REKLAMA

Kurs euro najwyższy od września. Frank najdroższy od maja

2020-10-16 09:50
publikacja
2020-10-16 09:50
fot. rsooll / Shutterstock

Polska waluta rozpoczęła piątek od dalszego osłabienia. Kurs euro wzrósł do najwyższego poziomu od września. Notowania franka szwajcarskiego naruszyły wrześniowy szczyt i znalazły się na najwyższym poziomie od maja.

Przez europejskie giełdy przetoczyła się fala spadków wywołanych decyzjami polityków, którzy podobnie jak wiosną, obrali kurs na „zamknięcie gospodarki” z powodu ekspansji chińskiego wirusa. Choć już czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła lekką poprawę nastrojów, to złoty postrzegany jako część uniwersum rynków wschodzących, wciąż pozostaje pod presją.

Bankier.pl

Po czwartkowym tąpnięciu polski złoty w piątek rano wciąż pozostawał w odwrocie. O 9:51 kurs euro wynosił 4,5541 zł i był o dwa grosze wyższy niż na zakończenie czwartkowego handlu. Od wtorku kurs EUR/PLN poszedł w górę o przeszło 10 groszy, dziś w nocy osiągając najwyższą wartość w październiku (4,5671 zł).

Kurs franka szwajcarskiego rósł o ponad grosz, wspinając się na wysokość 4,2486 zł. W nocy odnotowano nawet wartość 4,2640 zł, a więc nieznacznie wyższą niż pod koniec września (4,2625 zł) i najwyższą od maja.

Dolar amerykański w piątek rano kosztował 3,8882 zł, a więc o 1,5 grosza więcej niż w czwartek wieczorem. Funt brytyjski wyceniany był na ponad 5,02 zł, czyli o przeszło trzy grosze wyżej niż dzień wcześniej.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jes
Uzdrawiania gospodarki przez pis ciąg dalszy
and-owc
Najwyższy czas "przejść" ze "złotówki" do "euro" (waluty). Pózniej będziemy "analizować" gospodarki państwowe (Plusy i minusy matołków).
demeryt_69
Dlaczego kurs € jest najwyższy, a franek jest najdroższy? Bosze, kto to pisze?!
jas2
Jak najbardziej prawidłowo napisane. Nie czepiaj się.
demeryt_69
Czego? Palet czy snopowiązałek?
traderfr odpowiada demeryt_69
https://atlas.cid.harvard.edu/countries/177/export-complexity

Tutaj możesz sobie poczytać co Polska eksportuje.

Poland's⁩ largest goods exports are in ⁨both low and high⁩ complexity products, Agriculture and Machinery⁨, respectively.⁩
jas2 odpowiada demeryt_69
"Czego?" Eksportu!
piotr76 odpowiada traderfr
Tylko to niekoniecznie zadziała w oczekiwany sposób, skoro po stronie kosztowej większość rzeczy również drożeje proporcjonalnie do wzrostu kursu walut.
Dodatkowo przy tej sytuacji demograficznej firmy nie mają możliwości oszczędzić na kosztach pracy, z powodu wysokiej inflacji oczekiwania płacowe rosną, a słaby
Tylko to niekoniecznie zadziała w oczekiwany sposób, skoro po stronie kosztowej większość rzeczy również drożeje proporcjonalnie do wzrostu kursu walut.
Dodatkowo przy tej sytuacji demograficznej firmy nie mają możliwości oszczędzić na kosztach pracy, z powodu wysokiej inflacji oczekiwania płacowe rosną, a słaby PLN tylko nasili "drenaż mózgów" i emigrację młodych, z tej samej przyczyny praca w PL staje się coraz mniej atrakcyjna dla Ukraińców.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki