REKLAMA

Kraska: Apeluję, by powstrzymać się od gromadzenia się, protesty mogą być bombą biologiczną

2020-10-25 12:29
publikacja
2020-10-25 12:29
fot. Piotr Guzik / FORUM

Apeluję, by w czasach pandemii powstrzymać się od gromadzenia się, protesty mogą być "bombą biologiczną" - powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jeżeli widzę na ulicach ludzi krzyczących, głowa przy głowie, to są idealne warunki do tego, by doszło do zakażenia - dodał.

Kraska odniósł się w Polskim Radiu 24 do protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzającym niezgodność z konstytucją przepisu zezwalającego na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Zapytany, czy protesty będą miały wpływ na liczbę nowych zakażeń, wiceszef MZ zauważył, że to, co widać podczas tych manifestacji: "człowiek przy człowieku, głowa przy głowie, skandowanie głośnych okrzyków", to są idealne warunki do tego, by doszło do zakażenia. "Maseczki na pewno ograniczą w jakimś stopniu, ale nie chronią nas (przed zakażeniem, PAP). Potem wracamy do domów, rodziców, dziadków. To oni mogą zapłacić najwyższą cenę, mogą umrzeć" - powiedział Kraska.

Zaapelował, by w czasach pandemii powstrzymać się od gromadzenia. "Ja wiem, że jest demokracja, że możemy wyrażać swoje poglądy, ale to nie jest czas, byśmy się na ulicach tak tłumnie gromadzili. To może być bomba biologiczna" - stwierdził.

Na pytanie, kiedy może zacząć brakować miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19, wiceminister ocenił, że gdyby rząd nie wprowadził żadnych restrykcji, stałoby się to w połowie listopada. Wyraził nadzieję, że wprowadzone obostrzenia, zwłaszcza te obowiązujące od soboty, gdy cała Polska została objęta czerwoną strefą, "za 10-14 dni dadzą swój efekt w postaci mniejszej liczby zakażeń i mniejszej liczby osób, które będą musiały być hospitalizowane".

Kraska poinformował również, że obecnie jest 20 tys. miejsc przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. "Te miejsca ciągle powstają, ponieważ szpitale uwalniają kolejne oddziały. Myślę więc, że ok. 30 tys. w szpitalach stacjonarnych będzie przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem. Planujemy także uruchamiać miejsca w sanatoriach, bo one - zgodnie z naszymi wytycznymi - przestają działać. Także są to szpitale uzdrowiskowe, w których można wykorzystać miejsca dla pacjentów lżej chorych, którzy wymagają tylko tlenoterapii. Oczywiście te miejsca kiedyś się skończą, dlatego czwartą linią naszej obrony są tzw. szpitale tymczasowe" - powiedział.

Dodał, że liczy na to, iż nie będzie konieczności korzystania z miejsc w szpitalach tymczasowych, należy je jednak budować, aby mieć bufor wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
danip
czasem warto posłuchać ulicy przed wprowadzaniem idiotyzmów, szczególnie w takim czasie. Co za ludzie nami rządzą?
karbinadel
Panie ministrze, czy jesteście tak durni, że nie potraficie przewidzieć skutków swoich działań, czy może sprawa aborcji była celową prowokacją, żeby było na kogo zwalić przyrost zachorowań i zgonów?
jas2
Potencjalnych zabójców dzieci nikt nie będzie żałował.
jpelerj
Ale zabiorą ci miejsce w szpitalu, jak go będziesz potrzebował. To się nazywa sprawiedliwość dziejowa. Dzbanizm prorządowy.
darius19
po to odpalili to akurat teraz
bool
taaa.... a ziemia jest płaska...
milky_on
Panie szanowny ministrze, nikt o zdrowych zmysłach już się nie nabierze na tą retorykę. Przed protestami było ponad 13 tys zakażonych dziennie (a w rzeczywistości pewnie x5)
pkc
skąd masz te dane? z nosa wydłubałeś?
itso_konstytucja_nie_urzadza
rząd do dymisji robimy nowe wybory i zaraz statystyki się poprawią
czerwony_wiewior
Pan wiceminister udaje idiotę, czy jest nim naprawdę? Dlaczego zamiast walczyć z wirusem, walczycie z polskimi kobietami? I dlaczego akurat teraz?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki