Zawody najbardziej narażone zakażeniem

Opracowano wykres, który pokazuje, jakie grupy zawodowe są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Pod uwagę wzięto fizyczną odległość od drugiej osoby w pracy oraz jak często mogą spotykać się z wirusem. W grupie najbardziej narażonych znalazły się nie tylko zawody medyczne. 

Nie tylko zawody medyczne są narażone na koronawirusa
Nie tylko zawody medyczne są narażone na koronawirusa (fot. Elena Skripchenko / Shutterstock)

Technicy medyczni, pielęgniarki, a w szczególności dentyści, higieniści i internisci - to szczyt zawodów, które są najbardziej wrażliwe na zakażenie koronawirusem - wynika z danych "New York Times". W grupie ryzyka znaleźli się również strażacy, ortodonci, przedszkolanki, pracownicy więzień, kierowcy autobusów, farmaceuci i weterynarze. 

"W miarę wzrostu liczby przypadków wirusów wiele firm zaczęło zamykać biura i sklepy i wysyłać pracowników do domu w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa. Podczas gdy wiele firm stosuje zasady dotyczące urlopów w nagłych wypadkach, aby pomóc chronić swoich pracowników, duża część populacji jest słabo zabezpieczona. W sobotę ustawodawcy (w Stanach Zjednoczonych, przyp. red.) przyjęli pakiet pomocy, który obejmuje płatny urlop chorobowy dla pracowników dotkniętych koronawirusem. Ale korzyści odnoszą się tylko do pracowników firm zatrudniających mniej niż 500 pracowników, pozostawiając innych narażonych" - podaje NYT. 

Odsetek pracowników mających dostęp do  płatnego urlopu

Grupa

Dostęp do zwolnień lekarskich Możliwość urlopu
Wszyscy pracownicy

74%

45%

Pielęgniarki

92%

68%

Nauczyciele

86%

62%

Pracownicy branży usługowej

56%

28%

Sprzedawcy

65%

40%

Pracownicy pełnoetatowi

85%

54%

Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu

40%

18%

Źródło: oprac. własne Bankier.pl na podstawie danych NYT, dot. pracowników Stanów Zjednoczonych

Polski rząd po spotkaniu Rady Gabinetowej przygotował pakiet antykryzsowy. Zapowiedziano dokładanie się do wynagrodzeń pracowników, jak i zwrócenie uwagi na osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne. 

WS

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 36 parthenon11

Witam jestem ratownikiem medycznym na środkowym pomorzu myślę że nasza grupa zawodowa jest nawet 100 razy bardziej narażona nie dość że codziennie jeździmy z zakażonymi na oddziały zakaźne do tego pobieramy wymazy zamiast ludzi z sanepidu a do tego na zwykłych wyjazdach ludzie wracający z zagranicy notorycznie kłamią że nigdzie nie byli. do ludzi w kwarantannach przychodzą znajomi i rodziny z jedzeniem na kawę herbatę !!! to po h.. ta kwarantanna .Już strach pierwotny powoli mija i zaraz nadejdzie druga fala którą nie wiadomo czy opanujemy
ludzie nie ruszajcie się z domów zakupy róbcie raz na dłuższy czas a z rodzina i ze znajomymi gadać przez internet może tylko wtedy się uda . prosimy o porządne maski ochronne bo za chwile nie będziecie już mieli nas ratowników medyczny która jest pierwszą linią na tym froncie !!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 26 dziki_losos

Ludzie, to są dane z USA. Nijak się do nas nie mają. w USA prawo pracy wygląda zupełnie inaczej i jest zależne od stanu. Proszę nie czytać tej tabelki!

! Odpowiedz
2 42 samsza

Dziś Niemcy w mediach płaczą, że jak zabraknie nawet 1/4 Polaków, nie będzie komu dowozić towarów do sklepów. A jeszcze wczoraj kierowcy byli źli, dyrektywa, że co tydzień mają wracać do macierzystego kraju nadal żywa.

! Odpowiedz
3 14 bha

Tarcza antykryzysowa do firm oparta na pieniądzach wszystkich podatników.Którzy obecnie nawet w ogłoszonej rozrastającej się codziennie światowej Pandemii szczególnie w Europie w niby ogłoszonej wielkiej obecnie pozornej,prowizorycznej kwarantannie, dużym zagrożeniu epidemiologicznym - milionami chodzą ,jeżdzą do i z pracy w pracy mając często kontakt nie jednokrotnie z dużo ilością współpracowników,klientów osób - w firmach udających dalej Gre...narażają coraz bardziej codziennie zdrowie swoje ,rodzin , i możliwości zainfekowania milionów zatrudnionych ,a ile krąży w obiegu z wirusem bezobjawowych to już jedna WIELKA obecnie????? . INFO https://www.worldometers.info/coronavirus/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 23 carlito1

Kasjerka w biedronce/aldi/lidl gdzie?

! Odpowiedz
2 9 bha

Korpo zakazało podawać by nie siać dodatkowej paniki

! Odpowiedz
1 5 and00

Sprzedawcy, nie zauważyłeś?

! Odpowiedz
6 5 bha odpowiada and00

kasjerka to kasjerka ,sprzedawca to sprzedawca może być kasjerem ,sprzątającym ,wykładającym towar ,przyjmującym towar ,uniwersalny dla korpo i nie tylko to bez różnicy jedna i ta sama z reguły groszowa wypłata

! Odpowiedz
0 6 and00 odpowiada bha

U mnie w Biedronce i Piotrze i Pawle to właśnie to wszystko wykonuje sprzedawca "może być kasjerem ,sprzątającym ,wykładającym towar ,przyjmującym towar"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.