REKLAMA

Kredyty gotówkowe nie dla wszystkich

Dominika Florek2020-05-18 06:00, akt.2020-05-18 14:47redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-05-18 06:00
aktualizacja
2020-05-18 14:47
fot. im_coco / Shutterstock

Jesteśmy ostrożniejsi, ale działamy też elastycznie – komentuje biuro prasowe jednego z największych banków w Polsce. Branża dyplomatycznie mówi jednym głosem: „podchodzimy do klientów indywidualnie”. Redakcja Bankier.pl sprawdziła, jak zmieniły się zasady udzielania kredytów gotówkowych w trakcie pandemii koronawirusa.

Przesłaliśmy do banków pytania dotyczące zmian wprowadzonych przy udzielaniu kredytów gotówkowych w związku z pandemią koronawirusa. Zapytaliśmy kredytodawców m.in. o zaostrzanie polityki kredytowej, zmiany w akceptowaniu dochodów z tytułu umów cywilnoprawnych oraz działalności gospodarczej w branżach najbardziej dotkniętych kryzysem spowodowanym przez COVID-19.

Polityka kredytowa do wymiany

Jedna z wiodących kwestii, o jakie pytaliśmy banki w ankiecie, dotyczyła polityki kredytowej. Dokładniej – jej zaostrzenia w przypadku pożyczek gotówkowych udzielanych na krótszy okres czasu. Przeczące odpowiedzi otrzymaliśmy od ING Banku Śląskiego oraz Citi Handlowy.

Gotówka od ręki do już przeszłość / fot. Sergey Nivens / Shutterstock

– Wprowadziliśmy stosowne zmiany w politykach kredytowych, aby chronić naszych klientów w otoczeniu wysokiej niepewności, niestabilności uzyskiwanych dochodów, a tym samym – u niektórych - ograniczonych możliwości spłat kredytów. Jesteśmy ostrożniejsi, ale działamy też elastycznie.– mówi Marcin Starkowski z Biura Komunikacji Korporacyjnej Banku Pekao S.A.

– Zawsze ważne dla nas było bezpieczeństwo finansowe klientów. Teraz kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego także rozmawiamy z naszymi doradcami i uczulamy ich, że wspieranie klientów to nie tylko oferowanie nowych produktów. Czasem trzeba zachęcić klienta do ograniczenia kwoty kredytu, zrezygnowania z niego, a czasem odmówić udzielenia. Ta rozmowa z klientem teraz nabiera jeszcze większego znaczenia – czytamy w odpowiedzi od Credit Agricole.

Kliknij, żeby zapisać się na webinar Bankier.pl »

Bank zaakceptuje dochody z umów zlecenie

Redakcja Bankier.pl zapytała banki, czy przy udzielaniu kredytów gotówkowych akceptują dochody z tytułu umowy-zlecenie, umowy o dzieło oraz dochody pochodzące z działalności gospodarczej w branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, usług kosmetycznych i fryzjerskich, które w największym stopniu odczuwają skutki pandemii COVID-19.

Bank Citi Handlowy akceptuje dochody z umów cywilnoprawnych oraz działalności gospodarczej prowadzonej w branżach narażonych najbardziej narażonych na negatywne skutki koronawirusa.

W odpowiedzi na zadane pytanie bank Credit Agricole podkreśla, że może zaakceptować dochód z umowy cywilnoprawnej w procesie indywidualnym, mając na uwadze ciągłość uzyskiwania dochodu i jego perspektywy. Credit Agricole udziela kredytów gotówkowych przedsiębiorcom wyróżnionym w pytaniu, analizując indywidualną sytuację klienta.

– Sytuacja bardzo dynamicznie się zmienia, dlatego też monitorujemy zmiany w poszczególnych branżach. Wiemy też, które branże są bardziej lub mniej narażone na kryzys. Jednakże do każdego klienta podchodzimy indywidualnie – przeczytamy w komentarzu otrzymanym od Credit Agricole.

ING Bank Śląski na ten moment nie udziela kredytów osobom, których źródłem finansowania są dochody z umów cywilnoprawnych oraz działalności gospodarczej z branż wymienionych w zadanym przez redakcję pytaniu.

– PKO Bank Polski ocenia ryzyko kredytowe indywidualnie, uwzględniając sytuację klienta i gospodarczą w kraju. Zdolność kredytowa klienta w ujęciu ilościowym i jakościowym jest weryfikowana na etapie składania wniosku kredytowego, co przekłada się na dostępną kwotę finansowania – mówi Iwona Radomska, rzecznik prasowy PKO BP.

Wiemy, które branże są bardziej narażone na kryzys

W czasach kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa sprawdzaliśmy także stosunek kredytodawców do zewnętrznego udzielania pożyczek gotówkowych. Credit Agricole w dalszym ciągu udziela kredytów klientom nowym. Wymogi w stosunku do zewnętrznych klientów nie uległy zmianie. Również oferta ING Banku Śląskiego jest dostępna dla klientów zewnętrznych.

Bank udziela kredytów gotówkowych klientom zewnętrznym, bez konieczności spełniania jakiś dodatkowych wymogów – tak jak wcześniej – odpowiada na pytanie odnośnie pożyczek dla nowych klientów bank Citi Handlowy.

– Dostrzegamy zagrożenia i staramy się reagować z odpowiednim wyprzedzeniem, ale widzimy też szanse do dalszego rozwoju, realizując odpowiedzialny biznes dla dobra naszych klientów i stabilnego funkcjonowania banku. Udzielamy obecnie kredytów gotówkowych także klientom zewnętrznym. Stosujemy złożone algorytmy oceny zdolności do spłaty i jeden czynnik nie determinuje rezultatu oceny wniosku klienta – podkreśla Marcin Starkowski z Biura Komunikacji Korporacyjnej Banku Pekao SA.

Rynek kredytów gotówkowych rysuje się w ostrożnym i indywidualnym podejściu banków do klientów. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku udzielania hipotek. Michał Kisiel sprawdził, w jaki sposób zmieniły się zasady udzielania kredytów na dom czy mieszkanie, m.in. o tym które banki podniosły wkład własny, pisaliśmy tutaj.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
xiven
żyjemy w swiecie w którym poziom zdolności kredytowej decyduje o poziomie życia, banki odmawiając kredytów będą generować dysproporcje majątkowe

jak to będzie wyglądać jak wchodzacy w dorosłe życie w latach 2000-2019, pobrali sobie mieszkania na kredyt bo tak a roczniki 2020-2030 będą biedować na najmie bo
żyjemy w swiecie w którym poziom zdolności kredytowej decyduje o poziomie życia, banki odmawiając kredytów będą generować dysproporcje majątkowe

jak to będzie wyglądać jak wchodzacy w dorosłe życie w latach 2000-2019, pobrali sobie mieszkania na kredyt bo tak a roczniki 2020-2030 będą biedować na najmie bo im nagle odcięto dostęp i ustalono zaporowe wymagania
secundus
Ograniczenia wnioskowanych kwot. Dla klientów tak, doradcy do co innego, plany dalej trzeba robić, tu ni się nie zmieniło.
letni-amarant
Trochę smutnę, że bank musi myśleć za konsumenta
po_co
Nie, po prostu bank dba o swój interes. Skoro źródłem jego zarobków jest kredyt to w interesie banku jest aby sprzedać ich jak najwięcej jednocześnie utrzymując wysoki poziom spłat.

Nadal dysproporcja w relacjach klient, bank jest silnie zaburzona.
letni-amarant odpowiada po_co
Oczywiśćie, że dba o swój interes, ale dbając o swój interes dokonuje racjonalnych kalkukacji odnośnie sytuacji finansowej klienta i "poziomu spłat" (jak piszesz) - coś, do czego klient często nie jest zdolny. Innymi słowy bank lepiej dokona oceny twojej zdolności kredytowej niż ty sam.
po_co odpowiada letni-amarant
Tak i to się z niczym nie kłóci, w końcu to są specjaliści w swojej dziedzinie.
Klient często ma niepełny obraz swojej sytuacj i w zdecydowanej większości przecenia swoje możliwości. Ja zarabiam dobre pieniądze, jak na warunki naszego kraju nawet bardzo dobre, mam dużą rodzinę przez co bank bardzo zawyża moje
Tak i to się z niczym nie kłóci, w końcu to są specjaliści w swojej dziedzinie.
Klient często ma niepełny obraz swojej sytuacj i w zdecydowanej większości przecenia swoje możliwości. Ja zarabiam dobre pieniądze, jak na warunki naszego kraju nawet bardzo dobre, mam dużą rodzinę przez co bank bardzo zawyża moje koszty z jednej strony są one niewspółmierne do tych rzeczywiście ponoszonych (bank przesacowuje je w mojej sytuacji prawie trzykrotnie) z drugiej w perspektywie np. kredytu hipotecznego przez 30 lat może się wiele zmienić.

Moim zdaniem kalkulacje banku nie są negatywnym zjawiskiem i nie ma w tym nic smutnego. Ja jestem inżynierem i stosując Twoją retorykę mógłbym powiedzieć, że muszę myśleć za mojego klienta - bo tak jest. Mój klient nie ma pojęcia o aspektach prawnych, o rozwiązaniach technicznych o całej matematyce i fizyce ikrytej za moim rozwiązaniem. Gdyby było inaczej wtedy ne potrzebował by moich usług - nie jest to ani smutne ani tymbardziej nie świadczy o głupocie klienta.

To bujda na resorach, że ludzie mają znać się na wszystkim. W razie rozterki prawnej jest do pomocy radca lub prawnik.
sammler
> Bank udziela kredytów gotówkowych klientom zewnętrznym, bez konieczności spełniania jakiś dodatkowych wymogów – tak jak wcześniej – odpowiada na pytanie odnośnie pożyczek dla nowych klientów bank Citi Handlowy.

To zdanie powinno być zapisane tak:

Bank udziela kredytów gotówkowych klientom zewnętrznym
> Bank udziela kredytów gotówkowych klientom zewnętrznym, bez konieczności spełniania jakiś dodatkowych wymogów – tak jak wcześniej – odpowiada na pytanie odnośnie pożyczek dla nowych klientów bank Citi Handlowy.

To zdanie powinno być zapisane tak:

Bank udziela kredytów gotówkowych klientom zewnętrznym bez konieczności spełniania jakiCHś dodatkowych wymogów, tak jak wcześniej – odpowiada na pytanie odnośnie pożyczek dla nowych klientów bank Citi Handlowy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki