REKLAMA

Kukiz'15 chce, aby kredytobiorcy byli pytani przez banki, czy ich wierzytelności mogą zostać sprzedane

2019-06-12 14:38
publikacja
2019-06-12 14:38

Chcemy uporządkować Prawo bankowe, aby banki najpierw pytały kredytobiorcę, czy mogą sprzedać jego wierzytelności - powiedział poseł Kukiz'15 Andrzej Maciejewski, który poinformował, że klub Kukiz'15 złożył projekt nowelizacji ustawy Prawo bankowe, który wprowadza taki zapis.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Maciejewski w środę na konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że klub Kukiz'15 złożył projekt ustawy nowelizującej Prawo bankowe w zakresie handlu hipotekami i wierzytelnościami.

"Dzisiaj zgodnie z prawem każdy, kto ma kredyt hipoteczny na mieszkanie, na dom, jest towarem, którym bank może handlować bez jego zgody" - podkreślił poseł Kukiz'15.

"Drogi kredytobiorco, sprawdź czy bank ciebie już nie sprzedał dla funduszy, które nie podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Zatem w tym momencie łamane są podstawowe prawa obywatelskie, prawa konsumenckie, jest łamana konstytucja" - powiedział Maciejewski.

Jak mówił, Kukiz'15 "chce uporządkować Prawo bankowe, aby to banki najpierw spytały tego, który jest kredytobiorcą, czy mogą jego wierzytelności sprzedać". "Na dzisiaj takiego prawa i pytania nie ma żadnego. Możemy być sprzedani, zhandlowani" - podkreślił.

"Są takie przypadki, że klient wziął kredyt 400 tys. zł, spłacił 200 tys., jego wierzytelność została sprzedana, odzywa się fundusz, który mówi do pani, że +mamy pani wierzytelność - ona jest warta 1,7 mln zł, ale my proponujemy w ramach dobrej woli, że ona dzisiaj wynosi 500 tys. zł, ustalamy nowy harmonogram i nowe raty spłaty+" - opowiadał Maciejewski.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, umowa kredytu hipotecznego jest dla typowego konsumenta najważniejszą umową zawieraną w większości tylko raz i która wiąże go z bankiem na ćwierć wieku. "Konsument wiążąc się z bankiem, oczekuje od banku stabilności i poczucia bezpieczeństwa. Skoro konsument zdecydował się na zaciągnięcie kredytu właśnie w banku, a nie w instytucji parabankowej lub quasi-finansowej, ma prawo oczekiwać, że taki stan będzie trwał do zakończenia stosunku umownego". (PAP)

gb/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (9)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
Tej partii już nie ma, szkoda energii. Lepiej idź Paweł się napić
marek11311
Jak to było? - "Banki instytucją zaufania publicznego". Czy dlatego bankom można wszystko?
nostsherlock
Znowu zrobią projekt ustawy, który lekką ręką reszta posłów odrzuci. Sporo ich mieli, ale oczywiście korzyść zwykłego obywatela nie jest w interesie POPiS'u, jak dodamy jeszcze do równania premiera pinokia bankstera, to jest to pomysł bez szans na realizację
eagleeye
Za późno o 3 lata 8 miesięcy szanowni posłowie K'15
qrara
Prawo bankowe?????? W Polsce????? A co to takiego????? Nawet sąd okręgowy w Warszawie, na wniosek pełnomocnika banku, rezygnuje z biegłego, o którego wniósł powód. Prawo i dowody
w starciu z bankiem są nieistotne.
wektorwg
Pewnie w umówię kredytowej będzie to warunkiem konieczny. Jeden paragraf więcej. Ale próbuj Kukiz może na kolejną kadencje się załapiesz

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki