Kontrowersyjne zakupy rządowe

2020-08-10 07:27
publikacja
2020-08-10 07:27
fot. Ryvius / Shutterstock

Rządowe transakcje dotyczące respiratorów mogły być niegospodarne – warszawska prokuratura wszczęła śledztwo. Pod lupą urzędnicy resortu zdrowia - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Gazeta podaje, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi wielowątkowe śledztwo dotyczące oszustwa i niegospodarności wielkich rozmiarów w Ministerstwie Zdrowia. "Bada wszystkie wątki, które dotyczą podejrzanych transakcji bez przetargu na mocy specustawy o Covid-19. Pierwotnie postępowanie dotyczyło zakupu niespełniających norm maseczek od instruktora narciarstwa z Zakopanego (śledztwo w sprawie oszustwa, po doniesieniu ministra zdrowia, ruszyło w maju), jednak niedawno dołączono do niego głośną sprawę zakupu respiratorów od firmy E&K z Lublina" - informuje dziennik.

Jak podaje "Rz", prokuratura ocenia, że specustawa o Covid-19 nie wyłącza odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych przy zamówieniach w czasach pandemii. "Choć specyficzne warunki, w jakich były dokonywane zakupy, będą brane pod uwagę przy ocenie działań urzędników resortu" - czytamy dalej.

Dziennik wyjaśnia, że śledztwo obejmuje zachowanie urzędników ministerstwa, ale i postępowanie osób, które miały zamiar oszukać resort. "Dlaczego połączono sprawę zakupu maseczek i respiratorów, choć te wątki wydają się ze sobą niezwiązane? +Jest wiele punktów wspólnych, źródeł osobowych i w postaci dokumentów, które są tożsame+ – zdradza nam nasze źródło. Tłumaczy, że te same osoby podejmowały decyzje o zakupie, zastosowano te same procedury, był to ten sam okres. Dlatego zakup maseczek i respiratorów jest badany w jednym śledztwie. To, co pojawia się w obu wątkach, to kwestia nieprawdziwych certyfikatów, które wystąpiły nie tylko w jednej transakcji" - wskazuje gazeta. (PAP)

skib/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
jes
Najbardziej zagrożony jest prokurator, który wszczął śledztwo. Szkoda go. Zaraz go wykończą.
anna_domagalczyk
Te zakupy nie są kontrowersyjne. A kto ile zarobił, to już wiadomo?
jes
Po to się zawiesiło przetargi aby teraz jakaś tam Prokuratura nie wtykała nosa.
Sam Szumowski wszystkiego nie wziął, podzielił się na pewno więc jest kryty.
trollmaster
Minister Zdrowia odpiera zarzuty! - Kabaret Czesuaf

https://www.youtube.com/watch?v=kH2zC5BcYmE
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antek10
NIK wykazał nieprawidłosości w wielu sprawach. Jak do tej pory nikt nie siedzi w więzieniu. Zięciu Kaczyńskiego, Agent Tomek - nietykalni.
shadow_xx
Nie ma się co łudzić, że szumowina odpowie za te przekręty. Już zero się o to postara.
jes
Prokuratura wszczęła śledztwo i poprowadzi je tak jak poprowadziła śledztwo w sprawie Srebrnej.
jarekzbyszek
Jak rozpoczął się koronakryzys najwięksi dostawcy testów i sorzętu wstrzymali sprzedaż do pośredników. UE zorganizowała przetargi i większość państw europejskich do nich przystąpiła. To była jedyna legalna metoda na nabycie testów po rozsądnych cenach. Dostawcy sprzedawali bezpośrednio rządom bez pośredników.Jak rozpoczął się koronakryzys najwięksi dostawcy testów i sorzętu wstrzymali sprzedaż do pośredników. UE zorganizowała przetargi i większość państw europejskich do nich przystąpiła. To była jedyna legalna metoda na nabycie testów po rozsądnych cenach. Dostawcy sprzedawali bezpośrednio rządom bez pośredników. Ale w tym układzie pisowscy pośrednicy nic by nie zarobili. Polska jako jedyne państwo Uni nie stanęło do przetargów. A Szumowski dał pozwolenie na sprzedaż testów w kraju tylko zaprzyjaźnionym pośrednikom. Dostała je Argenta i jej spółka córka Integra oraz Blirt. Argenta nie mogła kupić od ThermoFishera chociaż jest jego dystrybutorem i znalazła tureckiego dostawcę Anatolia Geneworks. Tak narodziły nowe fortuny na prawicy.

Powiązane: Kłopoty ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki