REKLAMA
SPRAWDŹ

Kolejna odsłona konfliktu w NBP. "Publiczne zarzuty szkodzą autorytetowi banku centralnego"

2022-11-09 19:14
publikacja
2022-11-09 19:14

W ostatnim czasie wypowiedzi członków RPP wybranych przez Senat nie spełniały kryterium dobrych praktyk - podano w stanowisku RPP, opublikowanym na stronie NBP. Stanowisko nie zawiera informacji o tym, którzy członkowie RPP pod nim się podpisali.

Kolejna odsłona konfliktu w NBP. "Publiczne zarzuty szkodzą autorytetowi banku centralnego"
Kolejna odsłona konfliktu w NBP. "Publiczne zarzuty szkodzą autorytetowi banku centralnego"
/ NBP

"Funkcjonowanie organu kolegialnego, jakim jest Rada Polityki Pieniężnej, wiąże się zarówno z samodzielną pracą członków RPP, jak i ich współdziałaniem w ramach całej Rady oraz w ramach NBP. Wymiar prawny funkcjonowania RPP oraz szeroko rozumianych zasad aktywności jej członków zostały przypomniane w Stanowisku Zarządu NBP z dnia 20 października 2022 roku. Rada Polityki Pieniężnej podziela stanowisko Zarządu NBP. Jednocześnie zwraca uwagę, że w gremium kolegialnym oprócz ustawowych i regulaminowych rozwiązań bardzo ważne są tzw. dobre praktyki, których wypełnianie także powinno być ważnym kryterium oceny aktywności członków RPP. Niestety w ostatnim czasie wypowiedzi członków RPP wybranych przez Senat nie spełniały kryterium dobrych praktyk" - napisano w stanowisku RPP, bez podania sygnatariuszy pisma.

Zaznaczono jedynie, że w razie zaistnienia różnych stanowisk i ocen procesów inflacyjnych decyzje RPP w zakresie parametrów polityki pieniężnej muszą zapadać większością głosów.

"Rada Polityki Pieniężnej zapewnia, że podejmuje decyzje w zakresie polityki pieniężnej w oparciu o najlepszą wiedzę co do perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej oraz mając zapewnione odpowiednie warunki pracy. Zarzuty publiczne, a nawet tezy sugerujące rzekome trudności w wypełnianiu mandatu – uznaje za bezpodstawne, szkodzące autorytetowi banku centralnego oraz interesom finansowym państwa" - dodano.

W stanowisku negatywnie oceniono także formułowane publicznie zarzuty przez członków wybranych przez Senat co do warunków wypełniania funkcji członka RPP, które "nie służą autorytetowi Narodowego Banku Polskiego, gdyż nie mają one oparcia w faktach".

Według stanowiska, "Rada jednoznacznie stwierdza", że wszyscy jej członkowie mają maksymalnie możliwy i równy dostęp do aktualnych danych, informacji oraz wiedzy Narodowego Banku Polskiego, co stanowi potwierdzenie i gwarancję, że podejmowane w trybie kolegialnym decyzje w zakresie polityki pieniężnej są na najwyższym poziomie merytorycznym.

Senat powołał do obecnej Rady L. Koteckiego, J. Tyrowicz i P. Litwiniuka. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
prawnuk
Na czym polega autorytet NBP? Wychodzi Prezes i mówi: jeśli dolar będzie tak drogi, to będzie interwencja.
Po 5 minutach - złoty umacnia się o kilka procent......

Tak jeszcze było za Balcerowicza
prawnuk
rozumiem zawierzanie NBP Matce Boskiej - już nie
znawca_wszystkiego
Jakiemu znowu "autorytetowi"? Przecież to banda pociotków z klucza partyjnego, robiąca to co reżim każe.
vitoldinio
Nowy członek RPP desygnowana przez senat pani profesor, nazwiska nie pomnę, rząda stóp procentowych wyższych niż inflacja. Stara balcerowiczowska metoda, być może skuteczna na inflacje, ale zabójcza dla gospodarki, to przepis na recesje, bezrobocie i fale bankructw.
socjalistyczneg
Dyzma, i autorytet... :-)
darius19
najbardziej szkodza autorytetowi NBP, wypowiedzi p. prezesa NBP
emulgator
"Autorytet NBP" - buhahahaha - nie ma czegoś takiego jak rządzą nim tacy ludzie
cyklotron
Dobre! MOCNE!
wspaniałą zapowiedź jutrzejszego standup-u.
jan888
Ludzie z NBP i RPP, którzy nie realizują swojego obowiązku polegającego na walce z inflacją, nie tylko szkodzą autorytetowi banku centralnego, ale muszą iść przed sąd, jak zwykli malwersanci działający na szkodę Polski i Polaków.
polityka_to_nie_ekonomia
Autorytet: inflacja prawie 18% (oficjalna), a stopy bez zmian, dużo niżej

Powiązane: Konflikt w NBP

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki