REKLAMA

Kuczyński: Małe banki muszą upaść?

2016-03-04 10:29
publikacja
2016-03-04 10:29
fot. Grzegorz Kawecki / Puls Biznesu

W 2016 r. upadnie kilka małych banków - powiedział wiceminister finansów Konrad Raczkowski. - Trochę mnie zatkało. Gdybym był premierem, to bym tego wiceministra zwolnił w 5 sekund - komentuje Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion.

Raczkowski powiedział w czwartek, że w 2016 r. upadnie kilka małych banków, ale nie będzie to efektem wprowadzenia podatku bankowego, a niewłaściwego zarządzania i nadzoru.

- Trochę mnie zatkało. Gdybym był premierem, to bym tego wiceministra zwolnił w 5 sekund. To jest nieodpowiedzialne stwierdzenie. W ustach ministra zapowiedź bankructwa banków? Gdybym był wiceministrem finansów, nawet gdybym wiedział, że padnie kilka banków, to bym nie puścił takiej informacji w eter. Jeśli miałoby paść kilka banków, to znów banki musiałyby się zrzucić do BFG – twierdzi Piotr Kuczyński.

Facepalm dla wiceministra

Facepalm dla wiceministra

„Kilka banków jest toksycznych i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego” – te słowa wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego na długo zapadną w pamięć wielu obserwatorom rynku bankowego w Polsce. Osobiście nie mogłem w pierwszej chwili uwierzyć, że padły one z ust osoby, która piastuje wysokie stanowisko, jest specjalistą w dziedzinie finansów i ma świadomość wagi swoich wypowiedzi. Moja druga reakcja znana jest miłośnikom internetowych memów – tzw. facepalm, pomieszanie wstydu z niedowierzaniem.

Ciekawy czwartek na GPW

- Czwartek był ciekawy w Polsce. Ja pisałem od początku, że Warszawa długo nie wytrzyma. Od początku tygodnia to słabo wyglądało, ale miałem wrażenie, że to podpucha dla ludzi, którzy mają się wystrzelać z akcji. Jest gra pod posiedzenia banków centralnych. W przyszłym tygodniu w piątek już coś będziemy wiedzieli. Jeśli zapomnimy na chwilę o bankach centralnych, to jeżeli na WIG20 padnie poziom 1890 punktów, to teoretycznie idziemy na 2130. Oczywiście musimy brać pod uwagę, że analiza techniczna trafia w cel tak w 55%-60%, co przy grze i zachowaniu systemów inwestycyjnych w dłuższym terminie przynosi sukcesy. Niemniej, zawsze trzeba się wystrzegać pułapek – stwierdza Kuczyński.

Czy Polskie złoto powinno wrócić z Londynu do Warszawy?

- Nie wiem, to jest stary temat, że niektóre państwa rzeczywiście robią ruch powrotny. Nie podchodźmy do tego w ten sposób, że Anglicy ukradną nam złoto. To jest kwestia czystej żywej ekonomii, koszty są ważne, a nie miejsce – odpowiada Piotr Kuczyński.

Gdzie pójdzie ropa i złoto?

- Wszędzie są sygnały kupna. Złoto ni z gruszki, ni z pietruszki wybiło się z takiego proporca. Ja od lat mówię, że 1 100 USD za uncję jest miejscem, gdzie należałoby kupować. Skoro się wybiło z tego proporca, to mieliśmy natychmiast wzrost o 2%, a to potężny wzrost. Podobnie z ropą. Gra jest wybitnie techniczna. Jeśli będzie więcej druku, to będzie więcej kasy, a wtedy więcej można wydać na surowce. Ja nie wykluczam też, że to jest gra banków centralnych, które działają na korzyść zadłużonych w nich krajach surowcowych. Przy wzroście cen surowca łatwiej im będzie spłacać zadłużenie. W końcu nie jest tajemnicą, że gdyby ropa przez pięć lat była na poziomie 25 USD za baryłkę, to Arabia Saudyjska bankrutuje – dodaje Kuczyński.

Czy problem imigrantów przykrywa głębsze problemy UE?

Nie, myślę, że nie. Problem jest taki, że w UE na pewno są tendencje odśrodkowe. Ja uważam, że rozbicie UE jest błędem. Wolałbym jednak, by to porozumienie polityczne było, ale dojrzewało powoli. Coraz częściej mówi się o superpaństwie europejskim, że niektóre państwa z rdzenia UE miałyby stworzyć tzw. pierwszy bieg – UE oddział I. Wtedy to bylibyśmy już na totalnym… - na pytania Internautów odpowiadał Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion.

Z Piotrem Kuczyńskim rozmawiał Łukasz Piechowiak.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (72)

dodaj komentarz
~Creditus_Toxicus
Najwazniejsze to stabilnosc bankowego sektora toksycznego. Nie?
~PYTANIE
Ja mam pytanie do Pana Kuczyńskiego. Co Pan myśli o incydencie z prezeydenckim samochodem na autostradzie. czy to był wypadek z powodu nadmiernej prekości? przypadek? a może mikorwybuch sterowany drogą radiową? bardzo proszę o odpowiedź
~Mike
Kuczyński pewnie jak zwykle widzi w tym sygnał kupna......
~Dim
"Osobiście nie mogłem w pierwszej chwili uwierzyć, że padły one z ust osoby, która piastuje wysokie stanowisko, jest specjalistą w dziedzinie finansów i ma świadomość wagi swoich wypowiedzi."

Nie można powtarzać ciągle tych samych błędów i myśleć że wreszcie uzyska się inny efekt.

Nowe
"Osobiście nie mogłem w pierwszej chwili uwierzyć, że padły one z ust osoby, która piastuje wysokie stanowisko, jest specjalistą w dziedzinie finansów i ma świadomość wagi swoich wypowiedzi."

Nie można powtarzać ciągle tych samych błędów i myśleć że wreszcie uzyska się inny efekt.

Nowe czasy wymagają nowych ludzi. Tak jak u Hitchcocka: Na początku trzęsienie ziemi a później napięcie będzie tylko wzrastać.
~czytelnik
Jak już media o czymś mówią, tzn., że już"po ptakach"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~amcha
Podobnie jak pan Kuczynski tez nie wierze aby Bank Angli ukradl nam gram zlota, ale ja tez wierze, ze w POLSCE to zloto mogloby byc rozkradzione pod takimi rzadami jakie mielismy przez ostatnie OSIEM lat a coby sie stalo gdyby np. Rosja wtargnela tylko do Hrubieszowa lub Suwalk to nie chce tego do glowy swej dopuscic!
~ed odpowiada ~amcha
Tamto 8 lat to nic w porównaniu do bandy, która dorwała się teraz do żłoba. Jak w lipcu wybiorą swojego prezesa NBP będą mogli już bez przeszkód ukraść rezerwę NBP i drukować do woli.
~Kto odpowiada ~ed
"Przyganiał kocioł garnkowi" - Minister Szczurek nadawał na SKOki, żeby je zniszczyć.
Na szczęście padł złodziejski SKOK związany z WSI, inne uczciwe pomimo wielkiej nagonki ministrów finansów z PO oraz KNF się obroniły . Sprawiedliwie będzie sprawdzić teraz "Banki" i zobaczymy, czy ich klienci
"Przyganiał kocioł garnkowi" - Minister Szczurek nadawał na SKOki, żeby je zniszczyć.
Na szczęście padł złodziejski SKOK związany z WSI, inne uczciwe pomimo wielkiej nagonki ministrów finansów z PO oraz KNF się obroniły . Sprawiedliwie będzie sprawdzić teraz "Banki" i zobaczymy, czy ich klienci będą równie lojalni.
Trzeba wyeliminować te, które naciągają klientów.
Banksterzy zobaczą, "Że kto mieczem wojuje od miecz ginie".
~Michał_
Jak to wszystko runie a podobno runie to może złoto jest jeszcze tanie i powinno się w złoto inwestować co radzi Piotr Kuczyński

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki