Kuwejt: emir rozwiązał parlament

Emir Kuwejtu szejk Sabah al-Ahmad as-Sabah wydał w niedzielę dekret rozwiązujący parlament, czyli 50-osobowe Zgromadzenie Narodowe - podała oficjalna agencja prasowa Kuna. Wcześniej apelował o to przewodniczący parlamentu Marzuk al-Ghanem.

Kuna informuje, że rozwiązanie parlamentu, którego kadencja miała się zakończyć w lipcu 2017 roku, nastąpiło w kontekście "delikatnej koniunktury regionalnej" oraz "wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa". Dlatego - zdaniem emira - obywatele Kuwejtu powinni wybrać nowych parlamentarzystów, "by określić kierunki, ambicje i wziąć udział w stawieniu czoła wyzwaniom".

Dekret władcy został wydany w ślad po zaleceniu wydanym w niedzielę przez radę ministrów, która zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu. Jego tematem była różnica zdań rządu i parlamentu w sprawie podwyżki cen paliw oraz reform gospodarczych.

W rozwiązanym Zgromadzeniu Narodowym zasiadali liberałowie i kandydaci marginalizowanych wspólnot plemiennych Kuwejtu. Zgodnie z konstytucją, w ciągu dwóch miesięcy powinny odbyć się wybory parlamentarne.

Kuwejcki parlament należy do najstarszych i najsilniejszych w krajach Zatoki Perskiej, zaś cały kraj - jeden z wiodących producentów i eksporterów ropy naftowej - cieszy się polityczną stabilnością i jest wiernym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w regionie. (PAP)

kot/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil