Kosiniak-Kamysz: Trzeba zrezygnować z CPK i zakupu F-35

By znaleźć środki na pomoc dla polskich pracodawców i pracowników, należy odejść od projektów, które są wyrazem megalomanii i nie są projektami pierwszej potrzeby, jak np. Centralny Port Komunikacyjny czy zakup F-35 - ocenił w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

(fot. Jacek Szydłowski / FORUM)

Kosiniak-Kamysz podkreślił w TVN24, że klub Koalicji Polskiej nie zagłosował za tzw. tarczą antykryzysową, ponieważ jest to rozwiązanie "dziurawe". "Szkoda, że rządzący nie poparli naszych poprawek ani w Sejmie, ani w Senacie. Nie wykazali się solidarnością i nie chcieli budować szerokiego poparcia pracowników i pracodawców" - mówił.

"Jeżeli ta tarcza zadziała, to ja powiem tym, którzy za nią głosowali - i PiS-owi, i Platformie - okej, mieliście rację, przyznam im rację, jak we wrześniu okaże się, że to działa. Ale jak nie zadziała, to ponoszą te ugrupowania, które poparły stuprocentową odpowiedzialność za upadek polskich firm, za niewystarczającą pomoc" - mówił kandydat na prezydenta, zwracając uwagę, że już dzisiaj 30 proc. firm przestało w Polsce funkcjonować. "Jeżeli ta sytuacja potrwa dłużej, niż do świąt, to mamy armagedon w gospodarce trwały" - dodał.

Na uwagę, że w budżecie nie ma środków na realizację rozwiązań zaproponowanych przez opozycję, prezes PSL stwierdził, że jeśli tak jest to "byliśmy oszukiwani przez ostatnie 5 lat", bo rządzący zapewniali, że Polska jest "krajem mlekiem i miodem płynącym, a pieniędzy miało wystarczyć na wszystko".

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, by znaleźć środki na ratowanie polskich pracodawców i pracowników, należy odejść od przedsięwzięć, które są "wyrazem megalomanii i nie są projektami pierwszej potrzeby". Jak mówił, chodzi m.in. o Centralny Port Komunikacyjny czy zakup F-35. "Trzeba rozmawiać z Amerykanami. Jeżeli są z nami w prawdziwym sojuszu, przyjaźń i relacja solidarności jest dwukierunkowa, to ten zakup powinien być odłożony" - podkreślił prezes PSL. Dodał, że nie jest to inwestycja, która ochroni naszą gospodarkę i miejsca pracy w najbliższych dniach.

Prezes PSL ocenił, że dziś nie jest to czas oszczędzania i zrównoważonego budżetu. "Im więcej firm utrzymamy, tym one szybciej - nawet pod koniec tego roku - wrócą do dobrej sprawności i za swoich pracowników rzetelnie zapłacą. Nawet kosztem zadłużania się, deficytu jest potrzeba uruchomienia gwarancji w Banku Gospodarstwa Krajowego" - mówił.

Polityk odniósł się także do kwestii przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja. W jego ocenie, w tym terminie nie da się przeprowadzić wyborów bez naruszenia zdrowia i życia Polaków. Postulował zmianę terminu wyborów.

Zdaniem prezesa PSL rządzący powinni jak najszybciej podjąć decyzję o wprowadzeniu klęski żywiołowej, który poskutkuje przesunięciem terminu wyborów. "Stan klęski żywiołowej jest w Polsce, nie został tylko ustawowo zastosowany" - podkreślił.

"Nie będę kwestionował mandatu Andrzeja Dudy, nawet, gdyby miał ten mandat sprawować o rok dłużej, czyli do wiosny przyszłego roku. Musimy znaleźć bezpieczny termin" - mówił Kosiniak Kamysz.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ pat/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 41 1as

Niech te trolle przestaną szkodzić!
Ich "pomysły" to gra na rozwałkę rządu, a nie żadna pomoc!
Wstyd, żeby w takiej chwili toczyć swoje podłe wojenki, nawet w Stanach się opamiętali, a już przecież osiągnęli nasz denny poziom nienawiści.

! Odpowiedz
11 9 gregzacha

Rozwałka rządu ? Jakiego rządu, przecież to jest jeden złośliwy dziadek, który nie bierze ze strachu żadnej odpowiedzialności a wszystkim chce rządzić.

! Odpowiedz
53 26 jko55

panowie hejterzy
zostawcie Kosiniaka w spokoju
ten rzad juz sie chyli ku upadkowi
koronawirus pokonal jezusa - kościoły puste, pokona za chwile gospodarke
ostatecznie zatopi Kaczyńskiego
juz nie musicie hejtować

! Odpowiedz
16 3 jkl777

Przezorny zawsze ubezpieczony.

! Odpowiedz
22 53 and00

Omnibus.
Szef lekarz który jest szefem rolników i zna się na lotnictwie

Akurat większość krajów uważa że inwestycje w infrastrukturę jak np CPK są doskonałe na rozruszanie gospodarki
Ale pan internista rolnik wie lepiej...
ciekawe co o tym sadzi red Hołownia

! Odpowiedz
14 8 jkl777

Obecnie to chyba inwestycje w infrastrukture, ale medyczna...

! Odpowiedz
12 53 winstrol

szukam recept kosiniaka z lat 2008-13 kiedy setki firm bankrutowalo na budowie autostrad. szkoda że jak było w rządzie to nie ratował polskich firm (300 w 2012r):
https://www.google.com/amp/s/forsal.pl/amp/702992,plaga-upadlosci-wsrod-wykonawcow-autostrad-to-wina-gddkia.html

! Odpowiedz
9 13 newsman

jak najbardziej i to natychmiast to smiech na sali

! Odpowiedz
54 46 gregzacha

Te F35 to sprawa polityczna a nie wojskowa. Jako, że sytemu obrony przeciwlotniczej nie mam od lat to te samoloty są warte tyle co złom.

! Odpowiedz
19 66 karroryfer

Rezygnacja z F-35 jak najbardziej od początku pisąłem że to opłata za przyjaźń wuja sama.
Ale rezygnacja z inwestycji w INFRASTRUKTURĘ to debilizm jakich mało - właśnie teraz nalezy w to inwestować ( oczywiście zaczynając od kolei oraz przemyśleć czy na pewno w tym miejscu a nie np trochę bardzoej na południe ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil