REKLAMA

Komisja finansów za utrzymaniem kwoty wolnej od podatku w obecnej wysokości

2016-11-14 18:44
publikacja
2016-11-14 18:44
Komisja finansów za utrzymaniem kwoty wolnej od podatku w obecnej wysokości
Komisja finansów za utrzymaniem kwoty wolnej od podatku w obecnej wysokości
fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w poniedziałek za utrzymaniem w przyszłym roku kwoty wolnej od podatku w obecnej wysokości, ale za złagodzeniem propozycji dotyczących opodatkowania Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych.

Przepisy dotyczące kwoty wolnej oraz opodatkowania funduszy inwestycyjnych zawarto w poselskim (PiS) projekcie nowelizacji ustawy o PIT i CIT.

Projekt w części dotyczący kwoty wolnej jest odpowiedzią na ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK dał czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku. Złożony przez posłów PiS projekt przesądza jednak, że dotychczasowa kwota wolna zostanie utrzymana w obecnym oraz w 2017 roku.

Posłowie opozycji krytykowali projekt podczas poniedziałkowego posiedzenia, tłumacząc, że pracują nad zmianami, co do których z góry wiadomo, że są niezgodne z wyrokiem TK. Wątpliwości natury konstytucyjnej zgłosiło także sejmowe biuro legislacyjne. Zwróciło uwagę, że projekt nakazuje stosowanie przepisów zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny.

Przewodniczący komisji Jacek Sasin (PiS) tłumaczył, że obecny rząd boryka się ze spuścizną ośmiu lat poprzednich rządów, podczas których kwota wolna wzrosła o 2 zł.

"Chcemy oczywiście podnieść kwotę wolną od podatku i podniesiemy ją. Zapowiedź jest jasna ze strony rządu. Natomiast nie chcemy robić takich wybiegów tutaj, żeby podnosić kwotę wolną o kolejne 2 zł (...), żeby móc powiedzieć, że wykonujemy wyrok TK. Uczciwie Polakom mówimy, że kwotę, do tej zapowiedzianej, podniesiemy w momencie wskazanym przez nas, czyli do 1 stycznia 2018 r." - zadeklarował Sasin.

Obecny na posiedzeniu wiceminister finansów Leszek Skiba tłumaczył, że wyrok TK jest trudny do zinterpretowania, a wprowadzenie kwoty wolnej w 2018 r. jest jak najbardziej właściwe z punktu widzenia odpowiedzialności za finanse publiczne.

Komisja odrzuciła poprawkę Rafała Wójcikowskiego (Kukiz'15), zgodnie z którą kwota wolna miałaby wzrosnąć do wartości odpowiadającej minimum egzystencji określonej na poziomie 6549 zł 11 gr.

Wprowadzono natomiast do projektu poprawki Sylwestra Tułajewa (PiS), które zmierzają do przywrócenia zwolnienia podmiotowego z CIT dla Funduszy Inwestycyjnych Otwartych, a także dopuszczające zwolnienie dla polskich FIZ-ów. Te ostatnie będą mogły korzystać - pod pewnymi warunkami - ze zwolnień przedmiotowych. Zwolnienia nie będą miały zastosowania w zakresie, w jakim funduszom tym można przypisać ryzyko wykorzystywania ich w schematach tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej. Chodzi o sytuacje, w których FIZ-y miałyby zyski z udziałów w spółkach nieposiadających osobowości prawnej uprawnionych do emisji papierów wartościowych, które mogą być nabywane przez FIZ-y.

Inna poprawka Tułajewa, która uzyskała akceptację komisji, przewiduje wyłączenie mocy ochronnej indywidualnych interpretacji podatkowych w odniesieniu do schematów agresywnego planowania podatkowego wydanych przed dniem wejścia w życie zmian.

Skiba poinformował, że zmiana dotycząca funduszy inwestycyjnych przyniesie budżetowi co najmniej 200-300 mln zł rocznie. Wyjaśnił, że realizuje on postulaty zgłaszane wcześniej przez stronę społeczną.

Janusz Cichoń z PO apelował, żeby w ogóle odstąpić od tych zmian, tłumacząc, że wobec zjawisk, do których odnoszą się projektowane przepisy, można zastosować klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania.

Projekt w pierwotnej wersji przewidywał opodatkowanie podatkiem dochodowym Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych (FIZ), co miałoby dać budżetowi 2-2,5 mld zł rocznie. Fundusze Inwestycyjne Otwarte miałby natomiast stracić prawo do zwolnienia podmiotowego, ale mogłyby korzystać ze zwolnień przedmiotowych.

Autorzy projektu wskazali, że w przypadku inwestycji w FIZ opodatkowanie dochodu następuje na poziomie inwestora (uczestnika) na etapie wypłaty zysku, tj. w momencie wykupu lub umorzenia przez fundusz certyfikatów inwestycyjnych - stawką podatku w wysokości 19 proc.

"Przyjęty model opodatkowania dochodów z inwestycji poprzez fundusze inwestycyjne wywołuje negatywne skutki, przede wszystkim w obszarze działania krajowych FIZ. Fundusze tego typu stanowią jeden z podstawowych elementów budowania struktur planowania podatkowego z wykorzystaniem podmiotów zagranicznych (głównie transparentnych podatkowo), poprzez umiejscawianie FIZ w łańcuchu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i transferowanie dochodów z tej działalności, w zdecydowanej części, do FIZ" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Zauważono, że FIZ-y, w odróżnieniu do funduszy otwartych, dają możliwość skierowania emisji certyfikatów do konkretnego inwestora, dopasowania strategii inwestycyjnej do indywidualnych potrzeb, kontroli realizacji celu inwestycyjnego funduszu i wyznaczania polityki inwestycyjnej. Brak ograniczeń inwestycyjnych pozwala przede wszystkim na inwestycje w spółki zagraniczne, o charakterystyce identycznej z polską formą spółki komandytowo-akcyjnej (FIZ występuje w roli akcjonariusza).

Eksperci podatkowi ostrzegali jednak, że zmiana doprowadzi do likwidacji FIZ-ów i odpływu kapitału z Polski. Na negatywne konsekwencje zmian wskazywali także przedstawiciele funduszy i Komisja Nadzoru Finansowego.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 roku. (PAP)

mmu/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~JOJO
Aby na biednych parlamentarzystów starczyło i emerytury i przywileje bezpieki, ZOMO,...
~Szubienica
Wprowadzić karę śmierci za niespełnione obietnice wyborcze.PUBLICZNA szubienica przed pałacem Prezydenckim, bo widać czują się BEZKARNI dostać się do koryta i samemu mieć kwotę wolną od Podatku w wysokości 27,360zł macie Polacy PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ.Śmieją się z was wyborców a wy im robicie dobrze,zastanówcie Wprowadzić karę śmierci za niespełnione obietnice wyborcze.PUBLICZNA szubienica przed pałacem Prezydenckim, bo widać czują się BEZKARNI dostać się do koryta i samemu mieć kwotę wolną od Podatku w wysokości 27,360zł macie Polacy PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ.Śmieją się z was wyborców a wy im robicie dobrze,zastanówcie się przed następnymi wyborami.Wszystkie partie są nic nie warte.TUSK na obietnicach aż do Brukseli dojechał a wyborcami się nie martwi,ważne BY ŻYŁO MU SIĘ LEPIEJ.Nie głosuję od 20 lat bo wiem że tylko im zrobię dobrze.
~poseł
Złodzieje a co z kwota wolna od podatku dla posłów, która jest cały czas 10 wieksza od reszty społeczeństwa?

Takie decyzje to rozbój w biały dzień - sobie utrzymują przywileje a reszte społeczeństwa olewają.

Sasin - rodzina powinna za ciebie wstydzić się do 3 pokolenia.
~Jan
Gdybym ja miał kwotę wolna na poziomie 30 tysięcy też miałbym zwykłych obywateli w duipe. Tylko że w normalnym kraju ludzie wywiezliby takich polityków na taczkach a w Polsce suweren liczy swoje 5 stowek.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~invest
Jak rząd nie wykonuje wyroków najważniejszego sądu w Polsce korzystnych dla obywateli to czego może oczekiwać od obywateli ?
~dnois
OSZUSCI placa menelom i dzkieciorobom skradziona kase
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ZmniejszyćPolitykom
Jako obywatel jestem za zmniejszeniem kwoty wolnej od podatku POLITYKOM do kwoty zwykłego obywatela.Zielony za,czerwony przeciw.PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ będzie przynajmniej sprawiedliwie jak nazwa PIS.
~silvio_gesell
Przeciętny wyborca: dać świadczenia i zmniejszyć podatki. Przeciętny poliyk: naobiecywać i nie realizować. To żeście się dobrali.

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki