REKLAMA
WEBINAR

Kotecki (RPP): Dodatkowe wydatki socjalne oddalają obniżki stóp co najmniej do końca 2025

2023-05-18 09:28
publikacja
2023-05-18 09:28

Zapowiadane dodatkowe wydatki socjalne oddalają obniżki stóp procentowych co najmniej do końca 2025 r. - powiedział członek RPP Ludwik Kotecki. Co więcej, w obliczu wyższych wydatków należy rozważyć ich podwyżki.

Kotecki (RPP): Dodatkowe wydatki socjalne oddalają obniżki stóp co najmniej do końca 2025
Kotecki (RPP): Dodatkowe wydatki socjalne oddalają obniżki stóp co najmniej do końca 2025
/ Europejski Kongres Finansowy

"Jeżeli tak by było, to oddala nas od osiągnięcia celu, a po drugie oddala od obniżenia stóp" - powiedział Kotecki w Money.pl.

W ubiegły weekend rządzący PiS zapowiedział dodatkowe wydatki socjalne szacowane na ok. 26 mld zł.

"Jeżeli dzisiejsza projekcja bez dodatkowych wydatków wskazuje, że nie dochodzimy do celu w 2025 r., to nie powinniśmy liczyć na obniżki co najmniej do końca 2025" - dodał. Według niego dodatkowe wydatki podbijają inflację o ok. 2 pkt proc.

Reklama

Kotecki dodał, że w obliczu wyższych wydatków i wyższej inflacji należy rozważyć podwyżki stóp. 

map/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
men24a
Jak mają walczyć z inflacją jak w tegorocznym budżecie zapisali 10% czyli wpływy większe ze względu na wzrost cen rzędu 50 mld zł, to się znalazło extra 25 mld na 800+ i lud ciemny jeszcze nas wielbi
niederfurzdorf
Schetyna publicznie stwierdził wczoraj, że PiS aby walczyć z inflacją powinien wprowadzić 800+ już od lipca. Mam to nagrane . Wyborcy PiS podobno nie rozumieją zależności inflacyjnych . No cóż …..
frankmaster
Zagrywka PO jest czysto polityczna, aby skontrować kolejny absurdalny pomysł PiS-u a nie żeby naprawdę dać te 800+. Sam biorę 500+ i stanowczo jestem przeciwny podwyższaniu! PiS dał za dużo od początku - zamiast 500 powinno być 300. Taka kwota wówczas wspierała by finansowo rodziców, jednak nie na tyle, aby nie pracować! Inflacja Zagrywka PO jest czysto polityczna, aby skontrować kolejny absurdalny pomysł PiS-u a nie żeby naprawdę dać te 800+. Sam biorę 500+ i stanowczo jestem przeciwny podwyższaniu! PiS dał za dużo od początku - zamiast 500 powinno być 300. Taka kwota wówczas wspierała by finansowo rodziców, jednak nie na tyle, aby nie pracować! Inflacja zrobiła swoje niemal idealnie jeśli chodzi o to świadczenie, jest ono warte dziś nieco ponad 300 zł w stosunku do roku 2015 kiedy jest wprowadzono. PiS dramatycznie szuka głosów poparcia i stąd ta podwyżka.
niederfurzdorf odpowiada frankmaster
Hmm… tak uważasz? A ja uwa
niederfurzdorf odpowiada frankmaster
Wszystkie zagrywkibsą polityczne, zero meritum, mity, bla bla bla, narracja, polityczne emocje. Wiedza ekonomiczna PO i jej wyborców to mit. Jeden z wielu. Ws 500+ to osobiście wolałbym wspólne rozliczanie podatku rodziców z dziećmi 2+2 dzielisz przychód na 4 itd. itp. Znam mnooostwo lemingów biorących 500+ i plujących na tzw. patologię Wszystkie zagrywkibsą polityczne, zero meritum, mity, bla bla bla, narracja, polityczne emocje. Wiedza ekonomiczna PO i jej wyborców to mit. Jeden z wielu. Ws 500+ to osobiście wolałbym wspólne rozliczanie podatku rodziców z dziećmi 2+2 dzielisz przychód na 4 itd. itp. Znam mnooostwo lemingów biorących 500+ i plujących na tzw. patologię i życie na dzieci. Pytam dlaczego nie chcą mieć kolejnych dzieci skoro podobno da się żyć za kasę na dzieci. Nie widzę chęci do prokreacji . Jak patrzę na mlodziez z tzw. dobrych rodzin to mam wątpliwości kto jest patologią. Znam wyniki badań i widzę, że nie ma chlania za 500+. Zatem mimo innego zdania i spojrzenia na wspieranie rodzin nie uważam, że kasa do dzieci nie trafia tylko do leniwych rodziców . Więcej . PIS chwali się , że rocznie trafia do rodzin na 500+ 42 miliardy . Niby fak ale większość idzie dalej do biznesu i w konsekwencji w podatkach z powrotem do budżetu . Z innej strony mówi się o pompowaniu inflacji przez 500+ . To 42 miliardy rocznie . A 8 tarcz na 250 miliardów w jeden rok? A pieniądze z helikoptera w Polsce, UE, USA, Japonii to nic? Cały świat ponosi koszty druku pustego pieniądza ale o tym sza. Jak zatem mamy walczyć z chorymi pomyslami rządów niezależnie od ich kolorów skoro od staje sie to elementem walki partyjnej zwalczających się plemion????
momotaro
a tymczasem obniżki nastąpią już jesienią 2023 r czy to się wam podobaczy też nie panieKotecki.
daniel_1
i to będzie dramat, bo PiS nawet jak wygra to jest ostatnia kadencja....więc hulaj dusza....
kaczyslaw_
Będzie co najwyżej symboliczna 0,25 p.p., żeby zyskać kilka procent poparcia, a po wyborach to już nic nie będzie się liczyło, więc pogrzebią gospodarkę.
tomitomi
Panie Kotecki , stanowisko i pogląd godny pochwały !

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki