Kowalczyk: Nie ma planów przedłużenia okresu podwyższonych stawek VAT

Nie ma planów przedłużenia okresu obowiązywania podwyższonych stawek VAT, które mają wrócić do poprzednich poziomów od 2017 r. - poinformował w poniedziałek Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dodał, że kwestia zniesienia podatku miedziowego zależy od stanu budżetu.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

(Niższe stawki VAT - PAP) pojawiają się od 2017 r., bo ustawa, która je podnosiła czasowo (...) kończy się z końcem 2016 r. - powiedział przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, Henryk Kowalczyk w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Nie ma planów przedłużenia tej podwyższonej stawki VAT - dodał.

Pytany o zawieszenie podatku miedziowego, Kowalczyk odpowiedział, że "propozycja jest w gestii ministra finansów".

To jest możliwe, jeśli będzie na to pozwalał budżet - powiedział Kowalczyk.

Kowalczyk o spółkach Skarbu Państwa

Zmiany szefów spółek skarbu państwa powinny być przeprowadzone spokojnie - uważa Henryk Kowalczyk.

Powiedział on w Trójce, że trzeba powołać nowych szefów tych spółek, aby mogły się dobrze rozwijać. Trzeba je też rzetelnie kontrolować, aby nie dochodziło tam do nadużyć. Gość Trójki dodał, że rząd będzie pracował nad zmianą systemu powoływania szefów spółek skarbu państwa. Podkreślił też, że upartyjnienie polskiej administracji jest bardzo duże i trzeba dokonać tam zmian.

Komentując informacje o tym, że członek Komitetu Politycznego PiS Wojciech Jasiński ma zostać prezesem PKN Orlen, Kowalczyk powiedział, że ma on poglądy "bardzo państwowe". Jeśli dobierze sobie znakomitą ekipę, to może być bardzo dobrym prezesem - powiedział Kowalczyk przypominając, że Jasiński nadzorował PKN Orlen, będąc w 2007 roku ministrem skarbu. Nie jest tak, że dotychczasowi prezesi to apolityczni działacze - dodał gość Trójki.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów powiedział, że w 2017 roku zostaną obniżone stawki VAT. Nie ma bowiem planów przedłużenia ich podwyżki. Mówiąc o obniżkach tego podatku, Kowalczyk podkreślił, że będą one możliwe, gdy zostaną zlikwidowane możliwości nadużyć. Odpowiadając na pytanie o zawieszeniu podatku od kopalin, gość Trójki oświadczył, że można byłoby to zrobić po analizie sytuacji w górnictwie. Henryk Kowalczyk dodał, że jeśli pozwoli na to sytuacja budżetu, to podatek będzie można zawiesić w przyszłym roku.

O Trybunale Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny odbiera większości sejmowej prawo do realizacji jej programu - sądzi Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości.

Powiedział on w radiowej Trójce, że poprzedni Sejm, wybierając dodatkowych członków Trybunału Konstytucyjnego, mógł postawić pod znakiem zapytania realizację programu PiS-u. Nawiązując do wczorajszej wypowiedzi prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, że garstka ludzi zaprzedanych obcym interesom blokuje zmiany, Kowalczyk powiedział, że nie wiadomo, kto i z jakich motywów może blokować zmiany. Zapytany, kto jest "obcym", Kowalczyk odpowiedział, że trzeba zapytać prezesa Prawa i Sprawiedliwości, kogo miał na myśli. Dodał, że osobom tym nie zależy na realizacji programu zmian. Gość Trójki powiedział, że poprzednia koalicja rządowa chciała "zamrozić" Trybunał, a pomagało w tym trzech jego sędziów, w tym prezes Andrzej Rzepliński.

Henryk Kowalczyk oświadczył, że trzeba budować wspólnotę z tymi, którym leży na sercu dobro Polski. Zachęcamy wszystkich do wspólnej pracy, która polega na budowie dobra kraju - powiedział gość Trójki dodając, że program PiS-u poparli wyborcy. Komentując wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o "najgorszym sorcie Polaków", gość Trójki powiedział, że chodziło raczej o poglądy tych ludzi.

(PAP)/ Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)

fdu/ jtt/ Siekaj/buch

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Kloss

Zwróćcie uwagę na ten cytat:
"Podkreślił też, że upartyjnienie polskiej administracji jest bardzo duże i trzeba dokonać tam zmian."
Oczywiście te zmiany to upychanie swoich partyjniaków....

! Odpowiedz
7 19 ~SONDA

Czy uważasz, że skończy się na obietnicy, tak jak w przypadku PO?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

! Odpowiedz
4 7 ~rer

Mistrzowie gadania, wirtuozi konfliktu, geniusze obiecanek czas robić, płacić i ODPOWIADAĆ.

! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 9 ~widmo

tutaj jest walka o władzę i wpływy ...
dobro kraju wszyscy politycy mają za nic
byle do koryta się dopchać

! Odpowiedz
3 6 ~vat23

Standardowa stawka VAT wynosi 8% - Szwajcaria

! Odpowiedz
3 4 ~mhm

Standardowa stawka VAT wynosi 27% — Węgry

! Odpowiedz
10 18 ~cv

PO i Petru robią wszystko aby pokazać ludziom, że nie da się
- obniżyć podatków
- podnieść płac
- podnieść poziom życia
- pracować godnie jak ludzie na zachodzie

O to cała ta walka.
Bo jak PiS pokaże, że jednak DA SIĘ to już nigdy nie dojdą do władzy w tym kraju.

! Odpowiedz
5 12 ~rabarbar

Oczywiście że sie da obniżyć, tylko co ze służbą zdrowia, edukacją, infrastrukturą? Co z zadłużeniem kraju? Nie sztuką jest obniżyć podatki, sztuką jest odpowiednio zbilansować budżet...

! Odpowiedz
3 7 ~cv odpowiada ~rabarbar

Do tej pory PO na wszystko mów NIE DA SIĘ.
To PO CO startuje do władzy.
Skoro nie widzi wyjścia z sytuacji.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.