REKLAMA

Kurs XTB runął po oskarżeniach KNF

2017-11-13 09:07, akt.2017-11-13 16:42
publikacja
2017-11-13 09:07
aktualizacja
2017-11-13 16:42

Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że XTB dopuścił się oszustw przeciwko klientom. Na początku poniedziałkowej sesji kurs akcji foreksowego brokera runął o ponad 30%.

fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), zawiadomiła prokuraturę, że władze XTB dopuściły się przestępstwa z art. 286 Kodeksu karnego, czyli… oszukały swoich klientów na od 8 mln zł do nawet 23,5 mln zł” – informuje dzisiejszy „Puls Biznesu”. Chodzi o wątpliwości pojawiające się w modelu market-makera, gdy klienci tak naprawdę grają przeciwko brokerowi.

KNF zarzuca brokerowi stosowanie mechanizmów, które utrudniały klientom osiąganie zysków. Zlecenia na niekorzyść XTB miałyby być według Komisji odrzucane przez algorytmy brokera. Za to zlecenia niekorzystne dla klienta były realizowane bez problemów – wynika z analiz nadzoru.

To właśnie tego typu mechanizmy miały doprowadzić klientów do ogromnych strat podczas słynnego „czarnego czwartku”, gdy Szwajcarski Bank Narodowy zerwał z polityką quasi-sztywnego kursu walutowego. Ponadto KNF zarzuca XTB celowe opóźnianie realizacji niektórych zleceń, aby utrudnić życie tzw. skalperom – czyli inwestorom zarabiającym na niewielkich zmianach cen lub błędach technicznych brokera.

To piorunująca wiadomość dla akcjonariuszy największego foreksowego brokera w Polsce. Na otwarciu poniedziałkowej sesji handel akcjami XTB został wstrzymany, a teoretyczne kursy otwarcia (TKO) spadały nawet do trzech złotych.  Po trzech minutach handel został wznowiony, co oznaczało przecenę walorów foreksowej spółki o 18,34%, do 4,32 zł. Jednakże wkrótce potem notowania akcji XTB znów zostały wstrzymane. Handel ruszył ponownie ok. godziny 10, ale po chwili znów został zatrzymany. O 10:03 ostatni kurs transakcyjny wynosił 3,51 zł, co oznaczało spadek aż o 33,65% względem piątkowego zamknięcia notowań. TKO wynosił 3,51 zł. Na chwilę przed zamknięciem giełdy akcje brokera były przecenione o ponad 38% do 3,27 zł.

Akcje XTB zadebiutowały na warszawskiej giełdzie w maju 2016 roku po cenie 11,55 zł. Giełdowy „miesiąc miodowy” skończył się już w sierpniu, gdy spółka rozczarowała wynikami finansowymi. Od tego czasu notowania XTB pozostawały w trendzie spadkowym.

Prokuratura prześwietla XTB

Prokuratura prześwietla XTB

KNF nie ma wątpliwości: giełdowy dom maklerski X-Trade Brokers dopuścił się oszustwa na szkodę swoich klientów szacowanego na 8 mln zł do 23,5 mln zł. Broker odpiera zarzuty.

Ale w październiku wydawało się, że foreksowy broker najgorsze ma już za sobą. W akcjonariacie ujawnił się Quercus TFI, a  XTB pokazało znakomite wyniki za trzeci kwartał. Pojawiły się też pozytywne informacje o odsunięciu w czasie lub złagodzeniu nowych regulacji ograniczających swobodę spekulacji na Foreksie.

Dawid Tokarz w rozmowie z Pulsem Biznesu dodaje, że problemy mogą mieć też inni brokerzy. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.

KK

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (16)

dodaj komentarz
ifoccur
No cóż wypada tylko powiedzieć: GRATULACJE PANIE JAKUBIE, udało się panu oprócz klientów wysadzić w kosmos jeszcze inwestorów, a pozostałym dostarczyć namacalnych dowodów że nie warto się interesować w ogóle polską GPW. :-)
Dla mnie IPO XTB to było od samego początku ożenek papierów ludowi. Teraz musi p. Jakub jedynie jeszcze
No cóż wypada tylko powiedzieć: GRATULACJE PANIE JAKUBIE, udało się panu oprócz klientów wysadzić w kosmos jeszcze inwestorów, a pozostałym dostarczyć namacalnych dowodów że nie warto się interesować w ogóle polską GPW. :-)
Dla mnie IPO XTB to było od samego początku ożenek papierów ludowi. Teraz musi p. Jakub jedynie jeszcze trochę poudawać jakto teraz ochoczo ratuję spółkę, a kapitał już zaparkowany, tak naprawdę "to już nie jego interes". :-) Najważniejszy interes już ma za sobą. Interes życia, albo raczej numer.
Niech sie martwią inwestorzy. :-)
obronca_przebraza
Niech KNF weźmie się za tego machera na GPW, który od paru, już lat przekłada nieustannie z wora do wora, przy czym jeśli zechce to po takim dniu ilość walorów w jego posiadaniu nie zmienia się nawet o jedną sztukę! Rośnie mu za to codziennie konto gotówkowe. Wykończył już prawie wszystkich. Nowe technologie przy składaniu zleceń,Niech KNF weźmie się za tego machera na GPW, który od paru, już lat przekłada nieustannie z wora do wora, przy czym jeśli zechce to po takim dniu ilość walorów w jego posiadaniu nie zmienia się nawet o jedną sztukę! Rośnie mu za to codziennie konto gotówkowe. Wykończył już prawie wszystkich. Nowe technologie przy składaniu zleceń, a nikt z Polaków już nie inwestuje na GPW bo i po co? Ten gostek nie jest głupi, działa w porozumieniu i co jakiś czas zmienia się dymacz (instytucja)!!! Tak wiem, ten mechanizm jest wykorzystywany na wszystkich światowych giełdach, z tym, że akurat u nas w Polsce, zupełnie przypadkowo, ten mechanizm jest nielegalny.
Brzmi mniej więcej tak: " kto poprzez składanie zleceń wprowadza w błąd innych uczestników rynku...itd.!!! Ten mechanizm jest banalnie prosty, przez co niesamowicie skuteczny!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kackos
Jedna WIELKA PROPAGANDA!! Prokuratura zaczęła zbierać dowody w sierpniu, nie wszczęto żadnego postępowania ani nic w tym stylu, a tu nagle po 3 MIESIĄCACH zbierania dokumentów, gdzie nie odnotowano żadnego progresu sprawy pojawiają się w poniedziałek (13.11.2017) rano takie artykuły??? Ludzie obudźcie się... Albo świetna sponsorowana Jedna WIELKA PROPAGANDA!! Prokuratura zaczęła zbierać dowody w sierpniu, nie wszczęto żadnego postępowania ani nic w tym stylu, a tu nagle po 3 MIESIĄCACH zbierania dokumentów, gdzie nie odnotowano żadnego progresu sprawy pojawiają się w poniedziałek (13.11.2017) rano takie artykuły??? Ludzie obudźcie się... Albo świetna sponsorowana zagrywka konkurencji albo świetna manipulacja kursem.
123123
już nikogo nie okradną ,,wilki z warszawy''
brawo KNF
marekrz
Jak małe XTB gra przeciwko klientom to KNF reaguje, a jak duże banki grają przeciwko klientom, którzy mieli opcje walutowe i kredyty denominowane w walucie, to KNF siedzi cicho.
skruszonybankierchf
Jako były pracownik największego polskiego brokera, mający dostęp do wszelkich danych i statystyk PRZESTRZEGAM WSZYSTKICH !!!! To nie prawda, że traci 82%! TRACĄ WSZYSCY tylko jest to kwestia czasu - miesiąc, dwa, pół roku, rok. Znacie KOGOKOLWIEK kto się dorobił na FX oprócz prezesa XTB? Nie, nie ma nikogo, bo powtarzam WSZYSCY Jako były pracownik największego polskiego brokera, mający dostęp do wszelkich danych i statystyk PRZESTRZEGAM WSZYSTKICH !!!! To nie prawda, że traci 82%! TRACĄ WSZYSCY tylko jest to kwestia czasu - miesiąc, dwa, pół roku, rok. Znacie KOGOKOLWIEK kto się dorobił na FX oprócz prezesa XTB? Nie, nie ma nikogo, bo powtarzam WSZYSCY TRACĄ tylko to kwestia czasu. Wszelkie statystyki, informacje, szkolenia to jedna wielka ściema, która ma dać Wam więcej czasu by was wyleszczyć. Dla brokera nie ma znaczenia czy popłyniecie jutro, czy za miesiąc, bo on i tak kasę wygra. Największe przewałki to BOSSA, XTB, HFT, TMS. To są wszystko szulernie. Lepiej kasę zainwestujcie w dzieci albo idźcie się zabawić. Dobrze radze, podziękujecie mi.
lopez_emigrant
Zastanawiam się, czy kiedyś nadejdą w Polsce czasy kiedy słowa: bankier, ubezpieczyciel i finansista przestaną być synonimami słowa złodziej.
hrabiag41
Wszyscy wiedzieli, że to była lipa...
zbyszek_od_dobrej_zmiany
Dobrze tak złodziejom.

Powiązane: Kara KNF dla XTB

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki