REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Kredyty hipoteczne – szykuje się rekordowy rok

2019-11-27 10:52, akt.2019-11-27 13:15
publikacja
2019-11-27 10:52
aktualizacja
2019-11-27 13:15

Wszystko wskazuje na to, że 2019 r. będzie rekordowy pod względem wielkości sprzedaży kredytów hipotecznych. Z danych Centrum AMRON wynika, że po 9 miesiącach tego roku wartość udzielonych kredytów sięgnęła 87 proc. wyniku uzyskanego w całym poprzednim roku.

W trzecim kwartale roku banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 16,8 mld zł. To o 2,62 proc. więcej niż w poprzednich trzech miesiącach. Zawarto łącznie 59,7 tys. umów kredytowych, co oznacza wzrost o 0,65 proc. w porównaniu z II kwartałem roku. Tempo zmian widać lepiej w porównaniach z analogicznym okresem 2018 r. Oba mierniki pokazują dwucyfrowe wzrosty. Wartość finansowania była wyższa o 24,3 proc., a liczba kontraktów – o 14,7 proc.

fot. Lutic / / Shutterstock

- Poziom akcji kredytowej w III kwartale 2019 roku był najwyższy od 43 kwartałów i historii publikacji Raportów AMRON-SARFiN. Wyniki po trzech kwartałach na poziomie 87 proc. wyniku roku poprzedniego pozwolą za kilka tygodni ogłosić rekordową akcję kredytową sektora hipotecznego w roku 2019. Osiągniemy poziom ok. 220 tys. kredytów na niespotykaną jeszcze w historii polskiego sektora bankowego kwotę 60 mld złotych - wskazuje dr Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich.

Ekspert podkreśla, że hipoteczne rekordy to w dużej mierze efekt systematycznego wzrostu średniej wartości kredytu mieszkaniowego. Wskaźnik ten przekroczył w III kw. 2019 r. próg 282 tys. zł i był wyższy o 8,8 proc. niż rok wcześniej.

Dobra koniunktura utrzymuje się także na pierwotnym rynku mieszkaniowym. „W tym okresie oddano do użytkowania 51 021 mieszkań i rozpoczęto budowę kolejnych 63 052 lokali, czyli więcej odpowiednio o 8,31 proc. i 2,50 proc. niż kwartał wcześniej. Jednocześnie wydano pozwolenia na budowę 71 736 lokali mieszkalnych, co oznacza, że wyjątkowo wysoki wynik z poprzedniego kwartału został powtórzony. Wyniki pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku sugerują, że rok 2019 będzie również kolejnym rekordowym okresem sektora deweloperskiego” – czytamy w informacji Związku Banków Polskich.

W ocenie ekspertów Centrum AMRON obecnie otoczenie makroekonomiczne sprzyja rozwojowi rynku nieruchomości, a dobre warunki panujące na rynku przełożyły się na wyniki sprzedaży mieszkań oraz poziom akcji kredytowej w III kwartale 2019 roku.

"Rosnące wynagrodzenia przy jednocześnie niskich stopach procentowych i braku alternatywnych, atrakcyjnych możliwości lokowania oszczędności w sytuacji znacznej inflacji, a także rosnąca wartość nieruchomości sprzyjają postrzeganiu mieszkania jako dobrej inwestycji" - napisano w komunikacie prasowym.

Pełny raport AMRON-SARFiN o rynku kredytów mieszkaniowych i nieruchomości w III kw. 2019 r. zostanie zaprezentowany w pierwszym tygodniu grudnia.

MK

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
kmierz
To nie mój komentarz wpływa na stopy, tylko pogląd osób odpowiedzialnych za stopy wpłyną na komentarz.

Sam jeden komentarz dużo nie zmieni, chociaż w dłuższej perspektywie, jak składnik całości jakiś tam efekt może mieć. Na pewno taka hipoteza ma większą ufność niż wiara, że liczba "ha" w "hahaha" podnosi
To nie mój komentarz wpływa na stopy, tylko pogląd osób odpowiedzialnych za stopy wpłyną na komentarz.

Sam jeden komentarz dużo nie zmieni, chociaż w dłuższej perspektywie, jak składnik całości jakiś tam efekt może mieć. Na pewno taka hipoteza ma większą ufność niż wiara, że liczba "ha" w "hahaha" podnosi znaczenie wypowiedzi.
silvio_qesell
Trzeba podnosić stopy.
jasiek2017
Na ten moment niskie stopy dobrze służą gospodarce. W mojej ocenie szybciej nastąpi spadek stóp procentowych niż ich wzrost ale zobaczymy co będzie za rok czy dwa.
Glapiński obiecuje obecne stopy % na tym samym poziomie do końca 2022 roku. Dalej ciężko przewidywać.
kmierz odpowiada jasiek2017
Hahaha, jasiu jak coś napisze, to wiadomo że jest dokładnie na odwrót: https://forsal.pl/gospodarka/stopy-procentowe/artykuly/1441969,koniec-epoki-ujemnych-stop-procentowych-jej-skutki-sa-coraz-powazniejsze.html
jasiek2017 odpowiada kmierz
I co zmienil Twoj komentarz? Ktos pod jego wplywem podniosl stopy procentowe w PL? Bo nie zauwazylem. Nie wazne co kto pisze, papier wszystko przyjmie, wazne kto decyduje o %.
zenonka
Ciekawe, człowiek zarabia ponad 120k/rok plus 10% bonus a i tak go nie stać w dużym mieście na mieszkanie..
jasiek2017
Stać go jak najbardziej. To dobra pensja na polskie warunki. Za połowę żyjesz a połowę odkładasz. Po kilku latach kredyt i masz mieszkanie. Mając takie dochody spłacasz w kilka kolejnych lat i zamykasz temat więc w czym problem ?
muhh5
Bo 120k / rok to nie jest dużo. To jest tylko dużo jak przyrównujesz to do najmniej wykształconych i przedsiębiorczych polaków. To 28k euro przy założeniu, że podałeś kwotę netto. Równaj do góry a nie do dołu. Celuj bardziej w 400k rocznie.
adam.1983 odpowiada muhh5
twoje równanie to tylko twoje subiektywne odczucie, a w kwestii kupowania nieruchomości liczy się siła nabywcza twojego dochodu i przy takim spokojnie by cie było stać na mieszkanie, przy twoim myśleniu to zawsze będziesz miał za małe dochody bo zarabiając te 400k stwierdzisz że to za mało bo masz większe wydatki i itak ci nic nie zostaje.
kmierz
10 k miesięcznie brutto to nie tak mało, szczególnie jak na magistra. Chyba, że mówimy o 'fachowcach' od precyzyjnej, ręcznej roboty: monterzy, wykończeniowcy i inni budowlańcy, kosmetyczki. Tutaj to faktycznie raczej standard niż jakiś 'kosmos'.

A co mieszkania to faktycznie ciężko. Bez problemu znajdziesz
10 k miesięcznie brutto to nie tak mało, szczególnie jak na magistra. Chyba, że mówimy o 'fachowcach' od precyzyjnej, ręcznej roboty: monterzy, wykończeniowcy i inni budowlańcy, kosmetyczki. Tutaj to faktycznie raczej standard niż jakiś 'kosmos'.

A co mieszkania to faktycznie ciężko. Bez problemu znajdziesz apartament, ale że porządnych mieszkań, takich w fajnym otoczeniu, przez degradację tego otoczenia apartamentowcami, jest coraz mniej.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki