REKLAMA

COP28Kontrowersyjny szczyt klimatyczny pełen paliwowych lobbystów

2023-12-06 19:12, akt.2023-12-07 07:31
publikacja
2023-12-06 19:12
aktualizacja
2023-12-07 07:31

Co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi bierze udział w odbywającym się w Dubaju międzynarodowym szczycie klimatycznym COP28 - informuje dziennik "The Guardian".

Kontrowersyjny szczyt klimatyczny pełen paliwowych lobbystów
Kontrowersyjny szczyt klimatyczny pełen paliwowych lobbystów
/ COP28

Dane, które ujawnili aktywiści klimatyczni z organizacji Kick Big Polluters Out (KBPO), prowokują dalsze pytania o wpływ branży paliw kopalnych na tegoroczny szczyt ONZ, prowadzony przez prezes narodowego koncernu naftowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sułtana al-Dżabera - pisze w wtorek "The Guardian".

Skala wpływów sektora naftowo-gazowego w Dubaju jest bezprecedensowa, ponieważ liczba lobbystów związanych z branżą jest prawie czterokrotnie większa niż tych, którzy byli zarejestrowani na COP27 w Szarm el-Szejk - dodano.

Z kolei w COP26 w Glasgow wzięło udział około 500 delegatów zajmujących się paliwami kopalnymi.

Lobbyści chcący forsować interesy koncernów naftowych i gazowych, takich jak Shell, Total i ExxonMobil, przewyższają liczebnie wszystkie delegacje krajowe z wyjątkiem Brazylii (3081), która ma zorganizować COP30 w 2025 r., oraz kraju gospodarza, który zarejestrował 4409 uczestników.

Przed tegorocznym szczytem ONZ wprowadziła bardziej rygorystyczne procedury rejestracyjne, co oznacza, że więcej osób musiało jasno określić, dla kogo pracuje.

Krążą pogłoski, że prowadzone na konferencji rozmowy dotyczące wycofywania się z paliw kopalnych przynoszą efekty, a lobbyści tego sektora są tutaj po to, by jak najmocniej wpływać na ich wynik – skomentował George Carew-Jones z KBPO.

Kontrowersje budzi też sama postać przewodniczącego COP28. Dżaber jest również ministrem przemysłu i zaawansowanych technologii ZEA, a także prezesem państwowego giganta naftowego ADNOC.

Jak informowała stacja BBC, Dżaber chciał wykorzystać konferencję klimatyczną w Dubaju do zawarcia umów na sprzedaż ropy naftowej i gazu do 15 krajów. Przewodniczący COP28 zaprzeczył później tym doniesieniom.

Podczas transmitowanej online debaty "She Changes Climate", w odpowiedzi na uwagę Mary Robinson, przewodniczącej tzw. grupy mędrców i byłej specjalnej wysłanniczki ONZ ds. zmian klimatu, że al-Dżaber jako szef ADNOC dodałby wiarygodności ewentualnej decyzji o stopniowym wycofaniu paliw kopalnych, ten odparł: "Zgodziłem się przyjść na to spotkanie, aby odbyć trzeźwą i dojrzałą rozmowę. W żaden sposób nie podpisuję się pod żadną dyskusją, która jest alarmistyczna. Nie ma żadnej nauki ani scenariusza, który mówi, że stopniowe wycofywanie paliw kopalnych jest tym, co pozwoli osiągnąć 1,5 st. C".

Według dziennika "Guardian" al-Dżaber przekonywał 21 listopada, że nie ma dowodów naukowych, wskazujących na to, iż rezygnacja z paliw kopalnych jest konieczna, by ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Przewodniczący COP28 miał również argumentować, że stopniowe wycofywanie paliw kopalnych nie pozwoli na zrównoważony rozwój, "chyba że chcemy zabrać świat z powrotem do jaskiń".

Tezy głoszone przez al-Dżabera spotkały się z krytyką ekspertów, którzy podkreślali, że poglądy przewodniczącego oznaczają de facto zanegowanie zmian klimatycznych jako jednego z najpoważniejszych globalnych wyzwań.

Al-Dżaber ocenił, że jego wypowiedzi zostały przeinaczone. "Jestem nieco zaskoczony ciągłymi i powtarzającymi się próbami podważenia pracy prezydencji COP28" - wyznał, cytowany przez BBC.

Jej dziennikarze dotarli do dokumentów, które ujawniły plany zawarcia umów naftowo-gazowych z 15 krajami, o czym stacja poinformowała 27 listopada.

Sułtan Ahmed al-Dżaber zaprzeczył jednak doniesieniom BBC, jakoby planował wykorzystać prezydenturę COP28 i obecność na szczycie w Dubaju jako okazję do zawarcia umów naftowo-gazowych z 15 krajami.

Przewodniczący COP28 powiedział w poniedziałek, że wzywa kraje uczestniczące w tym forum do zaproponowania języka porozumienia w sprawie paliw kopalnych.

Negocjatorzy mają kilka dni na osiągnięcie porozumienia przed planowanym zakończeniem szczytu 12 grudnia.

mwt/ adj/ mal/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
moravietz
I oczywiscie przeyjechali tam na rowerach? xD beka z podludzi wierzacych tym patałachom.
pstrzezek
Jeśli używasz papierowej słomki to efekt się niweluje ;)
secundus
Nie dają się zielonemu obłędowi, to ma być kontrowersją? Bo szejk mówi wprost fanatykom, że są głupi? Vamos!

S.
teken
Można oszukiwać niektórych przez cały czas, można wszystkich przez krótki czas, ale nie można oszukiwać wszystkich przez cały czas. Ta pełna hipokryzji i pustych frazesów pseudoekologia, jedyne co ograniczy to środki w portfelach zwykłych ludzi
dasbot
Słabe to już się robi propagandowo............Hi......tl...ery Clinton musiała się włączyć, aby próbować udowodnić, że człowiek ma wpływ na klimat Ziemi. Cytat: "W Europie ubiegłego lata, zanotowano 61 tys. zgonów z powodu upałów.....Co prawda w innych częściach świata nie ma tak dokładnych pomiarów, jak w Europie, ale możemy Słabe to już się robi propagandowo............Hi......tl...ery Clinton musiała się włączyć, aby próbować udowodnić, że człowiek ma wpływ na klimat Ziemi. Cytat: "W Europie ubiegłego lata, zanotowano 61 tys. zgonów z powodu upałów.....Co prawda w innych częściach świata nie ma tak dokładnych pomiarów, jak w Europie, ale możemy szacować, że ogólnie zgonów z powodu upałów mogło być ok. 500 tys...........I większość tych zgonów dotyczyła kobiet i dzieci, w szczególności kobiet w ciąży, które musiały znosić szczególne wyzwania podczas tych ekstremalnych upałów dochodzących 40-50 stopni Celsjusza".......Skoro ta Pani, słynąca z żądzy krwi (vide Libia, a szerzej podpalenie regionu Afryki Północnej) zabiera głos, aby podtrzymać ten utopijny szwindel, chyba największy w historii ludzkiej cywilizacji, to możecie być pewni, że pali się globalistom pod siedzeniem i zaczynają się bać.......Clown world.
and00
Ciekawe ilu było lobbystów OZE i powrotu do epoki świeczki i roweru
bankiersantiago
I w czym problem? Nieobecni nie mają racji. Też mi sensacja, że ci, którzy nie chcą być pominięci są akurat obecni. Taki szczyt, to nie polski Sejm gdzie wieje puchami i nudą.
bha
Cóż... Jak może na rynkach krajowych wewnętrznych być tanio szczególnie na końcu detalu jak lobbyści nie tylko na tym szczycie raczej kursują na maxa gdzie się tylko da i uda szukając wciąż i wciąż coraz większej Mamony i Zysków. Brak słów na ten coraz mocniej krótkowidzący Mamonowy świat.

Powiązane: COP28 - szczyt klimatyczny w Dubaju

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki