REKLAMA

Pożegnanie z abonamentem radiowo-telewizyjnym

2019-08-26 07:31
publikacja
2019-08-26 07:31

Rządzący i opozycja zgadzają się w jednym: najlepszym rozwiązaniem problemów finansowych mediów publicznych będą pieniądze z budżetu - czytamy w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Niezależnie od tego, kto wygra październikowe wybory, pożegnanie z opłatą abonamentową na publiczne radio i telewizję wydaje się przesądzone" - czytamy w "DGP".

Dziennik zauważa, że Prawo i Sprawiedliwość pieniędzmi z budżetu zasila TVP i radio już od trzech lat, i są one przekazywane na podstawie doraźnych ustaw jako rekompensata za zwolnienia z obowiązku opłacania abonamentu RTV.

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników RTV w 2019 r.

Okres

Odbiornik radiofoniczny

Odbiornik telewizyjny lub
telewizyjny i radiofoniczny

za 1 m-c

7 zł

22,70 zł

za 2 m-c z góry

13,60 zł

44,05 zł

za 3 m-c z góry

20,15 zł

65,35 zł

za 6 m-c z góry

39,90 zł

129,40 zł

za 12 m-c z góry

75,60 zł

245,15 zł

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

"W ten sposób w 2017 r. media dostały 307 mln zł, w 2018 r. 673 mln zł, a do końca br. otrzymają 1,26 mld zł. Wpływy abonamentowe wyniosły w tym czasie odpowiednio 697 mln zł, 741,5 mln zł i - według prognozy regulatora - 650 mln zł. Pieniądze z budżetu stanowią więc coraz znaczniejsze źródło przychodów" - czytamy w "DGP".

Zdaniem gazety, w drugiej kadencji PiS, jeśli wygra, ten hybrydowy system abonamentowo-budżetowy ma zastąpić regularne zasilanie tylko z budżetu.

Młodzi rezygnują z klasycznej telewizji

Młodzi porzucają telewizję na rzecz m.in. VoD, natomiast seniorzy stanowią już blisko połowę widzów klasycznej telewizji - wynika z danych opublikowanych w raporcie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

 

W planach Platformy Obywatelskiej - pisze dziennik - kwestia finansowania jest elementem większej reformy mediów publicznych, obejmującej m.in. zmianę sposobu wybierania ich kierownictwa; w kwestii finansowania będzie synteza dwóch koncepcji - obu stawiających na budżet. 

Tylko milion Polaków płaci abonament radiowo-telewizyjny

96,4 proc. gospodarstw domowych posiada odbiorniki telewizyjne, ale tylko połowa z nich jest zarejestrowana. Tylko 31 proc. opłaca abonament radiowo-telewizyjny - wynika z danych przedstawionych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

aop/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (20)

dodaj komentarz
jes
A to ciekawe, że opozycja jest za finansowaniem pisowskiej propagandy i występów Kurskiego na festiwalach disco polo z pieniędzy budżetu. Taką mamy opozycję :(
karbinadel
Za oglądanie tej tępej propagandy powinni ludziom płacić "szkodliwe", a nie żądać abonamentu
fred_
Nie pamietam kiedy ostatnio siadlem na sofie i wlaczylem TV. Moze ze 2 lata temu.
markso
Telewizję powinno się sprywatyzować, zastawić 1 kanał rządowy do przekazywania ważnych informacji z ramówką około : wiadomości, obrady sejmu, skrót informacji ze świata, ciekawostki naukowe z polskich uczelni, wykład popularnonaukowy przygotowany przez jakaś uczelnię, wiadomości , transmisja z teatru/filharmonii/opery Telewizję powinno się sprywatyzować, zastawić 1 kanał rządowy do przekazywania ważnych informacji z ramówką około : wiadomości, obrady sejmu, skrót informacji ze świata, ciekawostki naukowe z polskich uczelni, wykład popularnonaukowy przygotowany przez jakaś uczelnię, wiadomości , transmisja z teatru/filharmonii/opery i tyle. To nie ma być konkurencja dla prywatnych stacji z wpływami on państwa. Menadżerowanie którzy nie potrafią utrzymać rentowności mediów i wyciągają ręce po podatki obywateli jako jałmużnę powinni być piętnowani i szybko wyrzucani ze swoich stanowisk, nie można tak żebrać zarabiając takie pieniądze.
jes
Piękna utopia tylko który kanał będzie nadawał peany o dokonaniach Nieinternowanego, Pinokia i Ojca Dyrektora?
marianpazdzioch
Kaczka powinien sobie "sprywatyzować" ten bałagan i nie tworzyć obłudnej fikcji.
karbinadel
Geniusz Kaczyńskiego Jarosława polega na tym, że grosza zapłacić nie musiał, a rządzi TVP jak swoim
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
a-zet
No nie wiem, trzeba by rzetelnie porównać urodę i wiek personelu które to przymioty mają kolosalne znaczenie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki