REKLAMA

Kolejny projekt PiS ws. Trybunału Konstytucyjnego

2016-11-24 17:09
publikacja
2016-11-24 17:09

PiS złożyło w czwartek kolejny projekt ws. Trybunału Konstytucyjnego. Ma on nazwę: Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawę o statusie sędziów TK. Pierwsza z nich jest przed drugim czytaniem w Sejmie; do drugiej Senat wprowadził poprawki.

fot. Krystian Maj / / FORUM

W projekcie - który pojawił się już na stronach Sejmu - zapisano, że jeśli do dnia ogłoszenia tej ustawy Zgromadzenie Ogólne TK przedstawiło prezydentowi kandydatów na prezesa TK (a prezydent nie powołał prezesa) albo dokonało wyboru kandydatów z naruszeniem obecnej ustawy z 22 lipca, to procedurę wyłaniania kandydatów na prezesa TK przeprowadza się na zasadach określonych w tej ustawie. Według projektu wtedy "tracą moc wszystkie czynności i akty dokonane w ramach procedury przedstawienia prezydentowi RP kandydatów na stanowisko prezesa".

Kadencja obecnego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego jako sędziego TK wygasa 19 grudnia. Zapowiedział on już zwołanie ZO ws. wyboru kandydatów na prezesa na 28-30 listopada - według obecnych zasad. Niedawno TK orzekł, że przepisy ustawy obecnej ustawy o TK co do wyłaniania kandydatów na prezesa są zgodne z konstytucją.

Czwartkowy projekt stanowi, że w przypadku konieczności nowej procedury przedstawienia kandydatów na prezesa, do czasu jego powołania Trybunałem kieruje sędzia TK, "któremu prezydent RP w drodze postanowienia powierzy pełnienie obowiązków prezesa Trybunału". "Do ważności postanowienia wymagany jest podpis prezesa Rady Ministrów" - głosi projekt.

Według niego sędzia TK może w miesiąc od wejścia tej ustawy w życie, złożyć prezesowi TK oświadczenie, że przechodzi w stan spoczynku "w związku z wprowadzeniem w trakcie trwania jego kadencji nowych zasad realizacji obowiązków sędziego Trybunału".

Projektem ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz poprawkami Senatu do ustawy o statusie sędziów TK Sejm ma się zająć w przyszłym tygodniu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zajmie się tym najnowszym projektem.

Co do zasady wszystkie trzy ustawy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w dzienniku ustaw. Przepisy co do m.in. procedury wyłaniania kandydatów na prezesa oraz likwidacji szefa Biura TK mają wejść w życie w dniu następującym po tym ogłoszeniu.(PAP)

sta/ mja/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~werty123
Komentator, naprawdę nie widzisz ze rzeplinski kruczkami prawnymi probuje zachować władze dla PO w trybunale ? Można pisu nie lubić ale chociaż trochę obiektywizmu.
~Dario
Tragedią tego rządu jest nadmiar pomysłów.
I kompletny brak kompetentnych ludzi do ich realizacji.
Misiewicze są dobrzy do bajerowania.
A do roboty są potrzebni fachowcy , a tu ławeczka króciutka.
~TW-BALBINA
Nie dość,że trzeba walczyć ze zorganizowaną przedsiębiorczością to jeszcze ten TK. PosadyIStołki urobione poł okcie jak tow. Jeżow.
~asdw
TK to dla PiSu temat zastępczy wykorzystywany do mydlenia oczu w innych sprawach. Należy bacznie obserwować jakie zmiany spróbują przepchnąć bokiem w czasie jak będzie szum wokół TK.
~asior
I tu się grubo mylisz. Przejęcie TK to dla Kaczyńskiego super ważna sprawa, bo dopiero wtedy będzie mógł zacząć majstrować przy ordynacji wyborczej i zrobić szybsze wybory samorządowe. Tak naprawdę po przejęciu TK będą mogli robić wszystko, nikt im nie podskoczy. Jestem pewien, że kolejne wybory parlamentarne odbędą się w takiej I tu się grubo mylisz. Przejęcie TK to dla Kaczyńskiego super ważna sprawa, bo dopiero wtedy będzie mógł zacząć majstrować przy ordynacji wyborczej i zrobić szybsze wybory samorządowe. Tak naprawdę po przejęciu TK będą mogli robić wszystko, nikt im nie podskoczy. Jestem pewien, że kolejne wybory parlamentarne odbędą się w takiej formule, że nawet 20% poparcia da PISowi większość w sejmie. To wcale nie jest trudne do zrobienia. Kaczyński raz zdobytej władzy już nie odda. Pozostaje się tylko cieszyć, że nie ma syna, bo wtedy mielibyśmy jeszcze 50 lat rządów juniora.
~kikuj odpowiada ~asior
jest problem ma gość kota ...:)
~zzxczxc odpowiada ~asior
gdyby tak było to PO mając swój trybunał OD X LATY by mianowało się zwycięzcą, nie wiesz.a piszesz bzdury.
~Komentator1962 odpowiada ~zzxczxc
Piszesz bzdury Kolego, gdyż PiS w tym zakresie przekracza wszystkie granice do których ani PO, ani SLD, ani nawet wyjątkowo nie lubiany przeze mnie PSL nawet się nie zbliżyło.
Wcześniej obowiązywały w Polsce pewne reguły, które były szanowane przez wszystkich i każda partia zdawała sobie sprawę, że w przypadku przekroczenia tych
Piszesz bzdury Kolego, gdyż PiS w tym zakresie przekracza wszystkie granice do których ani PO, ani SLD, ani nawet wyjątkowo nie lubiany przeze mnie PSL nawet się nie zbliżyło.
Wcześniej obowiązywały w Polsce pewne reguły, które były szanowane przez wszystkich i każda partia zdawała sobie sprawę, że w przypadku przekroczenia tych reguł nawet średnio niezależnie media wymieszają ich z błotem i stracą znaczną część poparcia wyborczego.
W przypadku PiS jest inaczej, to w dużej mierze sekta (wraz z wyborcami) wierząca w "mgłę smoleńską" itp bzdury.
Mogą uchwalić np. pół roku przed wyborami ordynację, dającą takie przeliczanie głosób, że 20% pozwoli zdobyć 70% miejsc w parlamencie, a ich wyborcy będą im klaskać.
TK oczywiście stwierdzi, że to jest bardzo zgodne z Konstytucją a wręcz porządane, bo zapewnia suwerenowi (czyli sejmowej większości wybranbej przez 20% wyborców) możliwość zmiany Konstytucji zgodnie z wolą narodu.
A, że ta "wola narodu" to tylko wola 20%, to już p. Kurski Ci wyjaśni, że zupełnie nie masz racji...
Proste?
~student odpowiada ~asior
Jesteś taki prymitywny,czy tylko rżniesz głąba?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki