REKLAMA

Zawody najbardziej narażone zakażeniem

2020-03-18 12:30
publikacja
2020-03-18 12:30

Opracowano wykres, który pokazuje, jakie grupy zawodowe są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Pod uwagę wzięto fizyczną odległość od drugiej osoby w pracy oraz jak często mogą spotykać się z wirusem. W grupie najbardziej narażonych znalazły się nie tylko zawody medyczne. 

Nie tylko zawody medyczne są narażone na koronawirusa / fot. Elena Skripchenko / Shutterstock

Technicy medyczni, pielęgniarki, a w szczególności dentyści, higieniści i internisci - to szczyt zawodów, które są najbardziej wrażliwe na zakażenie koronawirusem - wynika z danych "New York Times". W grupie ryzyka znaleźli się również strażacy, ortodonci, przedszkolanki, pracownicy więzień, kierowcy autobusów, farmaceuci i weterynarze. 

"W miarę wzrostu liczby przypadków wirusów wiele firm zaczęło zamykać biura i sklepy i wysyłać pracowników do domu w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa. Podczas gdy wiele firm stosuje zasady dotyczące urlopów w nagłych wypadkach, aby pomóc chronić swoich pracowników, duża część populacji jest słabo zabezpieczona. W sobotę ustawodawcy (w Stanach Zjednoczonych, przyp. red.) przyjęli pakiet pomocy, który obejmuje płatny urlop chorobowy dla pracowników dotkniętych koronawirusem. Ale korzyści odnoszą się tylko do pracowników firm zatrudniających mniej niż 500 pracowników, pozostawiając innych narażonych" - podaje NYT. 

Odsetek pracowników mających dostęp do  płatnego urlopu

Grupa

Dostęp do zwolnień lekarskich Możliwość urlopu
Wszyscy pracownicy

74%

45%

Pielęgniarki

92%

68%

Nauczyciele

86%

62%

Pracownicy branży usługowej

56%

28%

Sprzedawcy

65%

40%

Pracownicy pełnoetatowi

85%

54%

Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu

40%

18%

Źródło: oprac. własne Bankier.pl na podstawie danych NYT, dot. pracowników Stanów Zjednoczonych

Polski rząd po spotkaniu Rady Gabinetowej przygotował pakiet antykryzsowy. Zapowiedziano dokładanie się do wynagrodzeń pracowników, jak i zwrócenie uwagi na osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne. 

WS

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
parthenon11
Witam jestem ratownikiem medycznym na środkowym pomorzu myślę że nasza grupa zawodowa jest nawet 100 razy bardziej narażona nie dość że codziennie jeździmy z zakażonymi na oddziały zakaźne do tego pobieramy wymazy zamiast ludzi z sanepidu a do tego na zwykłych wyjazdach ludzie wracający z zagranicy notorycznie kłamią Witam jestem ratownikiem medycznym na środkowym pomorzu myślę że nasza grupa zawodowa jest nawet 100 razy bardziej narażona nie dość że codziennie jeździmy z zakażonymi na oddziały zakaźne do tego pobieramy wymazy zamiast ludzi z sanepidu a do tego na zwykłych wyjazdach ludzie wracający z zagranicy notorycznie kłamią że nigdzie nie byli. do ludzi w kwarantannach przychodzą znajomi i rodziny z jedzeniem na kawę herbatę !!! to po h.. ta kwarantanna .Już strach pierwotny powoli mija i zaraz nadejdzie druga fala którą nie wiadomo czy opanujemy
ludzie nie ruszajcie się z domów zakupy róbcie raz na dłuższy czas a z rodzina i ze znajomymi gadać przez internet może tylko wtedy się uda . prosimy o porządne maski ochronne bo za chwile nie będziecie już mieli nas ratowników medyczny która jest pierwszą linią na tym froncie !!!!!
dziki_losos
Ludzie, to są dane z USA. Nijak się do nas nie mają. w USA prawo pracy wygląda zupełnie inaczej i jest zależne od stanu. Proszę nie czytać tej tabelki!
samsza
Dziś Niemcy w mediach płaczą, że jak zabraknie nawet 1/4 Polaków, nie będzie komu dowozić towarów do sklepów. A jeszcze wczoraj kierowcy byli źli, dyrektywa, że co tydzień mają wracać do macierzystego kraju nadal żywa.
bha
Tarcza antykryzysowa do firm oparta na pieniądzach wszystkich podatników.Którzy obecnie nawet w ogłoszonej rozrastającej się codziennie światowej Pandemii szczególnie w Europie w niby ogłoszonej wielkiej obecnie pozornej,prowizorycznej kwarantannie, dużym zagrożeniu epidemiologicznym - milionami chodzą ,jeżdzą do i Tarcza antykryzysowa do firm oparta na pieniądzach wszystkich podatników.Którzy obecnie nawet w ogłoszonej rozrastającej się codziennie światowej Pandemii szczególnie w Europie w niby ogłoszonej wielkiej obecnie pozornej,prowizorycznej kwarantannie, dużym zagrożeniu epidemiologicznym - milionami chodzą ,jeżdzą do i z pracy w pracy mając często kontakt nie jednokrotnie z dużo ilością współpracowników,klientów osób - w firmach udających dalej Gre...narażają coraz bardziej codziennie zdrowie swoje ,rodzin , i możliwości zainfekowania milionów zatrudnionych ,a ile krąży w obiegu z wirusem bezobjawowych to już jedna WIELKA obecnie????? . INFO https://www.worldometers.info/coronavirus/
carlito1
Kasjerka w biedronce/aldi/lidl gdzie?
bha
Korpo zakazało podawać by nie siać dodatkowej paniki
and00
Sprzedawcy, nie zauważyłeś?
bha odpowiada and00
kasjerka to kasjerka ,sprzedawca to sprzedawca może być kasjerem ,sprzątającym ,wykładającym towar ,przyjmującym towar ,uniwersalny dla korpo i nie tylko to bez różnicy jedna i ta sama z reguły groszowa wypłata
and00 odpowiada bha
U mnie w Biedronce i Piotrze i Pawle to właśnie to wszystko wykonuje sprzedawca "może być kasjerem ,sprzątającym ,wykładającym towar ,przyjmującym towar"

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki