REKLAMA

Komisja finansów za ustawą o darmowych rachunkach

2016-10-18 21:16
publikacja
2016-10-18 21:16

Sejmowa komisja finansów zaakceptowała we wtorek wraz z poprawkami rządowe projekty ustaw, które przewidują możliwość zakładania darmowego tzw. podstawowego rachunku płatniczego.

Komisja finansów za ustawą o darmowych rachunkach / fot. Sadowski Bartek/Fotorzepa / FORUM

W myśl projektu posiadacz takiego bezpłatnego rachunku uzyska dostęp do podstawowych transakcji. Projekt zakłada również, że konsumenci będą mogli łatwiej przenosić rachunek płatniczy, w przypadku gdy znajdą atrakcyjniejszą ofertę.


O sprawie pisaliśmy m.in. w artykułach: "W Wielkiej Brytanii startują darmowe konta bez haczyków" oraz "Każdy bank będzie musiał oferować darmowe konta"


Komisja zaakceptowała wraz z poprawkami połączone dwa rządowe projekty nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i innych ustaw. Jedna z noweli wprowadza właśnie darmowe rachunki płatnicze, druga nowe procedury nadzorcze nad płatnościami elektronicznymi. Zmiany wynikają z dyrektyw unijnych.

"Projekt nowelizacji wprowadza podstawowy rachunek płatniczy (i podstawowe usługi z nim powiązane), który ma być dostępny dla osób nie mających dotąd innego rachunku płatniczego w bankach krajowych (komercyjnych i spółdzielczych), oddziałach banków zagranicznych, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz instytucjach kredytowych" - głosi uzasadnienie.

Zgodnie z projektem, klient - w ramach dostępu do rachunku podstawowego - będzie mógł wykonywać jedynie podstawowe transakcje, takie jak: wpłata i wypłata, polecenie przelewu czy polecenie zapłaty. Podstawowy rachunek płatniczy prowadzony będzie bezpłatnie.

"Projektowane rozwiązania mają na celu zwiększenie wyboru ofert usług płatniczych dostępnych dla konsumentów oraz poprawę jakości i przejrzystości usług świadczonych przez dostawców usług płatniczych, a także zwiększenie mobilności konsumentów oraz wprowadzenie ułatwień w zakresie porównywania opłat i usług w zakresie rachunków płatniczych" - czytamy w uzasadnieniu.

Zastrzeżono, że opłaty mogą dotyczyć jednak usług powiązanych z rachunkiem. Poza tym przewidziano pewne ograniczenia w dokonywaniu operacji na koncie. W ciągu miesiąca możliwe będzie dokonanie 15 bezpłatnych poleceń przelewu lub zapłaty (w tym zleceń stałych) za kolejne dostawca będzie mógł pobrać opłatę, jednak nie wyższą niż najczęściej stosowaną w ramach kont osobistych.

Klient mający rachunek podstawowy będzie mógł używać karty płatniczej, ale za jej wydanie będzie można pobrać opłatę - nie wyższą niż najczęściej pobieraną przez dostawcę w przypadku oferowania takiej karty innym klientom. W ramach rachunku podstawowego nie będzie można korzystać z karty kredytowej i innych produktów kredytowych.

Projekt przewiduje także regulacje, które zapewnią szybkie i bezpieczne przenoszenie rachunków płatniczych między poszczególnymi kategoriami dostawców usług, np. z banku do SKOK-u.

"Dzięki przejrzystym informacjom o opłatach i ułatwieniom w zakresie przenoszenia rachunku w połączeniu z prawem dostępu do podstawowego rachunku płatniczego, konsumenci będą mogli czerpać większe korzyści w obszarze detalicznych usług finansowych, co powinno przyczynić się do dalszego rozwoju rynku finansowego oraz wzrostu tzw. ubankowienia polskiego społeczeństwa" - głosi uzasadnienie.

(PAP)

pś/ pb/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~xyz
rachunek prowadzony bezpłatnie, ale po co ten zabieg po prostu zachęcenie ludzi do posiadania kont bankowych dzięki którym urząd skarbowy bardziej będzie mógł Cię kontrolować..... zobaczcie jak będzie ciekawie gdy VAT będzie obniżony za zakupiony towar o 1-2% dla osób płacących za zakupy kartą rachunek prowadzony bezpłatnie, ale po co ten zabieg po prostu zachęcenie ludzi do posiadania kont bankowych dzięki którym urząd skarbowy bardziej będzie mógł Cię kontrolować..... zobaczcie jak będzie ciekawie gdy VAT będzie obniżony za zakupiony towar o 1-2% dla osób płacących za zakupy kartą płatnicą.
~wertyk
"...dla osób nie mających dotąd innego rachunku ...".
Żeby to mogło funkcjonować to rozwiązania są dwa: oświadczenie klienta że nie posiadał ;) albo będzie musiał powstać centralny rejestr rorów (coś jak w przypadku biku). Którą wersję obstawiacie? Dla niezorientowanych podpowiem że na dzień dzisiejszy
"...dla osób nie mających dotąd innego rachunku ...".
Żeby to mogło funkcjonować to rozwiązania są dwa: oświadczenie klienta że nie posiadał ;) albo będzie musiał powstać centralny rejestr rorów (coś jak w przypadku biku). Którą wersję obstawiacie? Dla niezorientowanych podpowiem że na dzień dzisiejszy banki czy skoki nie mają możliwości sprawdzenia czy ktoś gdzieś ma rachunek w innym banku (no chyba że ma się debet czy kredyt odnawialny to bank sprawdzając bika domyśli się że ror jest. Ale bika można sprawdzać tylko przy wniosku o kredyt a nie o zakładanie konta, ew raport monitorujący).
~mhm
„na dzień dzisiejszy banki czy skoki nie mają możliwości sprawdzenia czy ktoś gdzieś ma rachunek w innym banku”
— mają (przynajmniej w teorii), istnieje już Centralna Ewidencja Bankowa, można sprawdzać, gdzie ma się konta, a spadkobiercy — konta zmarłej osoby.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Smierc-i-rachunek-
„na dzień dzisiejszy banki czy skoki nie mają możliwości sprawdzenia czy ktoś gdzieś ma rachunek w innym banku”
— mają (przynajmniej w teorii), istnieje już Centralna Ewidencja Bankowa, można sprawdzać, gdzie ma się konta, a spadkobiercy — konta zmarłej osoby.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Smierc-i-rachunek-bankowy-wchodza-nowe-przepisy-7420803.html
~wertyk odpowiada ~mhm
na wniosek klienta i to jest całkiem inna historia bo chodzi o osoby zmarłe
~mhm odpowiada ~wertyk
Każdy może sam siebie sprawdzić, polecam BZ WBK, bo tam to robią za darmo (nie trzeba być ich klientem).

Nie wiem, jak będzie wyglądało to sprawdzanie przy zakładaniu rachunku podstawowego, ale widać, że nie ma z tym problemu.
~vz
"Projekt nowelizacji wprowadza podstawowy rachunek płatniczy (i podstawowe usługi z nim powiązane), który ma być dostępny dla osób nie mających dotąd innego rachunku płatniczego".

Tłumacząc: podstawowego rachunku płatniczego nikt nie będzie mógł założyć.
Z dwóch powodów:
1) bo każdy ma
"Projekt nowelizacji wprowadza podstawowy rachunek płatniczy (i podstawowe usługi z nim powiązane), który ma być dostępny dla osób nie mających dotąd innego rachunku płatniczego".

Tłumacząc: podstawowego rachunku płatniczego nikt nie będzie mógł założyć.
Z dwóch powodów:
1) bo każdy ma jakieś konto;
2) bo rachunek ten nie będzie bezpłatny.
~mhm
Ok. 1/5 Polaków konta nie posiada — i to właśnie dla niech wymyślono ten „podstawowy rachunek płatniczy”. Uważam to za dobry pomysł, dzięki temu banki nie stracą, a może nawet zyskają (bo część nieubankowionych założy rachunek podstawowy, ale później przejdzie na lepszy, albo weźmie do niego płatną kartę).
~Aktos
Bank Ci placi za sianie paniki?
~AS
CYRK W uk SA JZU OD DZIESCIOLECI BEZPLATNE KARTY KONTA I PLANTOSCI! pOLSNDIA GANGSTEROW CZEROWNCYH MA PALTNE ! AUFWIDERSEHEN
~Bazyli_Szek
Kolejny kroczek w kierunku likwidacji gotówki.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki