REKLAMA

Tylko milion Polaków płaci abonament radiowo-telewizyjny

2019-06-03 10:06
publikacja
2019-06-03 10:06

96,4 proc. gospodarstw domowych posiada odbiorniki telewizyjne, ale tylko połowa z nich jest zarejestrowana. Tylko 31 proc. opłaca abonament radiowo-telewizyjny - wynika z danych przedstawionych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

KRRiT przedstawiła sprawozdanie z działalności za 2018 r. Wynika z niego, że tylko połowa gospodarstw posiadających odbiornik opłaca abonament. Na 13,5 mln gospodarstw domowych w Polsce 96,4% posiada odbiorniki telewizyjne. 31 grudnia 2018 r. zarejestrowane odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne miało 6,6 mln (tj. 50,5%) gospodarstw  domowych. Spośród nich 3,7 mln (tj. 55,7%) abonentów było zwolnionych z wnoszenia opłat. Pozostała część zobowiązanych 3,1 mln powinna terminowo wnosić opłaty. Na koniec 2018 r. opłaty uregulowało jedynie 994 637 zobowiązanych (ponad 31%).

Zgodnie z przepisami każdy posiadacz sprawnego odbiornika jest zobowiązany do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie, a co za tym idzie, regularnego uiszczania opłat abonamentowych.

fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Według ewidencji Poczty Polskiej SA na 31 grudnia 2018 r. było zarejestrowanych 6,8 mln abonentów (w tym abonentów instytucjonalnych 235 847).  W porównaniu do roku poprzedniego odnotowano spadek o 71 242 liczby abonentów mających zarejestrowane odbiorniki RTV i wzrost o 96 168 liczby abonentów zwolnionych od opłat abonamentowych.

W odbiornik telewizyjny wyposażonych jest ponad 90 proc. gospodarstw domowych, a prawie połowa z nich posiada dwa telewizory lub więcej. Roczna sprzedaż telewizorów to ok. 2,2 mln, co oznacza, że ok. jedna piąta spośród 13-14 mln gospodarstw domowych w naszym kraju dokonuje takiego zakupu co roku.

Jak wskazują sprzedawcy, klientom coraz częściej zależy na odbiornikach wyposażonych w funkcję podłączenia do sieci, która zapewnia dostęp do aplikacji umożliwiających streaming wideo poprzez łącze internetowe. Jednak, mimo rozwoju Internetu i coraz większej popularności korzystania z mediów za jego pośrednictwem, osoby niekorzystające z sieci stanowiły w 2018 r. 2,5% społeczeństwa.

Jako przyczynę niekorzystania ponad 65% takich osób wskazywało brak takiej potrzeby, a ponad połowa - brak umiejętności. Tak więc, ponad jedna piąta Polaków korzysta wyłącznie z tradycyjnej telewizji. Mimo że w ciągu ostatnich pięciu lat obserwujemy rosnącą popularność telewizji naziemnej, większość gospodarstw domowych w Polsce (63%) w dalszym ciągu korzysta z płatnej telewizji (satelitarnej lub kablowej).

Wysokość opłat abonamentowych w 2018 r. to miesięcznie 7 zł za używanie odbiornika radiofonicznego oraz 22,70 zł za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego. W rozporządzeniu z 25 maja 2017 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustaliła wysokość opłat abonamentowych w 2018 r. na poziomie opłat obowiązujących w latach 2016-17. Stawki obowiązujące w 2019 r. będą na identycznym poziomie jak te przyjęte na 2018 rok.

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników RTV w 2018 r.

2018 r.

Odbiornik radiofoniczny

Odbiornik telewizyjny lub
telewizyjny i radiofoniczny

za 1 m-c

7 zł

22,70 zł

za 2 m-c z góry

13,60 zł

44,05 zł

za 3 m-c z góry

20,15 zł

65,35 zł

za 6 m-c z góry

39,90 zł

129,40 zł

za 12 m-c z góry

75,60 zł

245,15 zł

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Zniżki i zwolnienia z opłat za abonament RTV

KRRiT podtrzymała zniżki, które przysługują osobom płacącym za abonament z góry. Dodatkowo, jak co roku, przewidziane są zwolnienia dla określonych grup użytkowników. Należą do nich m.in.:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Przy czym warunkiem koniecznym do uzyskania zwolnienia od opłat abonamentowych jest dopełnienie formalności w placówce Poczty Polskiej.

Co oglądają Polacy?

Polscy telewidzowie najchętniej oglądają filmy i seriale, zarówno zagraniczne, jak i polskie. Ponad połowa ankietowanych deklaruje też oglądanie audycji informacyjnych oraz kabaretów i koncertów. Co trzeci Polak jest fanem maratonów serialowych i ogląda seriale po kilka odcinków na raz (tzw. binge watching), korzystając przede wszystkim z serwisów streamingowych. Największy odsetek „seryjnych oglądaczy” występuje w grupie wiekowej 23-37 lat - raportuje KRRiT.

Jeśli chodzi o ulubione treści wideo, największą popularnością cieszą się teledyski. Ogląda je ponad połowa internautów. Jedna trzecia ankietowanych lubi też oglądać relacje znajomych umieszczane w serwisach społecznościowych oraz wideo z recenzjami produktów.

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (13)

dodaj komentarz
bha
To Sieci kablowe,radiowo-telewizyjne etc.powinny płacić abonament i to już od lat - to one nikt inny otrzymują bezpośrednio od KRRiT zgodę ,koncesje na rozpowszechnianie na terenie całego kraju sygnału telewizyjnego w tym też i telewizji publicznej.A Ludzie są tylko póżniej ich ewentualnymi klientami i nic więcej.
karbinadel
Tak naprawdę płacą wszyscy podatnicy
jendreka
jak przeglądam repertuar w mediach, to pytam się za co ten 1000000 płaci abonament. od kilkunastu lat program jest non stop to samo. za wyjątkiem kilku propozycji. to tak jakby płacił podatek co miesiąc za ten sam towar już opłacony. jest jednak jeszcze kilku niedouczonych w tym kraju.
zenonn
Abonament RTV to nazwa na jeden z wielu haraczy mafii państwowej. Milion nie chce kopać się z państwem, prawnikami, komornikami i innymi polskojezycznymi bandytami. Bulterier PIS od dawna powinien gnić w pierdlu.
Sk*rwiele funkcjonariusze katolicy każą dekalog i prawo przestrzegać plebsowi.
Polak to brzmi durnie
Abonament RTV to nazwa na jeden z wielu haraczy mafii państwowej. Milion nie chce kopać się z państwem, prawnikami, komornikami i innymi polskojezycznymi bandytami. Bulterier PIS od dawna powinien gnić w pierdlu.
Sk*rwiele funkcjonariusze katolicy każą dekalog i prawo przestrzegać plebsowi.
Polak to brzmi durnie dumnie?
Fuj
psokal
Aktualnie TVP pracuje nad dokumentem pod roboczym tytułem "Polakożerca", zgadnijcie kto będzie jego bohaterem. Szczujnia się rozkręca, to efekt tego że po morderstwie Adamowicza nikt nie poniósł konsekwencji. Zawodowi hejterzy poczuli się pewnie i posuwają się coraz dalej.
sloneczkodzg
Hrabia Tusk czy jak kto woli Półtusk kazał NIE płacić to nie płacę .
iluminat
To prawda ryży NIE kazał płacić i Ludzie go posłuchali a teraz komornik ich ściga za długi. WSZYSCY powinni przestać płacić za ten syf. Innej możliwości nie ma.
_xyz
22,70 zł mies. za możliwość podziwiania kunsztu głoszenia propagandy przez Holecką i Ziemca to naprawdę niewygórowana kwota
iluminat
TVpiSS / propaganda 4 rzeszy gebelsiuków ! to wstyd na cały świadt co pi..er....ą w tym syfie. Nikt NIE powinien płacić za ten cyrk publiczny vel ciemnotę.

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki