REKLAMA
WEBINAR

Kościński: Podatek handlowy nie powinien spowodować wzrostu cen

2021-01-13 11:02
publikacja
2021-01-13 11:02

Obowiązujący od 1 stycznia tego roku podatek od sprzedaży detalicznej, czyli tak zwany podatek handlowy, nie powinien spowodować wzrostu cen - powiedział w środę minister finansów Tadeusz Kościński.

Kościński: Podatek handlowy nie powinien spowodować wzrostu cen
Kościński: Podatek handlowy nie powinien spowodować wzrostu cen
fot. Mirosław Pieslak / / FORUM

Od 2021 r. sklepy o największych obrotach płacą podatek od sprzedaży detalicznej. Podatek jest pobierany miesięcznie.

Zasady nowego podatku reguluje ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej, która weszła w życie 1 września 2016 r. Do 1 stycznia 2021 roku przedłużone było jednak zawieszenie jego poboru.

“To ostatni moment, kiedy możemy taki podatek wdrożyć. Tracimy coraz więcej małych sklepów kosztem dużych sieci.(...) Przez to, że mamy konkurencję, myślę, że duże sieci nie podniosą cen” - powiedział w Money.pl Tadeusz Kościński.

“Gdyby sieci podniosły ceny, to zaczęliśmy szybko robić większe zakupy w mniejszych sklepach. Myślę, że konkurencja tutaj zadziała” - dodał szef resortu finansów.

Minister przypomniał, że sklepy o największych obrotach mają zapłacić podatek od sprzedaży detalicznej za styczeń br. do 25 lutego.

Dodał, że przewidziano dwie stawki podatku. pierwsza wyniesie 0,8 proc. i obejmie miesięczny przychód nieprzekraczający 187 mln zł. Natomiast stawką 1,4 proc. będzie opodatkowana nadwyżka przychodu ponad kwotę 187 mln zł.

Podatek handlowy obejmie sprzedawców detalicznych, za których uważa się osoby fizyczne i prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, a także spółki cywilne, które dokonują w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaży detalicznej.

Przychód do opodatkowania ustalany będzie na podstawie wielkości obrotu zaewidencjonowanego przy pomocy kas rejestrujących w rozumieniu ustawy o VAT.

Podatek obejmie wszystkich sprzedawców detalicznych prowadzących działalność na terytorium RP, niezależnie od tego, czy to podmioty z kapitałem polskim czy zagranicznym.

W lipca 2016 r. Polska uchwaliła ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej, która weszła w życie od 1 września 2016 r. Podatek ten miał pierwotnie obowiązywać od września 2016 r., ale Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę w związku z jego wprowadzeniem. Wiosną 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził nieważność decyzji Komisji. Następnie podatek handlowy miał obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., ale w związku z odwołaniem się KE od niekorzystnego dla niej wyroku TSUE, w grudniu 2019 r. przedłużono jego zawieszenie do 1 lipca 2020 r. Z powodu epidemii, został od jednak zawieszony do końca 2020 r. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (25)

dodaj komentarz
harrytracz
Teorie głoszone przez Kościńskiego:
-Gotówka to zło
-Podatki nie wpływają na ceny
-Opłaty i daniny to nie podatki
-Dodruk pieniądza napędza wzrost gospodarczy
-Rozdawnictwo jest sukcesem rządzących
O czymś zapomniałem? Czemu taki człowiek jest ministrem?
endes
Najwyższa pora aby zastąpić te zagraniczne molochy polskimi sieciami m.in Dino... mniejsi płaca jak należy a te trutnie wyrosłe na politplecach Tuska nie... niech przenoszą koszty na klienta... głupi klient przyjdzie bo zaoszczędzi pare groszy nie mając kompletnie świadomości aby wspierać to co polskie... tak nas sobie ukształtowali Najwyższa pora aby zastąpić te zagraniczne molochy polskimi sieciami m.in Dino... mniejsi płaca jak należy a te trutnie wyrosłe na politplecach Tuska nie... niech przenoszą koszty na klienta... głupi klient przyjdzie bo zaoszczędzi pare groszy nie mając kompletnie świadomości aby wspierać to co polskie... tak nas sobie ukształtowali niemcy, holendrzy itd.
mądry wybierze Polska firmę i oleje pacanowate molochy
harrytracz
Ty tam trollu siedz w domu i nosa nie wychylaj bo się boisz kowidu czekaj na swoją kolej szczepienia aż ci łaskawie rząd zaaplikuje szczepionke
marxs
hehe podatek handlowy zapłacą przede wszystkim wyznawcy PISiarzy dlatego że wyznawcy PISiarzy to bidny i ciemny lud Pana Kurskiego
endes
Przestań dziecko obrażać ludzi przy każdej okazji dot partii rządzącej bo nie masz pojęcia o czym mówisz!... dla ciebie lewactwo to inteligencja a popierający PiS to ciemny lud... tymczasem jest zupełnie odwrotnie... żyj dalej w równoległej rzeczywistości!
jasiek2017
Oczywiście, że nie będzie podwyżek cen w sklepach. Jak wiadomo każdy przedsiębiorca bierze podwyżki na siebie aby ulżyć klientom.
qart
Kilka sieci głównie z kapitałem z Niemiec, Francji i jedna z Izraela pierwszy raz zapłaci jakikolwiek podatek w Polsce (takie dane są na stronie największych podatników Cit).
Małe sklepy nie zapłącą.
men24a
nie te sieci zapłacą podatek tylko ty qłąbie
znawca_wszystkiego
Kolejny pisowski yntelygent. Im większy głąb tym większą karierę robi w Partii.
men24a
Zgodzę się z ministrem, ma 100 % racji. Wróciłem właśnie ze sklepu, kupiłem prince polo i delicje Wedla, cena ta sama. Ale smaczne, kurcze już zjadłem, jakieś takie mniejsze się zrobiły.

Powiązane: Podatek sklepowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki