REKLAMA

Komisja Europejska proponuje jednolite standardy ws. ustalania płacy minimalnej

2020-10-28 16:18
publikacja
2020-10-28 16:18
fot. Francois Lenoir / FORUM

Komisja Europejska zaproponowała w środę projekt dyrektywy UE, która ma zapewnić jednolite standardy ustalania odpowiednich płac minimalnych we Wspólnocie. Unijni urzędnicy podkreślają, że nie chodzi o ustalanie wysokości takiej płacy.

Propozycja pojawia się czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, w wyniku którego - jak podkreśla KE - ucierpieli szczególnie pracownicy zarabiający najmniej, którzy zajmują się sprzątaniem, pracują w handlu detalicznym, gastronomii czy służbie zdrowia.

„Pracownicy powinni mieć dostęp do odpowiedniej płacy minimalnej i przyzwoitego poziomu życia. To, co dzisiaj proponujemy, to ramy dla płacy minimalnej, przy pełnym poszanowaniu tradycji narodowych (...). Poprawa warunków pracy i życia nie tylko ochroni naszych pracowników, ale także pracodawców, którzy płacą przyzwoite pensje" - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Płace minimalne istnieją obecnie we wszystkich państwach członkowskich UE. W 21 krajach obowiązuje ustawowe wynagrodzenie minimalne, a w sześciu państwach członkowskich (Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia i Szwecja) płaca minimalna jest chroniona wyłącznie na mocy układów zbiorowych.

Komisja Europejska nie ma kompetencji, by narzucać państwom członkowskim decyzję o wysokości płacy minimalnej. W swojej propozycji chce jednak zapewnienia jednolitych standardów jej ustalania.

Projekt zakłada, że kraje, w których obowiązują ustawowe płace minimalne, będą musiały wprowadzić "przejrzyste i stabilne kryteria ustalania płacy minimalnej oraz regularnie i terminowo aktualizować te kryteria".

Proponowana dyrektywa ma na celu promowanie negocjacji zbiorowych - z organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi - dotyczących wynagrodzeń we wszystkich państwach członkowskich. Zdaniem KE negocjacje zbiorowe odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniej ochrony płacy minimalnej. Państwa, w których są one popularne, jak kraje skandynawskie, mają mniejszy odsetek pracowników o niskich płacach, wyższe płace minimalne w stosunku do mediany, wykazują niższe nierówności płacowe i wyższe płace niż inne.

Propozycja przewiduje lepsze egzekwowanie ochrony minimalnej płacy obowiązującej w każdym kraju. "Przestrzeganie przepisów i skuteczne ich egzekwowanie są niezbędne, aby pracownicy mogli korzystać z faktycznego dostępu do ochrony minimalnego wynagrodzenia, a przedsiębiorstwa były chronione przed nieuczciwą konkurencją" - podkreśla KE.

Projekt zakłada, że kraje, które mają system rokowań zbiorowych przy ustalaniu poziomów płac - Szwecja, Dania, Finlandia, Austria, Włochy i Cypr - powinny zagwarantować, że 70 proc. ich pracowników jest objętych takimi układami.

Proponowana dyrektywa zakłada coroczne przedstawianie Komisji przez państwa członkowskie informacji dotyczących ochrony płacy minimalnej.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ fit/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jas2
Jeśli Unia Europejska ma mieć sens, jeśli ma być wielkim, liczącym się w świecie państwem o silnej gospodarce, to musi istnieć w niej system wyrównywania poziomu życia.
Jest tu wiele możliwości. Wymienię najprostsze.
Emerytury, renty powinny być wypłacane z budżetu UE w jednakowej wysokości w całej UE.
Zasiłki
Jeśli Unia Europejska ma mieć sens, jeśli ma być wielkim, liczącym się w świecie państwem o silnej gospodarce, to musi istnieć w niej system wyrównywania poziomu życia.
Jest tu wiele możliwości. Wymienię najprostsze.
Emerytury, renty powinny być wypłacane z budżetu UE w jednakowej wysokości w całej UE.
Zasiłki dla dzieci powinny być wypłacane z budżetu UE w jednakowej wysokości w całej UE.
Wszelkie inwestycje przemysłowe oraz infrastruktura, powinny być rozmieszczane w miarę równomiernie w całej UE.
Dopłaty do produkcji rolnej powinny być wypłacane przez UE w jednakowej wysokości w całej UE.

A najlepiej aby każdy obywatel UE otrzymywał z budżetu UE stały comiesięczny dochód, około 100 euro.
demeryt_69
Socjalizmu będziemy bronić jak niepodległości :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki