REKLAMA

Kto się boi podatku dla koncernów energetycznych?

2022-09-29 07:53
publikacja
2022-09-29 07:53

Zamiast opodatkowania nadzwyczajnych dochodów firm paliwowych, resort Jacka Sasina proponuje ekstrapodatek dla wszystkich większych przedsiębiorców. A dla państwowych gigantów sugeruje "odroczkę".

Kto się boi podatku dla koncernów energetycznych?
Kto się boi podatku dla koncernów energetycznych?
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Wydawało się, że czeka nas wprowadzenie podatku od nadzwyczajnych zysków koncernów  energetycznych i paliwowych. Takie rozwiązanie sugeruje Komisja Europejska, razem z pułapem na hurtowe ceny energii w wysokości 180 euro. Ale okazało się, że resort Jacka Sasina ma zupełnie inny pomysł.

Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało dokument, który nie jest jednak projektem ustawy, ale założeniami do ustawy. Oznacza to, że nie ma tam konkretnych propozycji norm prawnych, lecz tylko ogólne koncepcje. Póki co założeń nie opublikowano.

Wicepremier zapowiada, że nowa regulacja, która obejmie spółki skarbu państwa i firmy prywatne, przyniesie około 13,5 mld zł przychodów do budżetu. Jak podała „Rzeczpospolita”, ma to być podatek 50-procentowy od wzrostu zysku brutto dla firm zatrudniających powyżej 250 osób. Zysk za 2022 r. będzie porównywany z 2018, 2019 i 2021, pandemiczny 2020 się nie liczy. Pieniądze z podatku pójdą w całości na łagodzenie skutków wzrostu cen energii. W pierwszej kolejności pokryją koszty zamrożenia cen energii dla indywidualnych odbiorców i utrzymania ceny „na znacznie poniżej rynkowym poziomie” dla instytucji wrażliwych i samorządów.

Maksymalna cena za energię

Projekt zakłada wprowadzenie maksymalnej ceny za energię 618,24 zł/MWh, czyli o ok. 40 proc. wyższą niż średnia taryfa ustalona w decyzjach prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na 2022 r. Ma działać wstecz – objąć umowy już zawarte przez np. samorządy.

– Zgłosiliśmy jeszcze jedną propozycję, żeby zmienić mechanizm unijny rozporządzeniem ministra klimatu i daliśmy minister Moskwie gotowe rozwiązanie, które nieco inaczej liczy tę najwyższą cenę energii, to by spowodowało spadek około 30 procent. Już nie musielibyśmy liczyć do tej najwyższej ceny wytworzenia, czyli ceny gazowej, tylko jest to nieco inny mechanizm. Tutaj Polska Grupa Energetyczna PGE, która jest największą firmą dostarczającą energię Polakom, sama jakby przygotowywała z Ministerstwem Aktywów Państwowych to rozwiązanie, które będzie kosztować PGE obniżenie zysku o kilkanaście miliardów złotych” – powiedział Sasin.

Nie bardzo wiadomo, do czego odnosił się minister Sasin, mówiąc o „nieco innym liczeniu”. Możliwości są dwie – albo o unijnym podatku, albo o projekcie rozporządzenia wprowadzającego maksymalny pułap cen na rynku bilansującym.

Przygotowane przez resort klimatu przy współpracy z PSE i URE rozporządzenie jest pomysłowe, ale dość skomplikowane dla kogoś nieznającego rynku energii.

WysokieNapiecie.pl

Jak wygląda cały rynek energii? Zaproponowane zmiany to jeszcze podatek czy już składka? Ile i jakie firmy zapłacą najwięcej? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska, Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (10)

dodaj komentarz
samsza
Stały POPISowy numer, tracimy pieniądze na różne głupoty, a gdy "brakuje", to rozglądamy się kto ma i mu zabieramy.
Przecież numer z OFE za Tuska, polegał 10/10 na tej samej zasadzie.
men24a
Doszły mnie słuchy że rząd chce obniżyć wartość PLN do korony czeskiej nawet o 50% i bardzo im to obecnie się udaje. Potem przeczytamy na pasku TVP że za 20 lat polskie place zrównają się z greckimi pod warunkiem, że greckie będą stać w miejscu
men24a
Sądzę że mleczarnie boją się tego podatku.

Masło znika z półek. Tylko 30 proc. kupione, reszta ukradziona. Przez emerytów "Niektóre sklepy spożywcze jak np. Kaufland wprowadziły zabezpieczenia antykradzieżowe na maśle już w lipcu. Dotychczas takie zabezpieczenia były stosowane przede wszystkim na sprzęcie AGD, alkoholach,
Sądzę że mleczarnie boją się tego podatku.

Masło znika z półek. Tylko 30 proc. kupione, reszta ukradziona. Przez emerytów "Niektóre sklepy spożywcze jak np. Kaufland wprowadziły zabezpieczenia antykradzieżowe na maśle już w lipcu. Dotychczas takie zabezpieczenia były stosowane przede wszystkim na sprzęcie AGD, alkoholach, czy odzieży. Polsat News dotarł do sklepów w Kielcach, które jeszcze inaczej zabezpieczają masło. " Postanowiliśmy je przenieść z lodówki ogólnodostępnej nabiałowej do lodówki obok kasy, gdzie masło podaje ekspedient

Pis zrobił ze swojego elektoratu złodziei albo Złodzieje zawsze popierali PiS.
katolicka doktryna jest tak skonstruowana że usprawiedliwia każde złodziejstwo, zbrodnie, każde świństwo... wystarczy tylko chodzić do kościoła, płacić na tace i uzyskiwać rozgrzeszenie opowiadając o swoich niegodziwościach klesze
endes
Nie wypisuj bzdur o „katolickiej doktrynie”!… obrażasz porządnych ludzi!… z reszta się zgadzam.
lobotomek
Typowo bolszewicki umysł. Nadaje się.
ehud
To raczej trockista podobnie jak zdecydowana większość z tej 'opcji' etnicznej :)
ehud
Nie lękajcie się - Icek to absolwent historii, a uzyskanie dyplomu zajęło mu 10 lat ... kanclerski łeb!
karbinadel
Jedno jest pewne: jeśli stoi za tym tow. Sasin, to będzie jedna wielka kaszana
ehud
On jedynie wykonuje polecenia :)

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki