REKLAMA

Kościński: Projekt budżetu na 2022 r. uwzględnia "Polski ład", a nie uwzględnia KPO

2021-08-26 17:46
publikacja
2021-08-26 17:46
Kościński: Projekt budżetu na 2022 r. uwzględnia "Polski ład", a nie uwzględnia KPO
Kościński: Projekt budżetu na 2022 r. uwzględnia "Polski ład", a nie uwzględnia KPO
/ Ministerstwa Finansów

Projekt budżetu na 2022 r. uwzględnia negatywny dla finansów publicznych efekt wprowadzenia tzw. "Polskiego ładu", nie uwzględnia natomiast pozytywnego efektu wynikającego z Krajowego Planu Odbudowy - poinformował w czwartek minister finansów Tadeusz Kościński.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2022 z deficytem na poziomie 30 mld zł

Rząd przyjął we wtorek projekt budżetu na 2022 r. z deficytem na poziomie 30 mld zł - powiedział na konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński. Projekt przewiduje, że deficyt sektora gg wg metodologii UE ma wynieść 2,8 proc. PKB.


Jak przypomniał w Polskim Radiu 24 Kościński, negatywny dla finansów publicznych efekt "Polskiego ładu" polega na tym, że "14 mld zł zostawimy w kieszeniach podatników". "I to jest wliczone" - zaznaczył.

W projekcie budżetu nie zostało natomiast uwzględnione ryzyko pozytywne, czyli efekty dodatkowego wzrostu gospodarczego, wynikającego z uruchomienia pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy - dodał minister. Polskiego KPO nie zatwierdziła dotychczas Komisja Europejska.

W przyjętym przez rząd projekcie budżetu przyszłoroczny deficyt ma wynieść 30 mld zł. Jak zaznaczył Kościński, wysokość deficytu nie wynika z tego, że finanse publiczne się "nie spinają", tylko z planów inwestycyjnych. Minister wyjaśnił, że rząd chce skorzystać z zawieszenia unijnych reguł fiskalnych dotyczących wysokości deficytu i zyskać w ten sposób więcej pieniędzy na inwestycje. "To nie są pieniądze na jakieś wydatki, tylko na inwestycje, które będą później procentować przez wiele, wiele lat" - zaznaczył Kościński.

"Polski ład" to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)

wkr/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (2)

dodaj komentarz
podatnik-
I mówi to absolwent szkoły Goldsmith’s University of London(poz. 1669 na świecie) posiadający niestety tylko licencjat(są źródła twierdzące ,że tylko średnie)! Ciekawe ile by się śmiali z dyplomu magistra otrzymanego na Akademii Leona Koźmińskiego gdyby absolwent chciał w USA nostryfikować go na poziomie magistra I mówi to absolwent szkoły Goldsmith’s University of London(poz. 1669 na świecie) posiadający niestety tylko licencjat(są źródła twierdzące ,że tylko średnie)! Ciekawe ile by się śmiali z dyplomu magistra otrzymanego na Akademii Leona Koźmińskiego gdyby absolwent chciał w USA nostryfikować go na poziomie magistra jeżeli dostanie licencjat to niech się cieszy! , w momencie gdy inflacja obija się 10%, w PRLu bis ,który jest bankrutem od poczęcia i do tego zadłużonym na 7 bilionów(naszych bilionów) PLN?
jas2
"negatywny dla finansów publicznych efekt "Polskiego ładu" polega na tym, że "14 mld zł zostawimy w kieszeniach podatników"

Lemingi narzekają.

Powiązane: Budżet 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki