REKLAMA

Komorowski Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego

2012-09-04 18:34
publikacja
2012-09-04 18:34

Prezydent Bronisław Komorowski otrzymał nagrodę Człowieka Roku 2011, przyznaną jednogłośnie przez Radę Programową Forum Ekonomicznego w Krynicy, które rozpoczęło się we wtorek pod hasłem "Nowe wizje na trudne czasy. Europa i świat wobec kryzysu".

Prezydent, odbierając nagrodę, przyznał, że odczuwa ogromną satysfakcję z faktu, że otrzymuje to wyróżnienie w miejscu, w którym wszyscy zdają sobie bardzo dobrze sprawę, że najważniejsza jest gospodarka, o którą - jak podkreślił - trzeba dbać, bo "jest szansą dla wszystkich".

"Wiemy też wszyscy, że wolność gospodarcza to po prostu fragment rzeczy najcenniejszej, a więc wolności politycznej, demokratycznych wartości, wolności narodowych, to wszystko, co wtedy udało się nam wspólnym wysiłkiem osiągnąć. Chciałem powiedzieć, że mam ogromną satysfakcję" - powiedział Komorowski.

Prezydent wspomniał także czasy internowania, kiedy wraz z opozycjonistami z "Solidarności" często dyskutował i wymieniał poglądy na temat przyszłości Polski oraz gospodarski socjalistycznej i kapitalistycznej.

"Dzisiaj aż dziw pomyśleć, ale proszę sobie wyobrazić: w ramach zajęć pod kiblem w obozie internowania w ramach uniwersytetu jaworzeńskiego były wykłady ekonomiczne o sprawach, które nas interesowały. Ale rewolucjoniści na ogół nie są specjalistami od gospodarki, więc słuchaliśmy najmądrzejszych ekonomistów, którzy też siedzieli razem z nami. Proszę państwa, nie było ani jednego, który by miał odwagę powiedzieć, że kapitalizm jest lepszy od socjalizmu. Ani jednego, wszyscy uważali, że należy poprawiać model gospodarczy socjalistyczny" - mówił Komorowski.

Zaznaczył także, że przyjmuję tę nagrodę jako nagrodę dla "licznej grupy, która szła od tego dyskutowania dziwnego tematu o wyższości socjalizmu nad kapitalizmem do dzisiejszego spotkania".

"Przecież to był cały naród polski. Myśmy wszyscy razem tą polską drogą szli ku głębokiemu przekonaniu, że wolność gospodarcza jest fundamentem rozwoju polskiej demokracji i Polski. Traktuję więc tę nagrodę jako nagrodę dla tych wszystkich, którzy starali się iść środkiem polskiej drogi, czasami bardziej na lewo, czasami bardziej na prawo, ale w dobrym kierunku, w kierunku wolnej Polski" - zakończył prezydent.

Krynickie forum to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomiczno-gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej; miejsce, gdzie spotykają się i dyskutują prezydenci, premierzy, ministrowie, ekonomiści i przedsiębiorcy, nie tylko z Europy.

W poprzednich latach nagrodę Człowiek Roku na Forum Ekonomicznym w Krynicy otrzymali m.in.: Donald Tusk, Jose Manuel Barroso, Julia Tymoszenko, Vaclav Havel i Jerzy Buzek. (PAP)

stk/ agy/ akuc/ je/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki