REKLAMA

Branża leasingowa na plusie przed uderzeniem koronawirusa

2020-04-01 17:26
publikacja
2020-04-01 17:26

 Branża leasingowa prezentuje wyniki sektora przed pierwszym przypadkiem zarażenia COVID-19 w Polsce. Pierwsze dwa miesiące w 2020 roku na plusie.

Branża leasingowa ze wzrostem w pierwszych dwóch miesiącach 2020 roku / Shutterstock

- W tych kryzysowych czasach wiemy, jak ważna jest bieżąca informacja statystyczna o rynku, dlatego prezentujemy wyniki rynku leasingu za pierwsze dwa miesiące 2020 roku - mówił Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

Leasing jest najbardziej istotną formą finansowania dla 63% małych i średnich przedsiębiorstw, wynika z badania SAFE przeprowadzonego przez Unię Europejską. W 2019 roku branża leasingowa skurczyła się o 5,8%. Natomiast w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2020 roku dynamika ukształtowała się na poziomie 0,4% r/r, w tym:

  • styczeń - 5,3% r/r,
  • luty +6,0% r/r.

Samochody osobowe

Finansowanie pojazdów lekkich wzrosło o 11,5% w stosunku do 2019 roku. Zwiększenie dotyczyło samochodów osobowych oraz pojazdów dostawczych i ciężarowych do 3,5 tony. Wpływ na wyniki sektora miały zmiany w sposobie rozliczania umów leasingowych, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 roku. W związku z tym wiele firm zawarło umowy w ostatnim kwartale 2018 roku. Przesunięcie popytu zaniża bazę do analizy danych za 2020 rok. 

/ fot. Związek Polskiego Leasingu / ZPL

- Wyraźny wzrost finansowania pojazdów lekkich w znacznym stopniu odzwierciedlał utrzymujący się wysoki popyt konsumpcyjny w gospodarce oraz dobrą sytuację na rynku pracy, na co wskazywały odczyty sprzedaży detalicznej: wzrost w cenach stałych o 5,4% r/r za 01-02 2020 - przeczytamy w komunikacie przedstawionym przez Związek Polskiego Leasingu. 

Ciężarówki coraz mocniej w dół

Finansowanie pojazdów ciężarowych spadło 25,7% r/r w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2020 roku. Tendencja utrzymuje się już od dwóch kwartałów na rynku. Wpływ na znaczące zmniejszenie się sektora ma spadek wzrostu gospodarczego u partnerów biznesowych Polski oraz recesja w przemyśle niemieckim. Sytuację na rynku komplikuje również Pakiet Mobilności przyjęty przez Unię Europejską.

/ fot. Związek Polskiego Leasingu / ZLP

- Wyniki finansowania maszyn (...) wydają się być poniżej ekonomicznych fundamentów naszej gospodarki. Do lutego odnotowywany był wysoki wzrost gospodarczy, czego odzwierciedleniem były wyniki produkcji przemysłowej - przeczytamy w komunikacie ZPL. Dynamika maszyn finansowanych leasingiem w ciagu stycznia i lutego br. spadła o 1,9% r/r.

/ fot. Związek Polskiego Leasingu / ZPL

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2020 roku finansowanie sektora IT wzrosło o 24,3% r/r. Z kolei sektor zajmujący się finansowaniem samolotów, statków oraz kolei zmniejszył się o 30,5% r/r.

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ravauw
Za rok bedzie to dobry artykul do analiz. Mozemy zalozyc ze do konca br. Spadek bedzie o ponad 50 proc. R/r
karbinadel
A przed I Wojną Światową za rubla człowiek zjadł, wypił, i jeszcze resztę dostał. Wynika z tego mniej więcej tyle samo, co z powyższego artykułu

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki