Kryptowaluta Facebooka tonie – kolejne firmy opuszczają pokład

analityk Bankier.pl

Kryptowalutowy projekt Facebooka Libra potyka się o kolejne przeszkody. Z udziału w przedsięwzięciu zrezygnowali najpierw giganci płatności kartowych, Visa i Mastercard oraz PayPal, Stripe i eBay. Teraz nadszedł czas na mniejszych uczestników stowarzyszenia.

Już siedmiu z 28 pierwszych uczestników projektu Libra zrezygnowało z udziału w przedsięwzięciu, które miało dać światu stabilną kryptowalutę do szybkich płatności w sieci. Ostatnim jak do tej pory wycofującym się graczem jest Booking Holdings, spółka prowadząca serwisy m.in. Booking.com oraz OpenTable, Kayak i Priceline.

(fot. Adnan Abidi / Reuters)

Przymierze budowane przez Facebooka czekają ciężkie chwile, a minęło zaledwie kilka miesięcy od oficjalnej prezentacji założeń nowego schematu cyfrowego pieniądza. Przypomnijmy, że projekt Libra nie wystartował jeszcze jako kryptowaluta. Premiera nowej technologii zapowiadana była na 2020 r. Na razie przedsięwzięcie zmaga się z nieufnością regulatorów rynku finansowego.

Kryptowaluta Facebooka miała łączyć w sobie najlepsze cechy dwóch światów – zdecentralizowanego cyfrowego pieniądza i legalnie działających systemów płatności online. Szybko jednak przyciągnęła krytykę z niemal każdej strony. Miłośników „prawdziwych” kryptowalut bawiły założenia techniczne projektu, udające decentralizację, a w rzeczywistości powierzające pieczę nad infrastrukturą wielkim korporacjom. Regulatorzy rynku finansowego od początku kwestionowali możliwość zmieszczenia projektu w ramy obecnych aktów prawnych.

Powszechne zainteresowanie projektem okazało się dla niego przekleństwem. O szczegóły mechanizmów ochrony płatników oraz wpływ kryptowaluty na system finansowy zaczęły się dopytywać także organizacje, które nie nadzorują bezpośrednio rynku. O wycofaniu się z porozumienia Visy i Mastercarda zdecydowały rzekomo pisma wystosowane przez dwóch amerykańskich senatorów, w których podkreślono ryzyka i zapowiedziano „wysoki poziom regulacyjnej kontroli”, jeśli giganci będą uczestniczyć w projekcie.

Na razie Facebook wydaje się nie zrażać oporem materii i wspiera projekt. 23 października w amerykańskim Kongresie odbędzie się przesłuchanie Marka Zuckerberga. Członkowie komisji zajmującej się usługami finansowymi chcą dowiedzieć się, jaki wpływ na rynek finansowy i mieszkaniowy może mieć kryptowaluta. Dialog z regulatorami rynku nie przyniósł jednak do tej pory żadnych namacalnych efektów, a brak odpowiednich zezwoleń (nie tylko w USA) może zatrzymać projekt Libra w blokach startowych na dobre.

Michał Kisiel

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 9 aleyazda

Fejs mysli, ze z kazdego produktu moze zrobic monopol... juz dawno dolaczylem do grona osob, ktore usunely konto FB, teraz mam wiecej spokoju i czasu dla siebie :)

Pojawia sie tez Bitcoin w komentach, wiec dodam, ze ja tez kiedys przegapilem jego start, dlatego teraz polecam nowy projekt mobilnej kryptowaluty Pi. Jeszcze mozna zalapac sie na darmowe kopanie na smartfonach. Z moim poleceniem ALEYAZDA pojdzie Ci 25% szybciej! W sklepie appka Pi Network

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 pkc

Gender ma być .

! Odpowiedz
2 23 open_mind

Natomiast ze względu na protesty gender, Kanadyjskie linie lotnicze zamiast zwrotu powitania na pokładzie „ladies and gentlemen” Będą zwracali się witamy wszystkich “everybody” Podało radio BBC. I to jest wiadomość.

! Odpowiedz
2 8 atari65xe

Przecież BTC w ogóle nie jest anonimowy... Poczytaj trochę ...

! Odpowiedz
17 5 greatmongo

Pieniadz bez anonimowosci to bezsens. To jest wlasnie dlaczego bitcoin wygrywa

! Odpowiedz
4 32 cyklonb

Dobre -figuranta mafii złodziejskiej będą przesłuchiwać na poważnie w Kongresie licząc na to że im cos mądrego powie, ci amerykanie są aż tak głupi albo im tak dobrze się funkcjonuje z udawaniem głupich.

! Odpowiedz
29 10 greatmongo

za to ty, czlowiek z kartoflanego kraju wiesz wszystko

! Odpowiedz
2 18 lightning_network

Chińczyk zaciera ręce... :)

! Odpowiedz
4 42 428ustka

lepsze sa POLISOLOKATY

! Odpowiedz
15 53 cowabunga

I bardzo dobrze, że tonie. Po co komu stablecoin zcentralizowany i bez anonimowości. Zresztą i tak ten projekt był tylko po to aby jeszcze bardziej wydymac i kontrolować społeczeństwo. Za to chińczyki coś podobnego już właśnie kończą robić i niedługo wdrożą.
Póki co lepiej bitcoina kupować dopóki tani.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil