NIK wyręczyła komisję VAT-owską

To, do czego od miesięcy próbuje dojść komisja śledcza PiS, zrobili kontrolerzy izby. W walce z luką w VAT obecny rząd radzi sobie dużo lepiej niż poprzednia ekipa - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Arkadiusz Lawrywianiec / FORUM)

Z najnowszego raportu Najwyżej Izby Kontroli wynika, że "nadzór Minister Finansów w latach 2007-2015 był systematyczny, ale za mało skuteczny i nie zdołał zapobiec gwałtownemu wzrostowi luki VAT". "Dopiero rozwiązania przyjęte w latach 2016-2018 uszczelniły system podatkowy" - cytuje raport NIK "DGP".

W dzienniku czytamy, że za rządów PO i PSL luka w VAT "zwiększyła się z niespełna 9 proc. w 2007 r. do ponad 25 proc. w szczytowym momencie lat 2012-2013". "Później nieco spadła, ale jej wyraźne obniżenie widać dopiero od 2016 r." - pisze "DGP".

Wnioski zawarte w raporcie sugerują zarazem - pisze gazeta - że "trudno będzie pociągnąć do odpowiedzialności urzędników, którzy w ostatnich latach - z różnym skutkiem - walczyli z luką VAT-owską".

Cytowana przez "DGP" była wiceminister finansów i posłanka PO-KO Izabela Leszczyna przekonuje, że to przygotowane pod koniec rządów PO-PSL rozwiązania, takie jak np. jednolity plik kontrolny, umożliwiły późniejsze sukcesy rządu PiS w uszczelnianiu VAT. 

dma/ pś/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 14 jacyna2017

Czytając wiele z poniższego PO to nieudacznicy - niby coś przygotowali, ale nie wdrożyli!? Zabawne, ale prawda taka, że markowali działania, a kraj był dojony ile tylko wlazło! Zapomniałem, coś zrobili - zabrali nam OFE! Pozdrawiam twardy, wierzący w bajki PO-elektorat!

! Odpowiedz
12 5 jes

PiS zawsze chwali się nieswoimi dokonaniami ale to ma małe znaczenie dla lepszego sortu. Do nich dociera od Kurskiego i Rydzyka, że to wyłączna zasługa PiS.

! Odpowiedz
35 10 xxpp

Przecież to oczywiste, bo PO przygotowała wszystkie ustawy uszczelniające, które niezależnie od wyniku wyborów weszłyby w życie w 2016.
Wcześniej nie było to możliwe, bo razem z uszczelnieniem zabitoby odradzającą się po kryzysie gospodarkę. Te przepisy bardzo mocno obciążają uczciwych przedsiębiorców. To wszystko nie jest takie proste i zerojedynkowe.
Poza tym podawane sumy to tzw. miejskie legendy. Kryteria są bardzo płynne i w zasadzie można wyliczyć taką kwotę, jak się chce.

Niepokojące jest to, że obecnie wpływy powinny rosnąć, a tak się nie dzieje. Czyli kasa nadal wycieka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 lightning_network

te peowskie "uszczelnienia" - raczej przypominały durszlak, np.:
brak NIPu sprzedawcy - czyli brak wykluczenia handlu fakturami

i weszłyby, albo i nie weszłyby - jak nieprzymierzając "weszły" podatki: 3x15... :)

! Odpowiedz
32 66 kapitaneo

NIK raczej potwierdził to co od kilku lat mówi PIS i każdy rozgarnięty człowiek.
To, że PO pod koniec rządów coś tam przygotowała w szufladach świadczy tylko o tym, że szykowali sobie "dupochron" w razie porażki w wyborach.
Zadaniem prokuratorów teraz jest te ich plany zniweczyć i powsadzać do celi odpowiedzialnych za indolencję w rządzeniu kosztującą Polaków min. 200 mld zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
50 29 histeryk

a co z indolencją obecnego rządu i wyciekających dziesiątkach miliardów dolarów?

! Odpowiedz
13 48 lightning_network odpowiada histeryk

może to wina kiepskiej jakości "bazy wypracowanej przez poprzedni rząd",
hehe

! Odpowiedz
47 19 histeryk odpowiada lightning_network

A może to świadczy o tym, że rozwiązań prawnych w takich sprawach nie da się stworzyć momentalnie w reakcji na przestępstwo, zwłaszcza gdy jest popełniane przy wsparciu dobrze opłacanych prawników?

! Odpowiedz
44 22 przedsiebiorca30

Rozgarnięty człowiek sprawdza fakty, a nie domniemuje o rzeczach które są powszechnie dostępne. Tak jak już wspomniano w artykule ustawy które znacząco ułatwiąją obecne kontrole zostały wprowadzone za rządów PO, a "dupochron" jak to oceniasz w tym wypadku nie jest, bo jeśli urzędnicy/ministrowie nie dopełniliby jakichkolwiek czynności wynikających wprost z prawa to ponieśliby z tego tytułu konsekwencje. Dupochron przed czym, bo na pewno nie przed przegranymi wyborami. Zdrowo myślący ludzie, który prowadzi jakąkolwiek działalność gospodarczą spotyka się z niesamowitą opresją ze strony obecnego aparatu Państwa. Sam prowadząc firmę poniosłem już straty na kilkaset tysięcy złotych ponieważ US interpretuje prawo na nowo, mimo braku zmian w ustawach!!! Prawnicy którzy zajmują się tą sprawą są przekonani o wygranej, ale sprawa rozbije się prawdopodobnie o sąd w Strasburgu. Ja i tak nie mam najgorzej, bo naloty o 6 rano na domy mojej rodziny i znajomych, straszące całe rodziny, po czym sprawy są umarzane, jak gdyby nic się nie stało. Takie czasy nastały, a dobrze wiemy, że w innych dziedzinach życia w Polsce nie jest lepiej. Każdy myślący człowiek wie że PIS to zaraza, a negatywne efekty ich rządów przyjdą teraz, w nadchodzących kilku latach, kiedy wyjdą skutki ich "mądrych" decyzji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 8 xxpp

Nie "coś tam przygotowała" tylko PO przygotowała wszystkei ustawy i mechanizmy. Tego nie robi się z dnia na dzień.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.