Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.


Badanie objęło 8 mln klientów, którzy korzystali z usług Fidelity Investments w 2016 r. Według autorów badania kobiety wyprzedziły mężczyzn o 0,4 punktu procentowego, jeśli chodzi o skuteczność decyzji inwestycyjnych.

Różnica ta jest wprawdzie niewielka, jak wskazała agencja AP, która opublikowała sondaż, jednak stanowi uzupełnienie innego badania, według którego kobiety myślą bardziej długoterminowo przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Są też bardziej skłonne niż mężczyźni do "kupowania i trzymania inwestycji" oraz wykazują "mniejszą chęć do podejmowania ryzyka".

Jak podkreślają eksperci, na których powołuje się AP, sondaże te powinny zachęcić kobiety, by z większym optymizmem podchodziły do swych umiejętności.

"Gdy kobiety zaczynają inwestować, radzą sobie dobrze" - podkreśliła, cytowana przez AP, szefowa ds. inwestycji osobistych w Fidelity Kathleen Murphy. "Dla nas nie jest to zaskoczeniem, natomiast, jak sądzę, będzie to zaskakujące dla samych pań, które nie mają najwyższego mniemania na temat swoich umiejętności inwestycyjnych" - podkreśliła. Dodała, że kluczową sprawą będzie zatem przekonanie ich, by zaczęły podchodzić do spraw, które są decydujące o ich przyszłym dobrobycie z większym zaufaniem.

Aby sprawdzić wskaźniki zaufania, Fidelity zleciła też firmie badawczej przeprowadzenie na początku br. sondażu wśród 1 tys. inwestorów. Ankieterzy zadali im pytanie, kto ich zdaniem (kobiety czy mężczyźni), osiągnął większe zyski z inwestycji w 2016 r.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni odpowiadali w podobny sposób. Niemal połowa badanych w każdej z grup stwierdziła, że płeć nie ma w tym przypadku znaczenia (odpowiednio 49 proc. mężczyzn i 47 proc. kobiet). Jednak wśród respondentów, którzy uznali, że jedna płeć ma w tego typu działaniach przewagę nad drugą, przeważająca większość ankietowanych wskazała, że lepsze zyski osiągnęli mężczyźni. Jedynie 9 proc. kobiet (i 9 proc. mężczyzn) odpowiedziało, że ich zdaniem sprawniejszymi inwestorami były kobiety.

Jak wskazuje AP, przyczyny tego, że kobiety mają mniej zaufania do swych umiejętności w dziedzinie inwestowania należy upatrywać w samej branży finansowej - "stworzonej przez mężczyzn i przez długi czas przez nich zarządzanej". Według najnowszych danych firmy badawczej Morningstar niespełna 10 proc. menedżerów amerykańskich funduszy inwestycyjnych to kobiety. Od 2008 roku kobiet-szefów powoli ubywa.

Aby w większym stopniu zaangażować w sprawy inwestycyjne kobiety, Fidelity przygotowuje materiały promocyjne, których bohaterką jest 38-letnia Susie. "Każdy w naszej firmie zna Susie i stara się wejść w jej skórę. Niezależnie od tego, czy opracowujemy nowe produkty finansowe, czy plany emerytalne zadajemy sobie najpierw pytanie, czy spełniłyby one oczekiwania Susie" - wyjaśniła, cytowana przez AP, Murphy.

Według AP firmy finansowe "mają silną motywację, by w coraz większym stopniu koncentrować swą strategię na kobietach". Między innymi dlatego, że rośnie wskaźnik rozwodów w grupie osób dojrzałych. Na przykład w Stanach Zjednoczonych od końca lat 90. XX wieku liczba rozwodów wśród osób pięćdziesięcioletnich i starszych podwoiła się. Oznacza to, jak wskazują eksperci, że coraz więcej kobiet musi samodzielnie podejmować decyzje dotyczące finansów. Według prognoz dłuższa jest też przewidywana długość życia kobiet niż mężczyzn. W przełożeniu na język rynku oznacza to, że panie stanowią "coraz większą pulę potencjalnych klientów".

maja/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~bobo

Jaki byłby wynik jeżeli to kobiety żyłyby o 10 lat krócej od mężczyzn? Czy myślałyby bardziej długoterminowo i byłyby bardziej skłonne...

! Odpowiedz
0 1 ~brawo-Rysiu

Tak. To potwierdza skład światowej czołówki giełdowych bogoli.

! Odpowiedz
1 3 ~e23e2e2

nic dodac nic ujac "Bankier powoli kontrowersyjnymi artykulami chce zdobywac czytelników portalu. Smutne ze do takich tanich chwytow musi sie posuwac tym samym tracac reputacje..."

! Odpowiedz
1 5 ~Ja

...a panowie lepiej rodza dzieci

! Odpowiedz
2 9 ~Dżejms

To super - niech zarabiają a my sobie będziemy brud zza paznokci wydłubywać i czekać na nie w łóżeczku. Idę na to! W to mi graj! Zostaję zawodowym feministą - kocham to!

! Odpowiedz
2 4 ~Ramirez

Bankier powoli kontrowersyjnymi artykulami chce zdobywac czytelników portalu. Smutne ze do takich tanich chwytow musi sie posuwac tym samym tracac reputacje powaznego dinansowego medium.

! Odpowiedz
0 7 ~udem

W dosłownie każdej książce do tradingu zawsze będzie pisać że 10% sukcesu w spekulacji to konkretne decyzje wejścia/wyjścia w czasie, 20% to to money management, a 70% to dostosowanie swojego umysłu i psychiki, psychologii myślenia do "umysłu spekulanta' - pozbycie się właśnie wszelkich emocji, instynktów etc. Czyli w sporej mierze tego czym rozróżniają nas płci pod względem. Jak chcesz być dobrym spekulantem który to nie możesz myśleć jak mężczyzna/kobieta tylko jako całkowicie inny osobnik (pierwszego dnia pracy dla Goldman Sachs pierwsze słowa które usłyszałem wchodząc do trading roomu to było mniej więcej "witamy w krainie chciwych sk........w" - po latach i kilku innych firmach myślę że ujął to idealnie)).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 13 ~StanRS

Takie same "badania" które mówią, że kobiety powodują mniej wypadków komunikacyjnych. Tylko że kobiety jeżdżą głównie samochodami do pracy i na zakupy, a mężczyźni jeżdżą zawodowo TIRami, autobusami, samochodami, traktorami, pokonując w ciągu roku tysiące kilometrów. Jakby wziąć tylko liczbę przejechanych kilometrów w ciągu roku i że znacznie więcej mężczyzn jeździ zawodowo, to wychodzi że to mężczyźni powodują mniej wypadków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 ~antyseksista

Badania wykazały, że kobiety są także lepszymi matkami niż mężczyźni. Ponadto są lepszymi górnikami, budowlańcami a w pracach w kanalizacji nie mają sobie równych wśród wszystkich płci !

! Odpowiedz
0 5 ~Dżejms

Poczekaj - niebawem za takie wpisy będą kastrować.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil