REKLAMA

"Zabierzemy samochody pijanym kierowcom". Wiceminister zdradza szczegóły nowych przepisów

2021-07-20 07:30
publikacja
2021-07-20 07:30
"Zabierzemy samochody pijanym kierowcom". Wiceminister zdradza szczegóły nowych przepisów
"Zabierzemy samochody pijanym kierowcom". Wiceminister zdradza szczegóły nowych przepisów
fot. Marek Suchecki / / FORUM

Rozpędzony pojazd, za którego kółkiem siedzi pijany kierowca w stanie znacznego upojenia alkoholowego, jest niczym pocisk, który pędzi i wskutek tego niewinne ofiary ponoszą śmierć - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" wiceszef MS Marcin Warchoł.

"Super Express" przypomniał we wtorek, że niedawno całą Polską wstrząsnął tragiczny wypadek w Jamnicy w woj. podkarpackim, w którym życie straciło młode małżeństwo. Zabił ich kierowca kierujący pod wpływem alkoholu. Para osierociła troje dzieci.

"Resort sprawiedliwości mówi +dość+!. W ministerstwie sprawiedliwości opracowano przepisy, które mają zmierzyć się z największą plagą na polskich drogach. Pomysł rekwirowania pojazdów to już nie spekulacje, a konkretny pomysł na zmiany w Kodeksie karnym" - podaje gazeta.

"Samochód w rękach pijanego kierowcy jest tym samym, co nóż czy broń palna w rękach przestępcy. Konfiskata byłaby możliwa przy stwierdzeniu powyżej 1 promila we krwi kierowcy, bo wtedy stan świadomości jest już znacznie zmieniony" - mówi Warchoł "Super Expressowi".

Polskie drogi jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. 8 wykresów, które warto zobaczyć

Polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli za 2020 r. Choć mniejszy ruch w pandemii obniżył liczbę wypadków, to były one bardziej tragiczne niż w poprzednich latach. Bezpieczeństwo na polskich drogach ma poprawić kij, a nie marchewka, czyli rządowy projekt podwyższenia stawek mandatów.

Dziennik donosi też, że kary nie unikną też pijani kierowcy podróżujący cudzymi autami. "Wtedy w grę wchodziłoby zarekwirowanie równowartości tego pojazdu. Wiemy, że dzisiaj nawiązki są często nikłej wartości" - dodał wiceminister.

Co będzie, jeśli pojazd stanowi element wspólnego majątku małżonków? Resort sprawiedliwości chce wykorzystać istniejące już przepisy dotyczące kłusowników z ustawy o rybactwie śródlądowym. Przewiduje ona m.in. przepadek „przedmiotów niestanowiących własności sprawcy”, które służyły do popełnienia przestępstwa. 

mm/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Komentarze (50)

dodaj komentarz
itso_lucky
popieram im ostrzej tym lepiej w końcu coś w trosce o życie obywateli a nie jakieś interesy lobby szok i niedowierzanie
carlito1
Czy przepis będzie dotyczył sędziów, prokuratorów polityków itp. ziomeczków czy to dla plebsu???
adam.1983
No to banki się nie ucieszą jakby weszła opcja zarekwirowania cudzego samochodu na zasadzie narzędzia popełnienia przestępstwa, bo w przypadku pożyczenia od kolegi to jeszcze można jakoś uznać w końcu kolega powinien znać zwyczaje tego drugiego ale wypożyczalnie czy banki już nie mają takiej No to banki się nie ucieszą jakby weszła opcja zarekwirowania cudzego samochodu na zasadzie narzędzia popełnienia przestępstwa, bo w przypadku pożyczenia od kolegi to jeszcze można jakoś uznać w końcu kolega powinien znać zwyczaje tego drugiego ale wypożyczalnie czy banki już nie mają takiej możliwości.
stefanw
pijanym posłom też będziemy zabierać samochody ?
michalshk
Nie dyskryminujmy pijanych, niech zabiorą wszystkim!
michal__
Kara musi być nieunikniona i natychmiastowa. Każdy sprawca wypadku (ze skutkiem śmiertelnym) pod wpływem alkoholu lub jakiegokolwiek środka psychoaktywnego, tj. narkotyków, dopalaczy lub innych opartych na prekursorach pochodnych winien być sądzony jak za zabójstwo z premedytacją. Sprawca wypadku bez ofiar winien być sądzony Kara musi być nieunikniona i natychmiastowa. Każdy sprawca wypadku (ze skutkiem śmiertelnym) pod wpływem alkoholu lub jakiegokolwiek środka psychoaktywnego, tj. narkotyków, dopalaczy lub innych opartych na prekursorach pochodnych winien być sądzony jak za zabójstwo z premedytacją. Sprawca wypadku bez ofiar winien być sądzony jak za usiłowanie zabójstwa z premedytacją. Kara bezwzględnego więzienia dla każdego sprawcy wypadku pod wpływem... Jej długość uzależniona od skutków, czyli muszą być widełki. Nadzwyczajne złagodzenie kary winno być stosowane wyjątkowo. Poza tym skazani za ten czyn winni bezwzględnie pracować w hospicjach i przy rehabilitacji ofiar wypadków. Obraz cierpienia tych ludzi powinien zostać w ich głowach do końca życia.

Pomysł zabierania pojazdów jest martwym przepisem, który niczego nie zmieni. Zwłaszcza jeśli uwzględnimy niskie ceny samochodów, pijak za kilkaset złotych kupi kolejny. Nie wspominając, o tym, co robić z odebranymi samochodami. Wiązałyby się z tym same koszty. Rozwiązanie nieracjonalne, chyba, że już ktoś ma biznes plan jak na tym zarobić.

Natomiast podnoszenie grzywien też niewiele zmieni. Raczej powiązanie grzywny z wysokością dochodu, a nade wszystko skuteczna egzekucja. Policjant wystawia mandat a na koncie pojawia się blokada środków, w przypadku ich braku natychmiastowa egzekucja komornicza na poczet kary. Problemem nie są niskie grzywny tylko brak ich skutecznej egzekucji.

Prawo należy upraszczać, przepisy winny być generalne i abstrakcyjne sędzia dokonuje wykładni zgodnie z zamierzeniem regulacji ustawodawcy w myśl ustawy, a nie przekupnych ....Od ponad dekady niestety produkujemy, bo ciężko powiedzieć tworzymy, złe prawo. Opasłe tomiska ustaw szczegółowo opisane, które łatwo obejść.
zenonn
Sędzia wydaje tylko opinie. Każdy powinien egzekwować prawo.
Każdy bolak winien dziennie wyeliminować jedngo wolaka i odwrotnie.
alex12
Rozpędzony samochód za którego kółkiem siedzi mój 80 letni sąsiad, który ledwo widzi, również jest jak pocisk. Samochód cały poobijany, kwestią czasu jest kiedy ten gość kogoś zabije ale jemu nikt nie zamierza zabrać samochodu/prawa jazdy, bo dziadek jest trzeźwy...
lubsuburbs
Najlepsze pociski to te kierowane przez 19-latków - statystyki są tutaj nieubłagane.
jarunia
każda rodzina Pisowska dostanie po tojocie, brawo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki