Komisja etyki w KE zajmie się sprawą zatrudnienia Barroso w Goldman Sachs

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker rozpoczął dochodzenie w sprawie zatrudnienia swego poprzednika Jose Barroso przez amerykański bank Goldman Sachs. Zajmie się tym komisja etyki. Agencja Reutera poinformowała, że Jean-Claude Juncker napisał o tym w liście do unijnej rzecznik praw obywatelskich, która naciskała na Komisję w tej sprawie.

Jose Manuel Barroso
Jose Manuel Barroso (www.consilium.europa.eu)

Komisja Europejska przez długi czas mówiła, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami i podkreślała, że niewiele może zrobić. Powoływała się na kodeks postępowania komisarzy, zgodnie z którym przez półtora roku od zakończenia pracy w Komisji nie mogą oni być zatrudniani przez lobbystów i w biznesie.

Dodawała, że dla osób zasiadających w poprzedniej Komisji ten okres już minął. Jednak pojawiało się coraz więcej głosów, że może i jest to legalne, ale etycznie nie do zaakceptowania. Goldman Sachs jest bowiem obwiniany za to, że pomagał Grecji ukrywać prawdziwe zadłużenie, czerpał z tego korzyści, pogłębiając jej problemy, a tym samym problemy całej strefy euro.

Amerykański bank odpierał już zarzuty, ale nastrojów w Europie nie zmienił. Unijna rzecznik praw obywatelskich zaapelowała więc do Komisji, by sprawdziła, czy przyjęcie posady przez Jose Barroso w Goldman Sachs jest zgodne z etycznymi wymogami wynikającymi z unijnego traktatu. Po tym wezwaniu Jean-Claude Juncker ogłosił, że przekazał sprawę do komisji etyki.

Portugalczyk Jose Manuel Barroso dostał posadę przewodniczącego londyńskiego oddziału Goldman Sachs International  - największej spółki zależnej znanego amerykańskiego banku inwestycyjnego.

Goldman Sachs znany jest z zatrudnienia byłych polityków oraz z faktu, że jego byli pracownicy zajmują ważne stanowiska w sektorze publicznym. Byłym pracownikiem GS jest choćby obecny szef Banku Anglii Mark Carney. Na liście płac tego amerykańskiego banku był także były premier Polski Kazimierz Marcinkiewicz.

B.pl/ IAR/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Czystka

Kropla drąży skałę...., jedynym problemem będzie wymyślenie czegoś skuteczniejszego niż aparat Pana Guillotin!

! Odpowiedz
0 6 ~jj

Nie mu nie zrobią. Takie są najwyższej jakości standardy Unii Europejskiej. Złodzieje Blatter i Platinii siedzą?????

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil