Kukiz'15 chce, aby kredytobiorcy byli pytani przez banki, czy ich wierzytelności mogą zostać sprzedane

Chcemy uporządkować Prawo bankowe, aby banki najpierw pytały kredytobiorcę, czy mogą sprzedać jego wierzytelności - powiedział poseł Kukiz'15 Andrzej Maciejewski, który poinformował, że klub Kukiz'15 złożył projekt nowelizacji ustawy Prawo bankowe, który wprowadza taki zapis.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Maciejewski w środę na konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że klub Kukiz'15 złożył projekt ustawy nowelizującej Prawo bankowe w zakresie handlu hipotekami i wierzytelnościami.

"Dzisiaj zgodnie z prawem każdy, kto ma kredyt hipoteczny na mieszkanie, na dom, jest towarem, którym bank może handlować bez jego zgody" - podkreślił poseł Kukiz'15.

"Drogi kredytobiorco, sprawdź czy bank ciebie już nie sprzedał dla funduszy, które nie podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Zatem w tym momencie łamane są podstawowe prawa obywatelskie, prawa konsumenckie, jest łamana konstytucja" - powiedział Maciejewski.

Jak mówił, Kukiz'15 "chce uporządkować Prawo bankowe, aby to banki najpierw spytały tego, który jest kredytobiorcą, czy mogą jego wierzytelności sprzedać". "Na dzisiaj takiego prawa i pytania nie ma żadnego. Możemy być sprzedani, zhandlowani" - podkreślił.

"Są takie przypadki, że klient wziął kredyt 400 tys. zł, spłacił 200 tys., jego wierzytelność została sprzedana, odzywa się fundusz, który mówi do pani, że +mamy pani wierzytelność - ona jest warta 1,7 mln zł, ale my proponujemy w ramach dobrej woli, że ona dzisiaj wynosi 500 tys. zł, ustalamy nowy harmonogram i nowe raty spłaty+" - opowiadał Maciejewski.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, umowa kredytu hipotecznego jest dla typowego konsumenta najważniejszą umową zawieraną w większości tylko raz i która wiąże go z bankiem na ćwierć wieku. "Konsument wiążąc się z bankiem, oczekuje od banku stabilności i poczucia bezpieczeństwa. Skoro konsument zdecydował się na zaciągnięcie kredytu właśnie w banku, a nie w instytucji parabankowej lub quasi-finansowej, ma prawo oczekiwać, że taki stan będzie trwał do zakończenia stosunku umownego". (PAP)

gb/ mrr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 siwy_janek

dobry pomysł

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
20 24 karbinadel

Tej partii już nie ma, szkoda energii. Lepiej idź Paweł się napić

! Odpowiedz
7 25 marek11311

Jak to było? - "Banki instytucją zaufania publicznego". Czy dlatego bankom można wszystko?

! Odpowiedz
13 34 nostsherlock

Znowu zrobią projekt ustawy, który lekką ręką reszta posłów odrzuci. Sporo ich mieli, ale oczywiście korzyść zwykłego obywatela nie jest w interesie POPiS'u, jak dodamy jeszcze do równania premiera pinokia bankstera, to jest to pomysł bez szans na realizację

! Odpowiedz
6 17 eagleeye

Za późno o 3 lata 8 miesięcy szanowni posłowie K'15

! Odpowiedz
10 26 qrara

Prawo bankowe?????? W Polsce????? A co to takiego????? Nawet sąd okręgowy w Warszawie, na wniosek pełnomocnika banku, rezygnuje z biegłego, o którego wniósł powód. Prawo i dowody
w starciu z bankiem są nieistotne.

! Odpowiedz
7 37 wektorwg

Pewnie w umówię kredytowej będzie to warunkiem konieczny. Jeden paragraf więcej. Ale próbuj Kukiz może na kolejną kadencje się załapiesz

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne