Kwieciński: zrealizowaliśmy już prawie połowę zadań z planu Morawieckiego

W ciągu dwóch lat - zrealizowaliśmy już prawie połowę najważniejszych zadań wytyczonych w planie Morawieckiego - powiedział w piątek PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że efektem sprawnej realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju są m.in bardzo dobre wyniki gospodarcze.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

Minister podkreślił, że ze 180 projektów strategicznych, na których oparta została Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej też planem Morawieckiego, ok. 47 proc. zostało już albo zakończona, albo znajduje się "na zaawansowanym" poziomie realizacji.

Szef resortu inwestycji zaznaczył, że do najważniejszych projektów należy m.in. Konstytucja Biznesu, która zmieniła otoczenie funkcjonowania firm w Polsce, a także zrewolucjonizowała podejście administracji do przedsiębiorczości. "Drugim bardzo ważnym przedsięwzięciem, który zakończyliśmy, jest nowy system wsparcia innowacji, który wreszcie jest podobny do tych, jakie działają w innych konkurencyjnych gospodarkach - powiedział Kwieciński. Dodał też, że na "bardzo dobrym etapie realizacji" są projekty związane z zarządzaniem finansami na poziomie kraju, z uszczelnianiem systemu podatkowego, zarządzaniem funduszami unijnymi i procesami inwestycyjnymi.

Kwieciński zaznaczył, że sprawne zarządzanie i realizacja SOR przekłada się na "bardzo dobre wyniki gospodarcze". Przypomniał, że wzrost PKB utrzymuje się na poziomie 5 proc. "Mamy nadal bardzo niskie bezrobocie rejestrowane poniżej 6 proc., świetną sytuację w budżecie i zmniejszające się zadłużenie" - wyliczał.

Zapytany o to, jak Polska jest przygotowana na mające nadejść spowolnienie gospodarcze, powiedział, że pierwsze oznaki osłabienia w Europie pojawiały się już w ubiegłym roku, ale polska gospodarka skutecznie się im oparła. Wyraził nadzieję, że w tym roku również ten "opór" będzie kontynuować, choć - jak zaznaczył - utrzymanie wzrostu PKB na dotychczasowym poziomie może być trudniejsze. "W ustawie budżetowej zaplanowany jest wzrost PKB na poziomie 3,8 proc, ale mogę śmiało powiedzieć, że będzie wyższy" - mówił.

Ministerstwo finansów zapisało w ustawie, że w 2019 roku dochody budżetu państwa wyniosą w tym roku 387,6 mld zł, wydatki zaplanowano w kwocie 416,1 mld zł, co oznacza, że deficyt budżetu państwa będzie nie większy niż 28,5 mld zł. Natomiast deficyt sektora finansów publicznych (liczony według metodologii UE) ma wynieść 1,7 proc. PKB. Przygotowując projekt resort finansów założył, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,8 proc., średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc., przeciętny roczny fundusz wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent wzrośnie nominalnie o 6 proc., a konsumpcja prywatna będzie wyższa o 5,9 proc.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 4 slc350

Aż strach pomyśleć co będzie jak zrealizują drugą połowę... Małe firmy woń! Większość ludzi na stawce pit 32%. Benzyna po 6 zł, ZUS 2000? Dodatkowa emerytura dla alkoholika i posiadacza niebieskiej karty, urzędnik US i ZUS zatrudniony na etacie w firmie w celu kontroli, gospodarka centralnie sterowana, władza absolutna premiera ( dyktatora) VAT 25% dla naszego dobra, i zapewne cała masa " ułatwień " i "upraszczania"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 5 histeryk

90% Planu Morawieckiego to inicjatywy realizowane przez ministerstwa od lat, które zostały wpisane do planu na zasadzie "wpiszcie czym się zajmujecie obecnie, co jest ważne" i potem przesiane przez sito logiki "co jest medialne i co uda się łatwo dokończyć". Chyba nikt nie wierzy, że uchwalony dwa lata temu plan pod nazwą Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to autorskie pomysły polityków PiS, które już po dwóch latach realizacji zostały cudownie zrealizowane. Choć tak to zostanie przestawione w partyjnych mediach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 domisie

czekamy jeszcze na port lotniczy. bo to jest kluczowa inwestycja.

! Odpowiedz
48 13 ajwaj

WOW - Magic PISy :)
Ledwo wybory przeszly (a obiecanki z poprzednich nie spelnione, a juz spin-doktorzy PISy oglaszaja "1/2 planów Morawieckiego spelniona"
Wydawalo BY sie, ze te biliony zl. z ostanich obiecanek spelnili

Analogie dwie:
- dlaczego bratanek Orban wygral > podsluchali rzadzaco-obiecujaca partie "klamalismy, klamalismy...)
-dlaczego m.in. prez. Trump wygral "lie, lie, lie=klamia, klamia, klamia " (Hilaryja C., + Burak O. & co)

"Patrz szulerowi na rece" - bo cie w skarpetach na mróz pusci

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
38 19 karbinadel

W tym roku 1. kwietnia wcześniej przyszedł?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil