REKLAMA

Kruk chce w '23 poprawić zyskowność rdr, nakłady inwestycyjne mogą być na lekko niższym poziomie

2023-01-11 14:36
publikacja
2023-01-11 14:36

Kruk liczy, że w 2023 roku jego zysk będzie wyższy rdr, spodziewa się wysokich spłat z portfeli, nakłady inwestycyjne mogą na lekko niższym poziomie niż w 2022 roku, kiedy były rekordowe - poinformował PAP Biznes członek zarządu Kruka Michał Zasępa.

Kruk chce w '23 poprawić zyskowność rdr, nakłady inwestycyjne mogą być na lekko niższym poziomie
Kruk chce w '23 poprawić zyskowność rdr, nakłady inwestycyjne mogą być na lekko niższym poziomie
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"W 2023 roku mamy apetyt, by dalej rosnąć jeśli chodzi o zysk netto, natomiast inwestycyjnie, po tak świetnym roku jak 2022, będziemy planowali te inwestycje na trochę niższym poziomie. Zobaczymy, na co rynek nam +pozwoli+" - powiedział Zasępa.

"Chcemy w 2023 roku poprawić zyskowność względem 2022 roku. Spodziewamy się wysokich spłat z portfela, który już nabyliśmy. Spodziewamy się dobrych spłat na wszystkich rynkach, na których działamy. Na to się nałoży poprawa operacyjna, optymalizowanie procesów operacyjnych" - dodał.

Po trzech kwartałach 2022 roku zysk netto grupy Kruk wyniósł 677 mln zł i był większy rdr o 20 proc.

"W 2023 roku skupimy się na dalszej poprawie procesów operacyjnych i analitycznych. Kolejnym priorytetem jest dalsza digitalizacja naszych procesów i wzrost efektywności poprzez automatyzację procesów wewnętrznych i procesów związanych z interakcją z klientem" - powiedział Zasępa.

We wtorek Kruk podał, że w całym 2022 roku zainwestował 2,3 mld zł w portfele wierzytelności o nominale blisko 13,7 mld zł, w porównaniu do 1,7 mld zł inwestycji w wierzytelności o wartości nominalnej 9,7 mld zł w 2021 roku.

"Dane te pokazują, że to był dla nas naprawdę bardzo dobry rok pod względem inwestycyjnym. Kruk stał się bardziej konkurencyjny w szczególności na rynku włoskim i hiszpańskim. Na tych rynkach staramy się mocniej zaistnieć i w 2022 roku zrobiliśmy duży krok w tym zakresie" - powiedział Zasępa.

"Mam nadzieję, że 2023 rok będzie dobry inwestycyjnie. W 2022 nakłady inwestycyjne były bardzo wysokie, my niekoniecznie musimy rosnąć „na inwestycjach”, żeby generować wzrost zysku" - dodał.

W 2022 roku 80 proc. inwestycji Kruka zostało zrealizowanych poza Polską – głównie w Hiszpanii i we Włoszech.

"Spodziewam się, że w 2023 roku udział Polski w nakładach inwestycyjnych będzie na trochę wyższym poziomie niż w 2022 roku" - powiedział Zasępa.

Podał, że Kruk rozpoczyna 2023 rok z "ostrożnym optymizmem".

"Nigdy nie byliśmy w tak dobrej formie biznesowej. Mamy bardzo dobre wyniki spłat na portfelach, jesteśmy rentowni we wszystkich naszych biznesach, mamy sprawnie działającą +maszynę+ na wszystkich rynkach, na których działamy. To wszystko przekłada się na wzrost naszej konkurencyjności w przetargach na nowe portfele" - powiedział Zasępa.

"Wchodzimy w ten rok z rekordowo mocnym bilansem, z nikim poziomem zadłużenia. Rok rozpoczynamy z dużą zdolnością do generowania zysków na wszystkich rynkach" - dodał.

Ocenił, że Kruk pozostaje jedną z najniżej zadłużonych spółek w branży. Według danych po III kwartałach 2022 roku wskaźnik długu odsetkowego netto do kapitałów własnych jest na poziomie 1,0x (wartość maksymalna to 3,0x) , a długu odsetkowego netto do EBITDA gotówkowej jest na poziomie 1,8x (wartość maksymalna to 4,0x).

"Rynek długu w Europie w 2022 roku bardzo się pogorszył, ale Kruk jest jedną z najniżej zadłużonych spółek w swojej branży na świecie i ma w tej chwili relatywną przewagę w stosunku do konkurencji, która jest ponad dwa razy mocniej zadłużona" - powiedział Zasępa.

"W trudniejszym środowisku wysokich stóp procentowych, wysokiego kosztu długu, może się okazać, że Kruk będzie jeszcze bardziej konkurencyjny, bo jest nisko zadłużoną i wysoce rentowną spółką" - dodał.

Pod koniec września 2022 roku ROE Kruka za ostatnie 12 miesięcy było na poziomie 26 proc.

Wartość dostępnych i niewykorzystanych linii kredytowych pod koniec września 2022 roku wyniosła 967 mln zł. W okresie trzech kwartałów 2022 r. Kruk wyemitował łącznie 510 mln zł obligacji.(PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
Kruk nadaje podobnie jak JP Morgan przed upadkiem

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki