Kurs Getin Noble w końcu ruszył. Mocne spadki

2019-08-19 14:36
publikacja
2019-08-19 14:36

Dopiero w poniedziałek na notowaniach Getin Noble Banku pojawiła się reakcja na środowy komunikat o braku inwestora. Akcje banku znalazły się na sporym minusie.

 

/ fot. Andrzej Bogacz / FORUM

O 9 proc. tanieją w poniedziałek akcje Getin Noble Banku. Jedna akcja spółki wyceniana jest obecnie na mniej niż 40 groszy - naniżej od przeszło pół roku. Łączna wycena Getin Noble Banku to obecnie 403 mln zł, mniej niż wycena Ambry, ZE PAK-u, Biotonu czy XTB. 

Mocne spadki Getin Noble Banku to m.in. reakcja na komunikat, w którym spółka poinformowała, że nie udało jej się znaleźć inwestora, który dofinansowałby biznes. Komunikat pojawił się po środowej sesji, jednak reakcja na akcjach widoczna jest dopiero dziś. Opóźnienie to splot dwóch czynników. Pierwszy to brak czwartkowej sesji (święto Wojska Polskiego), w piątek zaś Getin znajdował się na tzw. widłach. Z arkusza wynikało, że akcje powinny potanieć o ponad 10 proc. (momentami nawet 20 proc.), jednak z racji dużego spadku handel próbowano równoważyć. Efekt był taki, że "widłowy" w ogólnie nie dopuścił do żadnej transakcji na GNB w piątek. W poniedziałek handel także był równoważony, o 11 notowania Getinu w końcu jednak zostały puszczone. Akcje przez moment taniały nawet o 19 proc., później ustabilizowały się jednak w okolicy 9 proc. pod kreską.

Kurs Getin Noble w końcu ruszył. Mocne spadki / Bankier.pl

Brak inwestora to kolejna zła wiadomość dla Getinu. Do tej pory plan zakładał, że znajdzie się ktoś chętny na bank i przy okazji wesprze go finansowo. Problemem Getinu są regularnie notowane straty, które podkopują jego pozycję kapitałową. Wcześniej dziury łatała finansowa kroplówka od kontrolującego bank Leszka Czarneckiego, ten jednak chciał teraz znaleźć zewnętrznego inwestora. 

W połowie czerwca Getin informował, że ma dwie niewiążące oferty od funduszy private equity dopuszczonych do badania due diligence. Oferty te zawierały szereg warunków, w tym między innymi odnoszących się do zakupu istniejących obecnie akcji banku, uzgodnień z organami regulacyjnymi oraz przeprowadzenia dodatkowego badania due diligence banku. Do porozumienia się jednak dojść nie udało.

Brak inwestora to kolejne znaki zapytania co do przyszłości Getinu. Najpierw rozważano połączenie go z Idea Bankiem, okazało się jednak, że Idea ma obecnie jeszcze większe problemy niż Getin. Liczono więc na inwestora, tego jednak też się nie udało dopiąć. A przecież Getin ma nie tylko problemy z rentownością, ale i wisi nad nim sprawa kredytów frankowych. Niebawem spodziewany jest wyrok TSUE, który może okazać się sporym ciężarem dla takich banków

Głos w sprawie zabrał nadzorca. - Komisja Nadzoru Finansowego wobec niepowodzenia procesu inwestorskiego oczekuje, że Getin Noble Bank przedstawi alternatywny, wiarygodny plan samodzielnych lub zakładających zaangażowanie obecnego wiodącego akcjonariusza, działań autosanacyjnych - poinformował PAP Biznes Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej KNF.

AT

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (10)

dodaj komentarz
misiosnechacz
Co znaczy widłowy ? Cenę wyznacza rynek i rynek ma ja dyktować, a nie jakiś widłowy. Kogoś ubrano w akcje za 43 grosze w piątek chociaż powinien je kupić taniej. Bez sens. Jeżeli ma spaść niech leci.
sel
Ubrani? to są właściciele akcji wszystkich pozostałych banków, które wcale nie są lepsze tylko 10 razy droższe na dodatek udzielają kredyty nie tym co chcą a komu partia , albo centrala każe.
szlachta-nie-pracuje
trzeba zrepolonizować banki Leszka rząd powinien pomóc
greatmongo
mam nadzieje, ze to zart
sel
Przecież banki LC to są jedyne w Polsce banki polskie w ponad 50%? to co ty chce repolonizować? je trzeba chronić przed ruskimi trollami które naganiają na spadki..
kumatygosc
Cos sie dziwic - ludzie w koncu zrozumieli, ze ten bank nie ma nic wspolnego z instytucja zaufania publicznego tylko ciagle naciaga klientow. Przeciez to juz jest wydmuszka a nie bank. Rozumni juz dawno wyciagneli stamtąd pieniadze
staryznajomy
Ty kumaty nie masz z tym problemu bo nie masz co wyciągać:)
Bank też nie ma problemu, przed czasem zwrócił pożyczkę do NBP i wskaźniki depozytowe ma na poziomach pozwalających spokojnie prowadzić działalność operacyjna.
sel
Kumaty inaczej , ludzie tam mają ponad 50 mld w tym LC ponad 3 mld wk. pytanie czy spłacający kredyty nie nabiorą się na pajaców namawiających ich do niespłacania bo im zabiorą domy i mieszkania..
staryznajomy
Mozna bylo po 34-35 kupować
marianpazdzioch
Zabawa przypomina przerzucanie się gorącym, spalonym kartoflem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki