odbycia obowiązkowego stażu. W przypadku lekarza stażysty okres ten trwa 13 miesięcy, w trakcie których pogłębia on wiedzę teoretyczną oraz praktyczną w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, a w przypadku lekarza dentysty stażysty – 12 miesięcy. Staż rozpoczyna się corocznie w dniach od 1 października albo 1 marca. Najwięcej młodych adeptów sztuki medycznej zbiera pierwsze zawodowe doświadczenia w okręgu warszawskim, krakowskim i wrocławskim.

Z danych Naczelnej Izby lekarskiej z dnia 30.09.2016 roku wynika, że kluczową kuźnią lekarzy jest Warszawa, gdzie na stażu w Okręgowej Izbie Lekarskiej zarejestrowanych jest 1036 lekarzy i 218 lekarzy dentystów. W Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie jest ich odpowiednio 736 i 191, a w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej we Wrocławiu – 639 i 199. Z kolei najmniej stażystów zdobywa praktyczne doświadczenie w Gorzowie Wielkopolskim – 16 lekarzy stażystów i 4 lekarzy dentystów, w Płocku 26 i żaden dentysta, a w Zielonej Górze – odpowiednio 31 i 4.

Zarobki i wymiar dyżurów

Wynagrodzenie lekarza stażysty określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty – paragraf 6 ust. 5. Zasadnicze wynagrodzenie miesięczne wynosi 2007 zł brutto (czyli ok. 1465 zł netto). Zarobki mogą być wyższe w momencie, gdy lekarz stażysta pełni dyżury medyczne. Za każdą godzinę dyżuru medycznego pełnionego w porze dziennej oraz nocnej przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości 125 proc. stawki godzinowej zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego. Młody lekarz w trakcie stażu może pełnić jeden dyżur w tygodniu w wymiarze 10 godzin i 5 minut lub dwa dyżury w tygodniu w wymiarze – jeden 5 godzin i drugi 5 godzin i 5 minut.

Czy młody lekarz potrzebuje obowiązkowego OC?

OC jest obowiązkowe tylko dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, tj. dla podmiotów leczniczych np. szpitali czy przychodni oraz dla praktyk lekarskich. Dotyczy to więc także lekarzy zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (tzw. kontraktowych).

– Lekarz zatrudniony na podstawie umowy o pracę nie ma ustawowego obowiązku posiadania polisy OC. Zatem stażysta, będący pracownikiem podmiotu szkolącego również nie musi mieć ubezpieczenia OC – wyjaśnia Katarzyna Strzałkowska, Rzecznik Prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej. – Kwestia odpowiedzialności stażysty za błąd medyczny – jak każdej odpowiedzialności za błąd medyczny – nie może być rozpatrywana na płaszczyźnie ogólnej, w oderwaniu od okoliczności konkretnej sprawy. Co do zasady stażysta wykonuje zawód pod nadzorem opiekuna, czynności podejmuje na jego zlecenie lub po zasięgnięciu jego opinii, zatem to raczej opiekun stażysty jest osobą prowadzącą leczenie pacjenta i to on powinien zadbać, aby leczenie to odbywało się zgodnie z aktualną wiedzą i sztuką medyczną – dodaje Rzecznik NIL.

Zabezpieczenie interesów własnych

Lekarze i lekarze stażyści pracujący na zasadzie umowy o pracę nie są zobowiązani do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jednak istnieją sytuacje, kiedy takie ubezpieczenie może ochronić ich majątki lub np. pokryć koszty procesów sądowych.

– Nawet jeśli podmiot medyczny zatrudnia lekarza czy lekarza stażystę na umowę o pracę, a sam ma wykupione OC, to istnieją zdarzenia, które nie są objęte ochroną takiej polisy. Przykładem może być tu zniszczenie mienia pacjenta lub naruszenie jego praw – mówi Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC w TU INTER. – Zgodnie z zapisami kodeksu pracy, podmiot medyczny może pociągnąć lekarza lub lekarza stażystę do odpowiedzialności regresowej do wysokości trzech pensji. Regresu można spodziewać się w sytuacji, kiedy winę da się przypisać konkretnemu lekarzowi lub stażyście – dodaje ekspert. Aby posiadać ochronę przed tego typu sytuacjami, lekarze pracujący na umowę o pracę powinni wykupić dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Lekarze stażyści z kolei mogą wykupić OC we własnym zakresie albo skorzystać ze specjalnych programów ubezpieczeniowych przygotowanych dla nich, nawet bezpłatnie, przez niektóre Izby Lekarskie. 

Praktycy.com

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 2 ~sumator

jakość tych lekarzy na stażach czy też po specjalizacji - pokazuje wolny rynek na świecie np w usa - mogą tylko sprzatać - w moim miasteczku prawie wszyscy lekarze byli w usa czy innym kapitaliźmie - 100% sprzątało

! Odpowiedz
1 2 ~Beka_z_typa

Gdzie ty w polsce widzisz kapitalizm to ja nwm. To co mamy obecnie to oblecha jaką nazywamy socjalliberalizmem.

! Odpowiedz
10 8 ~rs4

lekarze nie leczą...lekarze "pompują" kaske z pacjentów. Kiedys to była skuteczność a teraz trzeba bedzie jeździć do Chin do Doktora bo tam skuteczność 95%

! Odpowiedz
4 0 ~Asia

Pokaż lekarzu... www.almoc.pl

! Odpowiedz
1 3 ~Mc

minus 30-60 zł składki na izbę lekarską

! Odpowiedz
0 0 ~onkolog4

ja place 60zl to sa tacy co placa 30zl stazysci w zamian dostaje gowniana gazetke

! Odpowiedz
14 17 ~piwi

Zna ktoś inny zawód po studiach, gdzie na stażu daja dwa koła brutto? Ja nie.

! Odpowiedz
1 9 ~szefuf

Racja, w innych zawodach dają więcej ;)

! Odpowiedz
7 5 ~Judym

się mogą przekwalifikować, kapitalizm je

! Odpowiedz
1 3 ~sdf

Oczywiście że mogą, tyle że to dla państwa czyli nas wszystkich jest mocno nie-ekonomiczne.
Nawet gdyby się jednak przekwalifikowali to i tak byłaby to mniejsza strata niż to co faktycznie robią czyli emigrują.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.