Konfederacja chce unieważnienia wyborów

Konfederacja skieruje do Sądu Najwyższego protest wyborczy, w którym będzie domagać się unieważnienia wyborów parlamentarnych. Według ugrupowania, TVP bezprawnie nie wykonała prawomocnego postanowienia sądu dot. opublikowania przed wyborami sondaży, w których Konfederacja przekroczyła próg wyborczy.

Poseł Robert Winnicki, lider Konfederacji, prezes Ruchu Narodowego.
Poseł Robert Winnicki, lider Konfederacji, prezes Ruchu Narodowego. (fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

"W związku z tym, że zwłaszcza telewizja rządowa dopuściła się rozlicznych manipulacji, połamania prawa wyborczego, dopuściła się tak naprawdę największego zamachu na wolne, demokratyczne wybory, jakie były po roku 1989, dlatego będziemy interweniować" - zapowiedział lider Konfederacji, prezes RN, poseł Robert Winnicki podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jeden z liderów RN, radca prawny Michał Wawer poinformował, że "w ostatnią sobotę, w trakcie ciszy wyborczej Telewizja Polska miała obowiązek opublikować przeprosiny, sprostowania i przede wszystkim opublikować 6 sondaży, dających (informacje o) przekroczeniu progu wyborczego przez Konfederację". "Telewizja Polska tego nie zrobiła, utrzymując swoich widzów, 3 miliony widzów +Wiadomości+ Telewizji Polskiej w przekonaniu, że Konfederacja z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie przekroczy progu wyborczego" - podkreślił.

Wawer ocenił, że to jest nie tylko "rażące złamanie prawa". "Tutaj doszło do otwartego zignorowania, zlekceważenia prawomocnego wyroku sądowego, naruszenia przepisów Kodeksu wyborczego. To nie było jakieś nagięcie prawa, falandyzacja, jakaś odmienna interpretacja, czy kruczek prawny. To było bezczelne zignorowanie prawomocnego wyroku, bez podania jakiegokolwiek uzasadnienia, czy choćby próby usprawiedliwienia swojego zachowania" - podkreślił Wawer.

Według niego zrobiono to, aby "zmanipulować wyniki wyborcze". Zwrócił uwagę, że znaczna część widzów TVP, "to jest potencjalny elektorat" Konfederacji. "Zapewne duża część nie zagłosowała w końcu na Konfederację, tylko dlatego, że obawiała się efektu straconego głosu, obawiała się, że ostatecznie progu nie przekroczymy. W związku z tym w najbliższych dniach złożymy do Sądu Najwyższego protest wyborczy, domagając się unieważnienia tych wyborów i przeprowadzenia wyborów powtórnie" - oświadczył Wawer.

Przekonywał, że "to co się stało w sobotę mogło realnie wpłynąć na wynik wyborów". "Jesteśmy przekonani, że gdyby Telewizja Polska wykonała - nałożone wyrokiem sądowym obowiązki - to wynik Konfederacji byłby znacząco lepszy". Jak ocenił to, w jaki sposób protest wyborczy Konfederacji rozpatrzy Sąd Najwyższy, będzie "prawdziwym, realnym testem niezależności SN.

Prezes Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun zapowiedział, że Konfederacja będzie informować konstytucyjne organy państwa o podejrzeniach popełnienia przestępstw w ostatniej kampanii wyborczej. Zwrócił uwagę, na - jak ocenił - "radykalne ograniczenie konstytucyjnych praw Konfederacji do kontaktowania się z potencjalnymi wyborcami przez maksymalne skrócenie czasu przeznaczonego na kampanię, i przez zredukowanie w niektórych przypadkach do zera czasu antenowego w radiu i telewizji".

Według niego był to "zamach na wolne wybory". "Panowie Kurski (Jacek, prezes TVP), Czabański (Krzysztof, przewodniczący Rady Mediów Narodowych), Olechowski (Jarosław, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej), są przestępcami, a Konfederacja, jako organizacja utworzona przez legalistów, nie może ignorować tak rażących naruszeń prawa" - oświadczył Braun. (PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ mrr/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
20 11 antybolszewik

Powinna zostać zrobiona analiza. Telewizja publiczna powinna być bezstronna. W tym przypadku tak nie było. Jeżeli się okaże, że widzowie TVP mieli przeświadczenie o tym, że Konfederacja się nie dostanie to powtórzyć wybory. Zgodnie z zasadą pełnej przejrzystości.

! Odpowiedz
16 4 pis_po_jedno_zlo

Proponuję przeprowadzić sondaż CBOS i sprawdzić czy telewidzowie TVP zostali zmyleni. Podaję wyniki: TAK - 0%, NIE - 100%. Sprawę uważam za zamkniętą, jak to mawiają PIS-owcy, gdy złapie się ich na kradzieży i przekazują ukradzione środki na cele charytatywne.

! Odpowiedz
51 42 jes

Metody stalinowskie pasują do Kurskiego więc czemu się dziwić. I jasne po co Nieinternowanemu były sądy - właśnie by takie sprawy załatwić po myśli wodza.

! Odpowiedz
20 79 --__hubert__---__--__--__--__-

Wyborcom PO z Warszawy gratuluję wyboru Klaudii Jachira na posła , co trzeba mieć w głowie aby zagłosować na taką osobę ? Przecież na liście tej partii były inne osoby ?
Ponad 6 TYS osób ! Ludzie co wy macie w głowie ?

! Odpowiedz
67 34 jes

A wiesz, że są ludzie co głosowali nawet na Kaczyńskiego, Morawieckiego czy Kuchcińskiego. To dopiero trzeba mieć nas..ne w głowie.

! Odpowiedz
15 38 --__hubert__---__--__--__--__- odpowiada jes

Jak ty porównujesz tą dziewuchę do reszty polityków to ja Ci gratuluję , ona obraża kombatantów którzy walczyli za ten kraj ! , obraża uczucia religijne ale jako osoba nie wierząca Ciebie nie obraziła . Jak myślisz co ona wniesie do sejmu ? Wybieraliśmy ludzi aby kierowali Polską a ją należy zamknąć w psychiatryku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 zenonn odpowiada --__hubert__---__--__--__--__-

W aktualnym sejmie jest jeszcze poseł profesor P. i N.
To są wybitne indywidua

! Odpowiedz
21 12 ekwador15 odpowiada --__hubert__---__--__--__--__-

Co Ty gadasz, jakich kombatantów obraziła. Hasło "bób, humus, włoszczyzna" to nie było jej tylko zrobiła sobie zdjęcie jak grupka młodych strajkowała pod Sejmem. Poza tym to jest profanacja symboli narodowych a nie obrażanie kombatantów. Ale bez przesady, obrażeniem kombatantów to jak na marszu niepodległości chodzą fani Hitlera, którzy mają tatuaż znaku wermachtu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 1 marianpazdzioch

Nie ma JOW, więc odbywają się takie cyrki. Weszła z tytułu odpowiednio wysokiego miejsca na liście, a nie dlatego, że miała poparcie. Miała bodajże 4000 głosów. Do Sejmu nie weszli ludzie z 20-30 tys. glosów. W tym głownie z SLD i Konfederacji. Obie partie, podobnie jak prawie wszystkie inne, są gorącymi przeciwnikami JOW ;)

! Odpowiedz
1 3 ekwador15 odpowiada marianpazdzioch

6500 miała, 13 miejsce na liscie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil