Korki na granicach. Niewykluczone wsparcie Bundeswehry na autostradzie A4

Premier krajowy Saksonii Michael Kretschmer rozmawiał w środę z niemiecką minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer na temat wsparcia wojska w rozładowaniu sytuacji na odcinku autostrady A4 przy granicy z Polską.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

„Polska strona musi szybciej reagować” - powiedział w krajowym parlamencie.

Jak relacjonował, w rozmowie telefonicznej powiedział minister Annegret Kramp-Karrenbauer, że „zwłaszcza jeśli sytuacja miałaby się pogorszyć, Bundeswehra musi udzielić wsparcia”. Kretschmer ma nadzieję, że uda znaleźć się inne rozwiązanie. Dodał, że „15 minut na obsługę pojedynczej ciężarówki nie jest właściwe, aby rozwiązać tę sytuację”.

Od czasu rozpoczęcia kontroli sanitarnej na granicy polsko-niemieckiej z powodu koronawirusa na drogach prowadzących w kierunku granicy utworzyły się wielokilometrowe korki. Najgorsza sytuacja panuje na przygranicznym odcinku autostrady A4, który znajduje się na terytorium Saksonii. Po niemieckiej stronie korek wynosi około 60 kilometrów i ciągnie się od przejścia granicznego w Jędrzychowicach aż po Burkau.

Lokalne komendy policji apelują do kierowców o utrzymywanie korytarza bezpieczeństwa, który pozwala na poruszanie się nie tylko jednostkom służb bezpieczeństwa i karetkom, ale także personelowi Czerwonego Krzyża roznoszącemu jedzenie i napoje. Wśród oczekujących znajduje się dużo rodzin z dziećmi.

Wszystkie zjazdy z autostrady na odcinku od Drezna do Goerlitz zostały zablokowane, aby zapobiec zatorom na sąsiednich trasach, które zostały zarezerwowane dla lokalnych mieszkańców, ruchu dostawczego i przewozu zwierząt – poinformowała policja.

Ambasada RP w Berlinie podała, że szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy wynosi 16 godz. dla samochodów osobowych i 30 godz. dla pojazdów ciężarowych. Na przekroczenie granicy w Olszynie trzeba czekać 14 godz., w Świecku 10 godz., w Kołbaskowie 4 godz., a w Krajnikach Dolnych 1,5 godz. W związku z tym polska Straż Graniczna otworzyła cztery dodatkowe przejścia dla pojazdów osobowych i towarowych - w Gubinie, Słubicach, Kostrzynie nad Odrą i Zgorzelcu.

Dietmar Woidke, krajowy premier Brandenburgii, na terenie której znajduje się odcinek autostrady A12 prowadzącej do Świecka, rozmawiał we wtorek telefonicznie o sytuacji przygranicznej z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem. Woidke podziękował stronie polskiej za podjęte działania. „Granica polsko-niemiecka musi zostać pilnie odciążona" - zaznaczył. Dodał, że obecna sytuacja jest nie do przyjęcia dla kierowców, jak i dla mieszkańców, przede wszystkim Schwedt i Frankfurtu. (PAP)

Z Lipska Łukasz Grajewski (PAP)

lugr/ dmi/ akl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 1a2b

Dobrze, że nie Luftwaffe.

! Odpowiedz
18 5 antek10

Idioci pozamykali przejscia graniczne po to aby stłoczyć ludzi aby łatwiej sie zarazili virusem.

! Odpowiedz
27 27 grab

Słusznie, każdy wjeżdżający powinien przejść test dla bezpieczeństwa Polaków!!!

Jak ktoś tego nie rozumie to wynocha z Polski.

! Odpowiedz
2 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
63 49 karbinadel

Tak to jest, jak rządzi żul z Żoliborza, który w życiu granicy nie widział

! Odpowiedz
20 33 jacyna2017

Nie poć się tak i odpocznij - rubel leci na łeb! Odśwież pomysły, bo fobie i kompleksy przesłaniają zdrowy rozsądek! Siedzisz spokojnie na zadzie i krytykujesz tych, którzy ci ten zad chronią!

! Odpowiedz
18 14 karbinadel odpowiada jacyna2017

Kazali siedzieć w domu, to co mam robić? :-) A co do zadu, to chronią głównie swój. Granice trzeba było kontrolować, ale dyletanci ustanowili idiotyczne procedury, które powodowały to co widać - i kolejny wstyd na cała Europę. Szkoda tylko tych ludzi, którzy tracą zdrowie stojąc w kolejkach

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil