REKLAMA

Nie tylko podwyżka mandatów. Morawiecki zapowiada możliwość skonfiskowania samochodu

2021-07-15 14:48
publikacja
2021-07-15 14:48
Nie tylko podwyżka mandatów. Morawiecki zapowiada możliwość skonfiskowania samochodu
Nie tylko podwyżka mandatów. Morawiecki zapowiada możliwość skonfiskowania samochodu
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Samochód nie może być śmiercionośną bronią w rękach skrajnie nieodpowiedzialnych ludzi, a jeśli są pod wpływem alkoholu - to bandytów za kierownicą - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Kary zostaną znacząco podniesione i nie będzie żadnej pobłażliwości dla bandytów jadących pod wpływem alkoholu - zapowiedział.

Szef rządu wziął w czwartek udział w pikniku zorganizowanym na Torze Modlin przez Fundację Orlen poświęconym zwiększeniu bezpieczeństwa na polskich drogach w ramach kampanii "Dobry Kierowca".

"Musimy zdecydowanie temu przeciwdziałać i zgodnie z naszą zapowiedzią z mojego expose zobowiązałem rząd do bardzo zdecydowanych działań w tym zakresie. Zmieniamy w związku z tym niezmieniane od bardzo dawno zasady związane z mandatami, grzywnami, a w przypadku jazdy po pijanemu, pod wpływem alkoholu, będzie także możliwość skonfiskowania samochodu; będą bardzo wysokie kary" - mówił premier. Wyraził przekonanie, że podwyższenie kar doprowadzi wreszcie do ostrożniejszej, spokojniejszej jazdy.

Morawiecki wskazywał ponadto, że w minionym roku ponad 1,5 tys. razy zatrzymywano kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu, którzy spowodowali jakiegoś rodzaju kolizję czy wypadek. "Każdy z nich mógł być wypadkiem śmiertelnym, każdy z nich jest igraniem z ogniem - to mało powiedziane, jest po prostu potencjalną zbrodnią" - stwierdził premier.

"Dość tego typu zachowań. Nie będzie żadnej pobłażliwości dla bandytów jadących pod wpływem alkoholu. Kary zostaną tutaj znacząco podniesione" - zapewnił.

Szef rządu pytany przez dziennikarzy, kiedy należy spodziewać się wejścia w życie zaostrzonych przepisów o ruchu drogowym, wyraził nadzieję, że stanie się to jak najszybciej. "Każdy dzień zwłoki, każdy tydzień zwłoki to mogą być potencjalnie nowe ofiary na drogach" - powiedział.

Morawiecki uważa, że w sprawie projektowanych zmian będzie szeroki konsensus w parlamencie i "w trybie szybkim, może nawet nie czekając do końca roku, jeszcze szybciej przejdziemy tę ścieżkę parlamentarną". "Będę apelował również do pana marszałka Senatu, aby podjął ten temat jak najszybciej" - dodał premier zapowiadając też, że vacatio legis nowych przepisów będzie stosunkowo krótkie, gdyż - jak stwierdził - nie ma co czekać z wdrażaniem dobrych przepisów.

Pytany, czy jego zdaniem wyższe kary będą skuteczne i czy problem wypadków bardziej nie leży po stronie infrastruktury drogowej szef rządu ocenił, że obie sprawy są ważne.

"To jest i jedno, i drugie. Trzeba jak najwięcej przejść dla pieszych doświetlić, budować chodniki, ronda, światła, dodatkowe sygnalizatory. Rozpoczęliśmy już pół roku temu program bezpieczeństwo ruchu drogowego i przeznaczamy 3 mld zł w najbliższych dwóch latach na znaczącą poprawę bezpieczeństwa związaną z infrastrukturą dla pieszych i infrastrukturą ruchu drogowego" - powiedział premier.

Kompleksowe zmiany dotyczące prawa drogowego mają pozwolić na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami. Modyfikacji ma ulec m.in. system punktów karnych. Będą one kasowane dopiero po upływie 2 lat. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych (obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10). Zniesione zostaną też szkolenia, po odbyciu których liczba punktów kierowcy ulega zmniejszeniu.

Nową propozycją jest także obligatoryjny przepadek pojazdu, gdy kierowca w stanie nietrzeźwości spowoduje co najmniej niebezpieczeństwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. Sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu nawet w sytuacji, gdy nie jest on własnością sprawcy, a właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że udostępniając sprawcy pojazd może umożliwić popełnienie przestępstwa. Takie same zasady będą obowiązywały w stosunku do osób kierujących pod wpływem środka odurzającego.(PAP)

autorzy: Aleksander Główczewski, Rafał Białkowski

ago/ rbk/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Komentarze (103)

dodaj komentarz
johnnygalt
Ogólnie jestem za zabieraniem pojazdów. Co za różnica czy wyjeżdżając po pijaku rozwalisz auto o drzewo czy zostanie zabrane? I tak je tracisz i tak.

Zabawa będzie dopiero z pojazdami firmowymi - pijany kierowca ciężarówki, walca drogowego, autobusu albo tramwaju. Już sobie wyobrażam jak niebiescy wzywają lawetę
Ogólnie jestem za zabieraniem pojazdów. Co za różnica czy wyjeżdżając po pijaku rozwalisz auto o drzewo czy zostanie zabrane? I tak je tracisz i tak.

Zabawa będzie dopiero z pojazdami firmowymi - pijany kierowca ciężarówki, walca drogowego, autobusu albo tramwaju. Już sobie wyobrażam jak niebiescy wzywają lawetę żeby odstawić tramwaj na parking policyjny.

No i co potem będzie się działo z tymi zabranymi pojazdami? Przetargi? Wykup czy coś jeszcze?
antek10
Księdzu nie zabiorą bo nie podlega pod polskie prawo
and00
De facto to penalizacja przepisów kodeksu drogowego
Niejeden będzie wolał iść odsiedzieć mandat niż wydać 5000zł
Absurd
-Za co siedzisz?
-Za przekroczenie prędkości o 32km...
demeryt_69
Całkiem jak w Skandynawii - istny dramat :)
and00 odpowiada demeryt_69
Tak, dramat.
W Szwecji za przekroczenie 30-40 km mandat wynodi 4000 kr (1600zł) przy średniej 35000 krmc, czyli ok 11% w sumie to podobnie jak u nas teraz, żeby było podobnie mandat musiał by u nich wynosić ok 30.000kr
demeryt_69
Kiedy wreszcie zmodyfikują prawo i majątek koryciarzy zdobyty w szemrany sposób nie będzie podlegał konfiskacie?

Teraz są zmuszeni przepisywać wszystko na żony :)
ozz198
Żeby chociaż naprawili ten bubel, który mówi o prowadzeniu pod wpływem środków odurzających.

Dzisiaj jak zapalisz trawkę na wycieczce w Holandii, a za tydzień poprowadzisz auto w Polsce to możesz zostać uznany za niebepiecznego przestępcę, mimo że ten "środek odurzający" już dawno nie ma działania
Żeby chociaż naprawili ten bubel, który mówi o prowadzeniu pod wpływem środków odurzających.

Dzisiaj jak zapalisz trawkę na wycieczce w Holandii, a za tydzień poprowadzisz auto w Polsce to możesz zostać uznany za niebepiecznego przestępcę, mimo że ten "środek odurzający" już dawno nie ma działania odurzającego. Robienie przestępców z uczciwych obywateli.
demeryt_69
Bubel o zakazie prowadzenia pojazdu mechanicznych pod wpływem środków odurzających? Tak mają w całym cywilizowanym świecie - amok i rozmodlenie :)

sel
Tylko patrzeć jak zaczną konfiskować domy i przekazywać swoim jak stara komuna na Żoliborzu...budować nie potrafią.. a ta też już wymaga remontu..
demeryt_69
Tak wówczas robiła tylko bezpieka, ale po marcu'68 oddawali wszystko w popłochu :)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki