REKLAMA

Kuczyński: Wzrost wpływów z podatku VAT dzięki solidnej gospodarce i bardzo dobrej sytuacji konsumentów

2017-10-31 14:58
publikacja
2017-10-31 14:58

Dochody z VAT rosną m.in. dzięki dość solidnemu wzrostowi gospodarczemu i bardzo dobrej sytuacji konsumentów, co jest plusem - powiedział PAP główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński, komentując wtorkowe dane MF dotyczące m.in wzrostu dochodów podatkowych.

fot. Krzysztof Żuczkowski / / FORUM

Jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów, dochody z VAT po wrześniu br. były wyższe o 23,3 proc. wobec tego samego okresu w ubiegłym roku. Dodano, że nadwyżka budżetowa po wrześniu br. wyniosła 3,8 mld zł. Resort prognozuje też, że na koniec 2017 r. deficyt budżetu wyniesie ok. 30 mld zł.

Z opublikowanych we wtorek danych wynika również, że dochody w 2017 r. (styczeń-wrzesień) wyniosły 262,3 mld zł, czyli 80,6 proc. całorocznego planu, a wydatki 258,5 mld zł, czyli 67,2 proc. całorocznego planu.

Zdaniem Kuczyńskiego plusem jest na pewno to, że rosną dochody z VAT-u. "To jest kwestia wzrostu gospodarczego, uszczelnienia systemu podatkowego, inflacji, która jest wyższa od zakładanej i dużych napływów pieniędzy do ludzi m.in. w efekcie programu 500+, podwyżki płacy minimalnej, podwyżki minimalnej emerytury. Elementy te powodują, że jest spory wzrost VAT-u" - powiedział. Dodał, że zwiększa to wpływy do budżetu.

Jednocześnie, jak zauważył, wydatki do września są niezgodne z planem. "Wicepremier Morawiecki mówi, że 67,2 proc. zostało wydane. A gdyby wydawano normalnie, tzn. zgodnie z miesiącami, to do września mamy 3/4 roku - czyli powinno być 75 proc. Brakuje zatem prawie 8 pkt. proc., a to jest ok. 30 mld zł" - wskazał. I dodał: "Dlatego pan wicepremier mówi, że na koniec roku będziemy mieli rządowy deficyt budżetowy 30 mld zł. A deficyt sektora finansów publicznych, czyli razem z samorządami, to będzie (..) ok. 50 mld zł".

W ocenie Kuczyńskiego wynika z tego, że w ostatnim kwartale, "podkręcimy wydatki". "To jest raczej oczywiste, że będą one musiały być podkręcone, (...) samorządy zaczną ostrzej wydawać pieniądze na inwestycje".

Według eksperta koniec roku "będzie nieco zaburzony". "Część wydatków pewnie zostanie przesunięta z 2018 r. na 2017 r., żeby więcej luzu mieć w roku 2018" - wskazał.

autor: Magdalena Jarco

edytor: Bożena Dymkowska

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pluto85md
Czy ktoś może potwierdzić lub zaprzeczyć, ze odwrócony VAT w budownictwie to pożyczone Państwu przez firmy okolo 8 mld zl?

Odwrócony VAT wszedł w życie w tym roku, firmy płacą VAT i odwrócony VAT i dopiero wtedy występują o zwroty. Jeśli kwota sredniorocznie wynosi 8 mld zl, to o tyle zwiekszyly sie dochody tylko z tego tytułu,
Czy ktoś może potwierdzić lub zaprzeczyć, ze odwrócony VAT w budownictwie to pożyczone Państwu przez firmy okolo 8 mld zl?

Odwrócony VAT wszedł w życie w tym roku, firmy płacą VAT i odwrócony VAT i dopiero wtedy występują o zwroty. Jeśli kwota sredniorocznie wynosi 8 mld zl, to o tyle zwiekszyly sie dochody tylko z tego tytułu, a to juz nie wygląda tak dobrze z uwagą że w przyszlym roku nie zapowiada sie odwrócenie VAT w jakiejś innej branży. Ba, rok do roku w 2018 o te 8 mld zl bedzie mniej przy tej samej bazie.
xyz83
Ten wzrost wpływów to w większości wstrzymywanie zwrotów. Zwykłe kuglarstwo.
silvio_gesell
Nie, to nie kuglarstwo tylko jakościowa zmiana w świadomości zbiorowej. Gdy rządzi PiS to są niskie deficyty, zarówno teraz jak i w 2005-2007, sam popatrz:

https://pl.tradingeconomics.com/poland/government-budget-value
xyz83 odpowiada silvio_gesell
Pozwolisz że odpowiem Ci podobnie: z Twoją inteligencją również stać Cię na więcej :)
madarot odpowiada xyz83
on jest inteligentny inaczej, więc widzi to co mu podsuwają pod nos
silvio_gesell odpowiada xyz83
Otwórz ten link i popatrz na te bilanse budżetu w długim terminie. To są twarde dane, i nie trzeba żadnej inteligencji by je zinterpretować. Albo rząd wydaje pieniądze tak że wracają do budżetu albo nie.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki