REKLAMA

Kursy producentów gier znacząco powyżej wycen biur maklerskich

2020-02-12 14:20
publikacja
2020-02-12 14:20

Wysoki popyt na akcje producentów gier spowodował, że WIG-Games zyskał od ostatniej grudniowej sesji przeszło 20 proc. i jest najlepszym indeksem sektorowym na GPW, a giełdowe kursy czołowych spółek z branży istotnie przewyższają wyceny analityków.

fot. / / CD Project

Notowania Play Way są 50 proc. wyższe od średniej wyceny analityków, w przypadku Ten Square Games przewartościowanie sięga 22 proc., a dla CD Projektu wynosi ponad 10 proc.

W środę indeks sektorowy WIG-Games pozostaje stabilny w okolicach 22 800 pkt.

Największa spółka z branży, CD Projekt, zwiększyła jak dotąd w tym roku kapitalizację o 11,5 proc. do prawie 30 mld zł i pozostaje piątą najwyżej wycenioną firmą w WIG20, zmniejszając systematycznie dystans do czwartego Santander Bank Polska. Kurs producenta serii "Wiedźmin" i "Cyberpunk 2077" w środę o godz. 12.50 rośnie o 0,9 proc. i wynosi 313,4 zł, co oznacza, że jest o 10,6 proc. wyższy od średniej wycen z rekomendacji biur maklerskich.

"CD Projekt przesunął premierę 'Cyberpunka 2077' i tak jak to bywało historycznie, okazało się to dobrą okazją do zakupu akcji, ale moim zdaniem spółka już zdyskontowała potencjał do wzrostów" - powiedział PAP Biznes Kamil Jędrej z Noble Securities.

"Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że przesunięcie to kolejne dwa kwartały nakładów na produkcję gry. Z tego powodu będzie droższa, choć już raport za trzeci kwartał 2019 roku ujawnił niedoszacowanie, niezakładane wcześniej. Pułap 1 mld zł budżetu może być osiągnięty - to poziom porównywalny z grą 'GTA V' (jedna z najlepiej sprzedających się w historii - PAP)" - dodał.

Zarząd CD Projekt zdecydował w połowie stycznia o przesunięciu daty premiery gry "Cyberpunk 2077" na 17 września 2020 roku z 16 kwietnia. Pierwsza reakcja inwestorów była negatywna, ale obecnie kurs jest już ponad 10 proc. wyższy niż w momencie informacji o przesunięciu premiery.

Jak wynika z konsensusu PAP Biznes, spółka jest obecnie wyceniana na 14,2-krotność zysku netto prognozowanego przez brokerów na 2020 roku, w którym zadebiutować ma "Cyberpunk 2077", oraz na 19,3-krotność wyniku netto w następnym roku.

Drugim największym producentem gier na GPW od niedawna jest PlayWay. W środę na początku notowań wycena spółki spadała, ale o 12.50 kurs po raz kolejny rośnie, o 1,1 proc. Wycena PlayWaya od początku roku wzrosła o 57 proc. i wynosi ok. 2,5 mld zł. Kurs spółki, 378 zł, jest aż o 50 proc. wyższy niż średnia cena docelowa biur maklerskich.

Obecna kapitalizacja PlayWaya to ok. 35-krotność średniego zysku netto spółki prognozowanego przez biura maklerskie na ten rok.

"Wydaje się, że PlayWay już zdyskontował swój potencjał" - ocenia Jędrej z Noble Securites.

Analityk jest zdania, że ostatni wzrost kursu spółki wynika z wyższych oczekiwań wobec konsolowych wersji gier PlayWay.

W poniedziałek spółka podała, że najlepiej sprzedająca się gra grupy PlayWay, "House Flipper", otrzymała certyfikaty od producentów konsol Xbox i Playstation: premiera gry na obu urządzeniach jest planowana w dniach 27-28 lutego. "House Flipper" zadebiutował na komputerach PC w maju 2018 roku. Od debiutu do września 2019 roku gra sprzedała się w ponad 1 mln egzemplarzy.

"Konsole to może być drugie tyle, ale pytanie, jak gra będzie się monetyzowała. Po premierze konsolowej wersji 'Car Mechanic Simulator 18' widać jednak, że gry PlayWaya mogą dobrze sprzedawać się na konsolach" - powiedział analityk.

Analitycy DM BOŚ, w opublikowanym w środę raporcie z 5 lutego, podwyższyli cenę docelową akcji PlayWay do 338 zł z 244 zł wcześniej, obniżając jednocześnie rekomendację do "trzymaj". Raport sporządzono przy kursie 313 zł.

Wycena Ten Square Games, która od początku roku wzrosła o 38 proc., w środę zniżkuje o 1,1 proc. Kurs akcji spółki jest 22 proc. powyżej średniej ceny docelowej biur maklerskich. Wskaźnik ceny do zysku spółki prognozowanego na 2020 rok wynosi obecnie 22.

Kurs 11 bit studios (454 zł) również przekroczył średnią wycen brokerów, która wynosi 443 zł. Kapitalizacja spółki w 2020 roku jak dotąd wzrosła o ponad 13 proc. Średnia prognoz biur maklerskich dla zysku netto 11 bit studios na ten rok to niecałe 18 mln zł - rynek nie oczekuje, by spółka wydała w tym roku nową, własną grę. Prognoza na 2021 rok to około 80 mln zł, co przy obecnej wycenie giełdowej spółki przekłada się na wskaźnik ceny do zysku na poziomie 13,1. (PAP Biznes)

kuc/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
nostsherlock
A czy kiedykolwiek, jakikolwiek kurs był zgodny z wyceną analityków/biur maklerskich?
staryznajomy
C/WK CDProjekt 30, zysk po 3 kw 64 mln
C/WK Getin Holdingu 0,3, zysk po 3 kw 61 mpn
nostsherlock
C/WK to wskaźnik dla syndyków, żeby w razie opresyjnej kontroli skarbowej mieli z czego się nakraść. Dlatego spółki IT sobie tak dobrze radzą na polskim rynku, ponieważ nie ma im z czego syndyk zabierać, bo większość aktywów to własność intelektualna, z którą debile z US nie wiedzą co zrobić.
mgs3
Tylko te firmy i garstka innych rośnie. Cała reszta 400-500 w stagnacji od 10 lat. Taka prawda.
Trudno zarabiać, skoro populacja spada

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki