REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Kopacz: Gazoport w Świnoujściu - jedyny w tej części Europy

2015-10-12 12:43
publikacja
2015-10-12 12:43

Gazoport w Świnoujściu to nie tylko pierwsza taka inwestycja w Polsce, ale również jedyna w tej części Europy - mówiła w poniedziałek w Świnoujściu premier Ewa Kopacz.

fot. Krystian Maj / / FORUM
Dodała też, że pierwszy statek ze skroplonym gazem ma wpłynąć do świnoujskiego terminala między 11 a 17 grudnia br.

"Inwestycja (...) jest nie tylko pierwszą w Polsce, ale również jedyną w tej części Europy" - zaznaczyła szefowa rządu.

Jak mówiła, infrastruktura związana z gazoportem oznacza bezpieczeństwo energetyczne Polski. "Ta infrastruktura (...) powoduje, że dzisiaj jesteśmy niezależni od dostaw gazu ze Wschodu, a co za tym idzie, ta niezależność przynosi również możliwość negocjowania ceny (gazu), która jest jak najlepszą ceną, (...) odbija się w naszych polskich kieszeniach" - podkreśliła.

Kopacz poinformowała, że zakończona została część budowy gazoportu, dzięki której będzie można rozpocząć proces mrożenia instalacji azotem. "Te zbiorniki są gotowe na przyjęcie skroplonego gazu. Gaz przypłynie do nas tankowcem między 11 a 17 grudnia. Zostało takie zamówienie złożone" - dodała.

Czerwiński: zakończyliśmy budowę terminala LNG w Świnoujściu

"Zakończyliśmy budowę dużego przedsięwzięcia. Zaczynamy rozruch. Tak normalnie dzieje się na dużych, skomplikowanych przedsięwzięciach. (...) To jest - obiekt, który jest bardzo skomplikowany i złożony, który wymaga najwyższej rangi specjalistów, inżynierów, finansistów, prawników. Wymaga również zaangażowania elektroników i oni tutaj jeszcze pracują" - powiedział minister skarbu Andrzej Czerwiński.

Dodał, że od poniedziałku specjaliści rozpoczynają "sterowanie tysiącem różnych przycisków, gałek po to, żeby - gaz, który dopełnia bezpieczeństwo naszego państwa, mógł wkrótce znaleźć się w każdym domu".

Decyzję o budowie gazoportu rząd podjął w 2006 r., a w połowie 2009 roku PGNiG podpisało z katarską spółką Qatargas kontrakt na 20-letnie dostawy gazu. Rok później Polskie LNG - spółka zależna polskiego operatora systemu przesyłowego Gaz System - odpowiedzialna za budowę i eksploatację terminala - zawarło umowę na jego budowę z konsorcjum, na czele którego stoi włoski Saipem. Kamień węgielny wmurowano w marcu 2011 r. Początkowo zakładano, że terminal będzie gotowy w połowie 2014, potem termin ten przesunięto na koniec 2014 r. było to związane im. in. z bankructwami kilku podwykonawców brakowało rąk do pracy, a generalny wykonawca nie realizował kolejnych etapów budowy na czas. Było to przyczyną sporu między inwestorem a wykonawcą terminalu. (PAP)

dol/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~s6
Gazoport 2,5 mld zł i gaz z Kataru droższy od rosyjskiego, którego gazociąg Jamał biegnie przez Polskę. Na razie same koszty. Jak gazoport ma zbijać cenę kontraktów, jeżeli gaz z Kataru jest najdroższy na świecie. Teraz koszty obsługi i ochrony, pewno z 10 mln rocznie. Wypstrykali kasę i tyle. Po co nam to, lepiej niech Gazoport 2,5 mld zł i gaz z Kataru droższy od rosyjskiego, którego gazociąg Jamał biegnie przez Polskę. Na razie same koszty. Jak gazoport ma zbijać cenę kontraktów, jeżeli gaz z Kataru jest najdroższy na świecie. Teraz koszty obsługi i ochrony, pewno z 10 mln rocznie. Wypstrykali kasę i tyle. Po co nam to, lepiej niech długi spłacają.
~qwe
Jeden z nielicznych dobrych projektów dywersyfikacja, to podstawa
Przepłaciliśmy za niego dużo ale jest.
~Ewa_end_przyjaciele
Przepis Tuska na to... jak zarobić? a nic nie robić:
Dokonywać złych wyborów przy decyzjach związanych z gazoportem i opóźnić go jak się da.
~olo
I dobrze, tym się różni PO od PIS że Platforma robi a PIS tylko obiecuje.
~daffa
Ale przecież gazoport to robota PiSu, a nie PO.
~Zawisza
To byl pomysl PIS platforma doprowadza z premedytacja kraj do ruiny
~xxl
Gdyby PIS rządził przez te lata jak PO to gazociąg już dawno by funkcjonował
~goebbels_approves
Otwarcie gazoportu w Świnoujściu? "Najwcześniej będzie mógł zostać uruchomiony w II kwartale 2016 roku"
http://wpolityce.pl/gospodarka/268111-otwarcie-gazoportu-w-swinoujsciu-najwczesniej-bedzie-mogl-zostac-uruchomiony-w-ii-kwartale-2016-roku

Powiązane: Terminal LNG w Świnoujściu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki