REKLAMA

Kobieta-szef? W Polsce rzadziej niż na Jamajce

2015-01-15 09:35
publikacja
2015-01-15 09:35
Kobieta-szef? W Polsce rzadziej niż na Jamajce
Kobieta-szef? W Polsce rzadziej niż na Jamajce
/ Theta/Bankier.pl

W trzech krajach na świecie kobiety zajmują ponad połowę stanowisk menedżerskich. W Polsce ponad jedna trzecia szefów jest płci pięknej. Jesteśmy w tej klasyfikacji daleko w tyle za takimi krajami jak Białoruś czy Mołdawia.

(Theta/Bankier.pl)Według badania przeprowadzonego przez Międzynarodową Organizację Pracy, ok. 30 proc. firm na świecie jest zarządzanych przez kobiety – donosi "Washington Post". Najwięcej kobiet na wysokich stanowiskach jest w krajach Ameryki Środkowej: na Jamajce, w Kolumbii i Saint Lucii. W tych krajach to częściej kobieta jest szefem, a nie mężczyzna.

Udział kobiet na stanowiskach zarządczych w wybranych krajach

Polska znajduje się w zestawieniu na 36. miejscu (na 109). W naszym kraju 37,8 proc. stanowisk kierowniczych należy do kobiet. Jesteśmy więc niewiele gorsi pod względem równouprawnienia od Stanów Zjednoczonych, gdzie odsetek szefowych jest o 5 p.p. wyższy. Uzyskaliśmy za to lepszy wynik niż Wielka Brytania (34,2 proc.). Wśród krajów Europy mamy podobny wynik do Ukrainy (39,9 proc.), Francji (39,4 proc.) czy Rosji (39,1 proc.).

Może zaskakiwać fakt, że w pierwszej dziesiątce znalazły się kraje Europy Wschodniej takie jak Białoruś, Łotwa czy Mołdawia. Na Białorusi mężczyźni i kobiety dzielą się stanowiskami niemal po równo. Najgorsze statystyki dotyczą krajów Bliskiego Wschodu i Azji. W niektórych z nich kobiety zajmują zaledwie kilka procent wszystkich stanowisk menedżerskich w kraju.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Ania
Żeby takie propozycje były zachowane w Sądach Rodzinnych, jeśli mówimy o opiece nad dziećmi po rozstaniu rodziców. Tymczasem ojcom "aż" w 4% przypadkach powierzana jest opieka nad dziećmi w/w przypadkach. Równouprawnienie? (www.TjOK.pl)
~KDJ
Wskaźnik feminizacji wśród stanowisk kierowniczych nie określa niczego poza ilościa kobiet na stanowiskach kierowniczych. Nie przekłada się on ani na równouprawnienie (chyba że przez równouprawnienie rozumiemy całkowite wyzbycie się przez meżczyzn i kobiety ich cech płciowych) ani poziomu rozwoju społeczeństwa ani Wskaźnik feminizacji wśród stanowisk kierowniczych nie określa niczego poza ilościa kobiet na stanowiskach kierowniczych. Nie przekłada się on ani na równouprawnienie (chyba że przez równouprawnienie rozumiemy całkowite wyzbycie się przez meżczyzn i kobiety ich cech płciowych) ani poziomu rozwoju społeczeństwa ani niczego innego.Nie wiem dlaczego kieydś poważny portal finansowy zajmuje się takimi "wskaźnikami'.
~patrzę_darmo
I tak najlepsze feministki to te Rosyjskie albo Ukraińskie.
~kasa_nowa
Żal mi was bo zaprzeczacie same sobie a większość z was to niezłe sztuki oczywiście mówię o prawdziwych kobietach a nie przerobionych.
~ham_z_warzywniaka
No to teraz zobaczymy, który ogórek ładniejszy kochane feministki.
~szczukakazia
Dlaczego wśród śmieciarzy (ludzi którzy wywożą śmieci ze śmietników ) nie ma kobiet , może by jakieś parytety wprowadzić bo to godzi w równouprawnienie
~BabyNaŚmieci
Już było: "kobiety na traktory", "kobiety pod ziemię",
~bubu
niech decyduje rynek a nie regulacje wymyślane przez urzędników! Stado baranów pod sztandarem równości za wszelką cenę. Powinien być parytet kobiety/mężczyźni, łysi/włochaci, biali/czarni, młodzi / starczy, ładni/brzydcy. Wówczas dziennikarze ogarnięci szałem równości byliby happy.
~123
A w czołówce państw z kobietami-szefami same potęgi gospodarcze, naukowe, militarne :-))))))
~feminidup
a w bibliotekach ma tez byc POlowa ksiazek napisanych przez kobiety i POlowa przez mezczyzn

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki