Koniec pewnego mitu. Polska jednak była w recesji

analityk Bankier.pl

Polska straciła status zielonej wyspy rozumianej jako jedyny w Europie kraj, który nieprzerwanie notował wzrost gospodarczy. Najnowsze wyliczenia GUS sprawiają, że nie można już mówić o Polsce, jako jedynym członku UE, który w ostatnich latach uniknął recesji.

Najważniejszą informacją wczorajszego raportu GUS był odczyt PKB w czwartym kwartale, który pokazał dynamikę 3,9%. Nieco w cieniu tych doniesień dokonano rewizji historycznych danych o wzroście gospodarczym, która wykazała krótką recesję.

Przypomnijmy – recesja powszechnie definiowana jest jako dwa następujące po sobie kwartały spadku PKB.

Jak celnie zauważyli jako pierwsi analitycy mBanku, z recesją w Polsce mieliśmy do czynienia na przełomie lat 2012-2013 r. W ostatnim kwartale 2012 r. kwartalna dynamika PKB wyniosła -0,3%, zaś w pierwszym kwartale 2013 r. -0,1%.

Dynamika PKB Polski w ujęciu kwartalnym
Dynamika PKB Polski w ujęciu kwartalnym (GUS)

Recesja ta nie była długa i nazwać ją można mianem „technicznej”, jednak fakt jej wystąpienia nie pozwala nazwać już Polski jedynym krajem, który w ostatnim ćwierćwieczu nie doświadczył recesji. 

Urzędy statystyczne na całym świecie często rewidują dane statystyczne, choć robią to z różną częstotliwością. GUS należy do instytucji, które jeżeli już, to raczej z dużym opóźnieniem dokonują zmian w kluczowych danych z gospodarki. Inaczej jest np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyraźne rewizje następują nawet w obrębie kilku miesięcy. Np. w drugim kwartale 2015 r. Biuro Analiz Ekonomicznych poinformowało najpierw o annualizowanym wzroście PKB o 2,3%, następnie o 3,7%, a w ostatecznie o 3,9%.

Bywa też, że niektóre kraje dokonują prawdziwych przewrotów w gospodarczej sprawozdawczości. Za przykład może posłużyć Nigeria, gdzie dwa lata temu dokonano rewizji danych za 2013 r. o 89% w górę. Ten „statystyczny cud” motywowano dokładniejszym policzeniem „nieformalnej części gospodarki”.

Warto także wspomnieć, o zmianach w samym sposobie obliczania PKB. Ostatnia tego typu rewolucja odbiła się szerokim echem, ponieważ, dostosowując sposób sporządzania rachunków narodowych do nowych międzynarodowych standardów ESA 2010, w PKB inaczej zaczęto uwzględniać rozmaite wydatki, od badań rozwojowych począwszy a na prostytucji i narkotykach skończywszy.

Wówczas GUS także dokonał rewizji historycznych wyników. Zmiany w dynamice realnej polskiego PKB wahały się od -1,2 pp. do +1 pp. Dzięki nowym obliczeniom najwięcej „straciliśmy” w 2008 r., a najwięcej „zyskaliśmy” w 2009 r. Szersze omówienie tej kwestii (wraz z wykresami) znajduje się w artykule "PKB po nowemu. Prostytucja i narkotyki już wliczone".

Polska i tak w czołówce

Statystyczna korekta dokonana przez GUS nie zmienia tego, że polska gospodarka znajdowała się w czołówce najlepiej radzących sobie gospodarek państw członkowskich UE. Tylko jedna minimalna recesja, która potrwała zaledwie dwa kwartały to wynik o wiele lepszy od notowanych przez większość państw starej UE.

Czas trwania oraz skalę recesji w państwach UE pokazuje poniższa tabela. Wyraźnie widać w niej np. moment powstania "mitu zielonej wyspy" (pierwszy kwartał 2009 r.). Da się także zauważyć, że w niektórych krajach recesje odchodzą i przychodzą wielokrotnie (Chorwacja), w innych zaś trwają "raz, a dobrze".

Przedstawione w niej wyniki niebawem się zmienią, ponieważ do tej pory jeszcze nie wszystkie kraje zaraportowały dynamikę PKB za czwarty kwartał ubiegłego roku. Ze względu na brak porównywalnych danych dostarczonych przez Eurostat, w zestawieniu pominięto Słowację i Irlandię.

Kliknij, aby zobaczyć powiększenie. (Dane wyrównane sezonowo, w zestawieniu brak Irlandii i Słowacji)
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie. (Dane wyrównane sezonowo, w zestawieniu brak Irlandii i Słowacji) (Eurostat)

Komentarz eksperta

główny analityk Bankier.pl
Zielona "wsypa"

Z ekonomicznego punktów widzenia rewizja danych o PKB sprzed ponad trzech lat nie ma istotnego znaczenia. GUS zmienił dynamikę PKB za Q2 2012 z 0,0% kdk na -0,2% kdk, rezultat za Q3 2012 z 0,0% na 0,4% kdk, za Q4 2012 z 0,0% na -0,3% kdk i za Q1 2013 z 0,1% na -0,1% kdk. Gdy się na to patrzy z perspektywy kilku lat, takie przesunięcia wydatków składających się na PKB nie zmieniają szerszego obrazu sytuacji, jakim była recesja z lat 2012-13 (pierwotnie uważana za głębokie i dość długotrwałe spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce).

Rzecz w tym, że rewizja GUS psuje nam dobre samopoczucie i neguje powszechnie wygłaszane opinie, że od 25 lat Polska nie doświadczyła technicznej recesji, rozumianej jako dwa kwartały z rzędu spadku PKB. Tak oto niewielkie zmiany cyferek podawanych przez GUS zakwestionowały jeden z mitów z czasów rządów PO/PSL.

Nagle okazało się, że jednak mieliśmy recesję, co przecież nie neguje polskiego sukcesu gospodarczego ostatniego ćwierćwiecza. Tym bardziej że po stronie rynku pracy lata 2001-02 czy 2012-13 były przez większość Polaków odczuwane jak klasyczne recesje, ze spadkiem zatrudnienia i silnym wzrostem stopy bezrobocia.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~Cecylia

Opinię "Zielonej wyspy" zawdzięczamy milionom Polaków, którzy wyjechali do pracy po 2004 r. do innych krajów UE i przesyłali zarobione tam pieniądze do Polski, dzięki czemu wzrastał popyt w kraju nakręcający koniunkturę. Należy sobie jasno powiedzieć:TO NIE BYŁ WYNIK JAKIEGOŚ CUDOWNEGO ZARZĄDZANIA PAŃSTWEM ALE efekt ciężkiej pracy rodaków za granicą. W efekcie kryzysu 2007-2008 wielu Polaków wróciło do kraju i tu zainwestowali posiadane środki m.in w zakup mieszkania. Ot i cała tajemnica "zielonej wyspy". Kiedy wreszcie to zrozumiemy?!
Przesyłane kwoty były ogromne; sięgają setek miliardów zł. Dane na ten temat posiada NBP.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~Oszukany

To znaczy że znów oszukali emerytów i rencistów bo w ten sposób mocno zaniżono rewaloryzacje wnioskuję że wszystkie rządy Polskie to jedno i to samo kłamstwo na kłamstwie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
1 18 ~POptakach

ktoś powinien odpowiadać karnie za fałszowanie danych i okłamywanie Polaków-

Tusk musiał podnieść Vat i wiek emerytalny żeby w ogóle państwo funkcjonowało a i zabrać - 150 mld zł Polakom ich oszczędności w OFE a i tak było h..d..i kamieni kupa, podac to oszustwo w Wiadomościach

! Odpowiedz
29 12 ~user215

A tak z ciekawości jaki jest cel tego artykułu? Mam kilka koncepcji. Którą wybrać?

1. nie było już tematów teraźniejszych, przyszłościowych - to zajmujmy się przeszłością.
2. trzeba było coś napisać, bo niedopuszczalne są puste miejsca w serwisie;
3. jak dowartościować obecną władzę? - pokazać, że Tuski i PO to kłamczuchy

Bo z punktu widzenia dzisiejszej sytuacji ekonomicznej w Polsce ten artykuł nie ma sensu. Nic nie wnosi, prócz frustracji, zniesmaczenia i politowania.

pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 20 ~dekoder

kodowy tłuk. amber gold, fałszerstwa gospodarcze, 500 mld nowego długu w 8 lat - to nic, hę!?

! Odpowiedz
2 8 ~qwerty

GUS obnaża wielką mistyfikację rządów Tuska! Nie było żadnej „zielonej wyspy”, Polska wpadła w recesję!

"Zielona wyspe" to mieli relatywnie nieliczni mega zlodzieje-lizusy peo-psl.Reszta miala policje finansowa,banksterow i umowy smieciowe,zdegenerowany wymiar sprawiedliwosci i teoret. opieke zdrowotna

! Odpowiedz
0 0 ~dv

typowy wyobraca PO otwórz oczy, bo się durniu z emigrantami w łóżku obudzisz !

! Odpowiedz
22 16 ~POPIS

PIS grzebie w statystykach aby zdyskredytować poprzedników.
Bo niby czemu akurat właśnie teraz po latach się im zebrało na korekty?

! Odpowiedz
5 29 ~zly_jestem

Zrobili skok Na ofe, zwiekszyli ponad dwukrotnie zadluzenie, nie zrobili zadnyxh reform, a Na koniec chcieli jeszcze zrobic skok ma lasy panstwowe... Masakra!!! Kiedy ro sie w koncu skonczy i nasi politycy zaczna naptawiac ten kraj?

! Odpowiedz
1 8 ~seba

czy przypadkiem fałszowanie danych statystycznych nie jest przestępstwem? Czy nie powinna się tym zająć prokuratura?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil