REKLAMA

Kto zapłaci za SK Bank i upadłe SKOK-i?

2016-06-28 07:00
publikacja
2016-06-28 07:00
Kto zapłaci za SK Bank i upadłe SKOK-i?
Kto zapłaci za SK Bank i upadłe SKOK-i?
fot. Krystian Maj / / FORUM

Około dwa lata temu, zaczęły pojawiać się doniesienia o prawdopodobnej upadłości SKOK-u „Wspólnota”. Bankructwo tej spółdzielczej kasy, zakończyło dwunastoletni okres, w którym Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) nie musiał sięgać po zgromadzone środki. Przez kolejne dwa lata, BFG wypełnił gwarancje dla klientów największego banku spółdzielczego w kraju (SK Banku) i pięciu SKOK-ów. Po podsumowaniu wyników z lat 2014 - 2016, łączna suma środków przeznaczonych na wypłaty gwarancyjne robi spore wrażenie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że część kosztów związanych ze zwrotem depozytów, pokryli klienci banków komercyjnych. 

Przez dwa lata wypłaty dla posiadaczy depozytów kosztowały 5,6 mld zł…

Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie opublikował jeszcze raportu ze swojej działalności w 2015 r. Mimo tego, potrzebne informacje na temat kosztu wypłat gwarancyjnych, są powszechnie dostępne. Takie dane można znaleźć w odpowiednich uchwałach BFG – wyjaśnia Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Po zsumowaniu wszystkich środków, które Bankowy Fundusz Gwarancyjny przeznaczył na wypłaty dla posiadaczy depozytów okazuje się, że przez dwa ostatnie lata wartość gwarancji wyniosła 5,59 mld zł (patrz poniższa tabela). Najbardziej kosztowny był upadek SKOK-u w Wołominie (środki przekazane przez BFG: 2,25 mld zł), SK Banku (2,00 mld zł) oraz SKOK-u „Wspólnota” (0,82 mld zł). Tegoroczne upadłości czterech SKOK-ów („Arka”, „Jowisz”, „Polska” i „Kujawiak”), wygenerowały mniejsze koszty wypłat gwarancyjnych (łącznie: 0,53 mld zł). Trzeba zwrócić uwagę, że przez dwa ostatnie lata suma środków wypłaconych klientom kas spółdzielczych (3,59 mld zł) była nieadekwatna do wkładu finansowego, jaki sektor SKOK-ów przekazał Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Właśnie dlatego Związek Banków Polskich postuluje finansowanie kosztów upadłości SKOK-ów z osobnej puli środków.      

Podsumowanie wartości wypłat gwarancyjnych dla posiadaczy depozytów (lipiec 2014 r. - maj 2016 r.) 

Nazwa niewypłacalnej instytucji

Data spełnienia warunku gwarancji

Wartość środków przekazanych przez BFG na wypłaty gwarancyjne

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo -Kredytowa „Arka”

11 maj 2016 r.

93 145 699,69 zł

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo -Kredytowa „Jowisz”

25 kwiecień 2016 r.

81 928 704,21 zł

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo -Kredytowa „Polska”

25 luty 2016 r.

170 239 083,94 zł

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo -Kredytowa „Kujawiak”

8 styczeń 2016 r.

183 871 621,34 zł

Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa (marka handlowa „SK Bank”)

23 listopad 2015 r.

2 001 677 907,68 zł

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo -Kredytowa w Wołominie

12 grudzień 2014 r.

2 246 390 228,16 zł

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo -Kredytowa „Wspólnota”

18 lipiec 2014 r.

815 660 818,38 zł

Suma środków przekazanych przez BFG na wypłaty gwarancyjne

5 592 914 063,40 zł

(wypłaty dla klientów SKOK-ów: 3 591 236 155,72 zł)

Źródło: opracowanie własne na podstawie uchwał Bankowego Funduszu Gwarancyjnego / RynekPierwotny.pl

Fatalna passa upadłości (lata 2014 - 2016) miała konsekwencje dla całego sektora bankowego. Krajowe banki musiały uzupełnić niedobór w funduszach ochrony środków gwarantowanych, który powstał pod koniec 2015 r – tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Kredytodawcy ponieśli również ciężar związany z podwyższeniem obowiązkowych składek na BFG. W tym kontekście warto dodać, że stawka opłaty rocznej i ostrożnościowej dla banków wzrosła o 80% (II kw. 2016 r./II kw. 2014 r.).

Można spodziewać się, że po ostatnich bankructwach BFG będzie zwiększał wartość środków posiadanych ex ante (w momencie ogłoszenia upadłości podmiotu). Pod koniec 2013 r. takie fundusze stanowiły około 2,00% zabezpieczanych depozytów. Wyższy poziom pokrycia depozytów odnotowano m.in. na terenie Szwecji, Norwegii oraz Islandii. W marcu 2015 roku, analizowany wskaźnik zabezpieczenia depozytów (ex ante), nadal oscylował na poziomie 2,00%.

fot. / / RynekPierwotny.pl

Część kosztów niedawnych bankructw została „przerzucona” na klientów

Trzeba zdawać sobie sprawę, że klienci krajowych banków pośrednio pokryli część kosztów związanych z funduszami ochrony środków gwarantowanych i wyższymi składkami na BFG. Podwyżki w bankowych cennikach były widoczne już pod koniec 2014 r. Wtedy perspektywa opodatkowania aktywów nie mogła jeszcze wpływać na decyzje kredytodawców. W ramach przykładu warto wspomnieć, że od czerwca 2014 r. do czerwca 2015 r. przeciętny koszt prowadzenia ROR-u wzrósł z 3,04 zł/m-c do 4,09 zł/m-c (dane NBP). Analogiczna zmiana dla kart debetowych, też wyniosła ponad 1 zł (wzrost z 2,61 zł/m-c do 3,71 zł/m-c).

W praktyce niemożliwe jest osobne rozpatrywanie wszystkich czynników, które wywołały zmiany cenowej oferty banków (przykłady: koszt bankructw, niższe stopy procentowe, obniżka opłat interchange i podatek bankowy). Sami bankowcy przyznają jednak, że dwuletnia seria upadłości, miała wpływ na wysokość opłat, prowizji i oprocentowania.

Andrzej Prajsnar

Wpływy z podatku bankowego będą mniejsze od zakładanych

Wpływy z podatku bankowego będą mniejsze od zakładanych

Po pierwszym (niepełnym) kwartale obowiązywania podatku bankowego widać, że dochody fiskusa z tego tytułu będą niższe od pierwotnych założeń. Nie potwierdziły się także obawy największych pesymistów: nowa danina nie zrujnowała ani sektora, ani gospodarki.

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~Judasz
A za wszystko i tak odpowiada prezes Krzyśko i Milmex Systemy Komputerowe
~mobiler
Kto zapłaci za brak nadzoru nad SKOKami, przecież nie są nadzorem objęte "od wczoraj"? Kto zapłaci za brak planów naprawczych?

A jak komuś skoki nie pasują, to:
Kto zapłaci za Lehman Brothers, banksterów i kryzys?
Kto zapłaci za frankowiczów?
Kto zapłaci za Amber Gold?
~Asd
Szukam kontaktu do procesów Dziaka
~sjsjdjdjdkjdkdkdkdks
Gdzie jest złoto z Amber Gold panie thusk?
~amen
W prokuraturze w depozycie czyli u pana Ziobrrrrro
~zero
Tak po prostu wzieły i upadly? Gdzie są prokuratorzy? Dlaczego umoczeni politycy, prawnicy nie gnija w pierdlach? bandycki kraj i jego bandyckie elity.
Wolacy nic sie nie stało! Jestem za a nawet przeciw?
Macie pińset plus. Gzijcie sie. Potrzeba dużo głupich niewolników.
~Tweet
2 mld z Wołomina zniknęło, a pomimo wniosków Krajowego nadzoru SKOK - KNF i prokuratura nie interweniowała. Gdzie są bandyci którzy okradli polaków?
W Parlamencie europejskim, czasami też widać ich zdjęcia na często organizowanych marszach w Warszawie (często w pierwszym szeregu).
~Tomas
a kto pociagnie do odpowiedzialnosci prezesow i kadry? Tak na serio ich lekkomyslnosc i chciwosc z reguly jest przyczyna tych strat

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki