REKLAMA

Bank Anglii awaryjnie tnie stopy i dosypuje pieniędzy

Michał Żuławiński2020-03-11 08:11, akt.2020-03-11 11:06analityk Bankier.pl
publikacja
2020-03-11 08:11
aktualizacja
2020-03-11 11:06

Bank Anglii obniżył stopy procentowe oraz ogłosił dodatkowe środki mające na celu złagodzenie negatywnych skutków koronawirusa. To kolejny bank centralny, który decyduje się na taki krok w związku z epidemią.

Na niezaplanowanym posiedzeniu brytyjski bank centralny postanowił obniżyć stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego, do poziomu 0,25 proc. Oznacza to powrót do najniższych stóp procentowych w historii Wielkiej Brytanii – taki sam poziom obowiązywał w latach 2016-2017.

- Obniżenie stóp procentowych wesprze biznes oraz nastroje konsumentów w trudnych czasach, ułatwi przepływy finansowe między przedsiębiorstwami i gospodarstwami domowymi oraz zredukuje koszt finansowania – czytamy w uzasadnieniu opublikowanym przez bank po 08.00 czasu polskiego. Jak dodano, ogłoszone dziś działania są nakierowane na "przejściowe problemy oraz długoterminowe skutki koronawirusa dla miejsc pracy i wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii".

Dodatkowo Bank Anglii zapowiedział ponowne uruchomienie mechanizmu mającego na celu zapewnienie bankom komercyjnym dostęp do dodatkowego finansowania, co ma pomóc im w udzielaniu kredytów dla przedsiębiorstw, szczególnie tych średnich i małych. Wartość programu wyniesie ponad 100 miliardów funtów. Kolejne blisko 200 mld ma uwolnić obniżenie wymogów kapitałowych dla banków komercyjnych.

/ fot. Mel Longhurst / FORUM

Drugi najstarszy bank centralny świata zapewnił także, że nadzorowany przez niego brytyjski system bankowy jest odporny na szok związany z koronawirusem. Świadczyć mają o tym przeprowadzone ostatnio testy.

- Chociaż gospodarcze skutki koronawirusa mogą być nagłe i poważne, powinny też być przejściowe. Tego typu zawirowania w gospodarce powinny mieć niższy wpływ na system bankowy niż zakładał scenariusz ostatnich stress testów, które pokazały, że banki są odporne na szoki. Stress testy potwierdziły, że banki będą w stanie udzielać kredytów firmom i gospodarstwom domowym nawet w warunkach istotnego, przedłużającego się spowolnienia zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w światowej gospodarce oraz w warunkach spadków aktywów większych niż obserwowane w ostatnich tygodniach – napisano.

W reakcji na nieoczekiwane cięcie stop w Banku Anglii funt wyraźnie osłabił się względem dolara. O 8:15 kurs GBP/USD wynosił 1,2864 wobec 1,2935 tuż przed publikacją decyzji. Na polskim rynku walutowym przekładało się to na spadek notowań szterlinga o 1,5 grosza, do niespełna 4,90 zł o godzinie 8:16. W dalszej części dnia brytyjska waluta zaczęła jednak zyskiwać względem dolara (1,295 USD po 11.00),co przełożyło się na wzrost kursu GBP/PLN do 4,94 zł.

Poprzednio stopy procentowe w związku z epidemią koronawirusa obniżały Bank Rezerw Australii, amerykańska Rezerwa Federalna oraz banki centralne Hongkongu, Kanady czy Malezji  Podobnego ruchu inwestorzy oczekują teraz od Europejskiego Banku Centralnego.

Więcej o nadziejach inwestorów związanych z bankami centralnymi piszemy w artykule "Świat czeka na superbohaterów z banków centralnych".

Rząd też dosypie pieniędzy

Decyzja Banku Anglii nastąpiła w dniu, w którym nowy brytyjski minister finansów Rishi Sunak ma przedstawić pierwszy po brexicie budżet. Według źródeł w ministerstwie finansów, Sunak zapowie w środę, że do końca obecnej kadencji Izby Gmin, czyli w praktyce do końca 2024 r., na infrastrukturę drogowo-kolejową, tanie mieszkania, szerokopasmowy internet czy badania naukowe przeznaczone zostanie 600 miliardów funtów. To oznaczałoby najwyższy realny poziom wydatków od 1955 r. oraz potrojenie średnich wydatków na te cele w ciągu ostatnich 40 lat.

W niedzielę w rozmowie z BBC Sunak zapowiedział, że publiczna służba zdrowia dostanie na walkę z koronawirusem takie środki, jakie będą potrzebne. Powiedział także, że bada możliwość pomocy dla przedsiębiorstw i osób prywatnych, jeśli by wpadły w poważne problemy wskutek epidemii.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
londonern
Jak sie mozna zadluzac na 0.3% i dzieki temu wpompowac kupe kasy w infrastrukture, to czemu nie? A potem prosze zobaczyc stope inflacji w UK vs free tax allowance i wzrost minimum wage.
plutarch
Jesteśmy w czarnej.... Kiedy pieniądz jednak nie ma wartości, a ma być tylko kołem zamachowym zwiększającym konkurencyjność swojej gospodarki. Globalne finanse stają się wydmuszką na sterydach, przy okazji rujnujemy ziemię.
lightning_network
Najpierw Zgadnij, potem Sprawdź - który cytat z Keynesa, a który z Friedmana :))

"Inflation is taxation without legislation"
vs
"By a continuing process of inflation, government can confiscate, secretly and unobserved, an important part of the wealth of their citizens."
ekwador15
wiecej drukowania, wiecej kredytów. mysle ze spokojnie mozemy na ujemne stopy wejsc. jak te papierowe nogi sie załamią pod tym cięzarem, to ciekawe co bedzie z UK jak bedzie mialo to miejsce w 2021 po całkowitym opuszczeniu Unii. unia bedzie sie smiala
teken
Mówisz o tej UE co ma zerowe stopy?
loool
W zasadzie to wystarczyło by zezwolić obywatelom na drukowanie pieniędzy w domu na własnej drukarce i własne potrzeby. Papier i tusz we własnym zakresie. To rozwiązało by wszystkie problemy finansowe. Przecież to takie proste a nikt na to nie wpadł.
lightning_network
Jak to: nikt nie wpadł?

Już dekadę temu Satoshi Nakamoto umożliwił wytwarzanie ogólnoświatowego pięniądza, niezależnego od rządów i banksterów - na własnym komputerze (CPU/GPU/FPGA/ASIC)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki