REKLAMA

Koronawirus a sytuacja na GPW i światowych giełdach [30 marca 2020]

2020-03-30 09:15, akt.2020-03-30 18:04
publikacja
2020-03-30 09:15
aktualizacja
2020-03-30 18:04

Pierwszy dzień kolejnego koronawirusowego tygodnia na rynkach finansowych rozpoczął się od spadków. Z czasem sytuacja zaczęła się jednak poprawiać.

Sytuację na światowych rynkach finansowych można nazwać już krachem. Główne indeksy straciły po kilkadziesiąt procent i zakończyły wieloletnią globalną hossę. W Bankier.pl relacjonujemy wydarzenia na rynkach dzień po dniu.

Poniższy artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany. Sytuacja na giełdach wciąż jest niezwykle dynamiczna. Jej pełny obraz znaleźć można w tabelach notowań: indeksów GPW, akcji GPW oraz indeksów światowych, walut i surowców.

W poniedziałek tuż przed godziną 18 na amerykańskiej giełdzie panował optymizm. S&P500 zyskiwał 2,3 proc., Dow Jones 2,1 proc., Nasdaq aż 2,7 proc. Przypomnijmy, że w piątek obserwowaliśmy ostre spadki na Wall Street i na początku poniedziałkowej sesji psuły one nieco nastroje na światowych rynkach.

Jako pierwsze zareagowały na nie giełdy na Dalekim Wschodzie i na antypodach. W Australii odbicie głównego indeksu o 6,56 proc. było jednym z najwyższych w historii – była to odpowiedź inwestorów na płynące z rządu informacje o działaniach mających na celu zachowanie miejsc pracy. W Azji natomiast dominowały spadki: japoński Nikkei stracił 1,57 proc., a chiński Shanghai Composite 1,09 proc.

Później w Europie obserwowaliśmy próbę sił byków i niedźwiedzi, z której ostatecznie zwycięskie wyszły te pierwsze. DAX zyskał dziś 2 proc., CAC 0,6 proc., a FTSE MIB 0,3 proc. Na Starym Kontynencie nie brakowało jednak czerwieni, przede wszystkim 1,7 proc. stracił hiszpański IBEX.

fot. jijomathaidesigners / / Shutterstock

Na GPW również nastroje były mieszane. WIG20 przez większość dnia tracił, ostatecznie jednak zamknął dzień wzrostem o 0,12 proc. Takiego szczęścia nie miał jednak mWIG, który spadł o 1,1 proc. i w efekcie WIG zakończył dzień pod kreską. Szerzej sesję na warszawskiej giełdzie opisaliśmy w osobinym artykule

Dzisiejsze wzrosty na Wall Street to w pewnej mierze odbicie po piątku, wciąż bowiem pandemia koronawirusa wisi nad ludzkością, a co za tym idzie i nad rynkami. - Pełny zakres kryzysu gospodarczego jest wciąż nieznany, a rynki akcji i obligacji nadal są narażone na znaczne ryzyko związane z wynikami, obniżkami ratingów i rekomendacji, a także zmianami regulacyjnymi – powiedział Eric Robertsen, szef globalnej strategii makro w Standard Chartered.

Prezydent USA Donald Trump przedłużył też do końca kwietnia wytyczne rządu mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pierwotnie miały one obowiązywać do poniedziałku. Wśród nich jest m.in. apel o unikanie podróży i składania wizyt, które nie są konieczne. Starszym osobom zaleca się pozostanie w domu, a firmom pracę zdalną.

Michał Żuławiński/Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
janek43
czekam na dane ilu maklerów już zmarło na koronawirusa na Wallstreet...
staryznajomy
Jutro polecam obserwowac Getin Holding. Podaje wyniki.
C/Z bedzie ok 1,2-1,5 czyli spolka min 5 x niedowartosciowana w stosunku do branży.
Bez zadłużenia a po wykeszowaniu sprzedazy Carcade i banku na Ukrainie w kasie bedzie ok 400-450 mln z dywidendami czyli ponad 2 x tyle ile obecna jej kapitalizacja czyli ...199 mln.
szczecinianin
Wszystko fajnie tylko portfel kredytów w CHF mają tak ogromny dam przykład z mojego podwórka.
Kupiłem 2 lata temu na licytacji mieszkanie za 125 zł (36 m2 ) w nowy budownictwie ,a Getin miał pozyczone na to mieszkanie 260 tysiaków samego kapitału ,ładna strata?
A oni mają w szafie pełno takich trupów.
Kredyty
Wszystko fajnie tylko portfel kredytów w CHF mają tak ogromny dam przykład z mojego podwórka.
Kupiłem 2 lata temu na licytacji mieszkanie za 125 zł (36 m2 ) w nowy budownictwie ,a Getin miał pozyczone na to mieszkanie 260 tysiaków samego kapitału ,ładna strata?
A oni mają w szafie pełno takich trupów.
Kredyty we CHF ma zakupy to rozpacz,jeśli przetrwają to będzie dla mnie niespodzianka.
wtomek
"W Bankier.pl relacjonujemy wydarzenia na rynkach dzień po dniu."- Przydałby się inny ton tych relacji. Skończcie wreszcie z ocenami dnia na podstawie otwarcia notowań. To wygląda jak reportaż z walki kogutów . Płakać się chce ....
loool
Na Wall Street spadków można się spodziewać dopiero jak ostatniego maklera uśmierci koronawirus.
letni-amarant
Karwa fa, a to ci niespodzianka!
disnej2x
ten tydzien zaczynamy od mocnych zwolnien niestety
_boss_
Zapotrzebowanie na włókniny https://i.imgur.com/kBOxS9U.png

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki