Kobiecy pomysł na biznes: skład opału

Magda Siemiątkowska w 2005 roku zaczęła studia i zarazem życie zawodowe.  Początkowo pracowała w sklepie, później w banku. Ale gdy okazało się, że jest w ciąży, pracodawca przedłużył jej umowę tylko do dnia porodu. Znalazła się w bardzo trudnej sytuacji.

Centrum Opałowe Magdalena
fot. Centrum Opałowe Magdalena

– Gdy byłam w siódmym miesiącu ciąży, postanowiłam ulec namowom męża i wspólnie z nim założyć firmę. Mąż nosił się z takim zamiarem od dawna. Zaczęliśmy nawiązywać kontakty z wieloma ludźmi, którzy potencjalnie mogliby nam pomóc przejść na swoje. Wówczas nawiązała się nić porozumienia z naszym dealerem opału. Dodatkowo byliśmy w posiadaniu działki inwestycyjnej, na której można było prowadzić podobny interes. Wszystko się poukładało i w ten sposób zyskaliśmy pomysł na nasz biznes – opowiada Magda.

Pomogły fundusze unijne

Centrum Opałowe Magdalena
Magda Siemiątkowska

Punkt sprzedaży opału już na starcie wymaga kilkudziesięciu tysięcy złotych inwestycji. Aby zdobyć potrzebne środki, Magda wzięła udział w programie unijnym, z którego otrzymała 40 tys. zł na otwarcie działalności gospodarczej. Za te pieniądze mogła kupić elektroniczną wagę i używany samochód dostawczy. Dodatkowe koszty to zaopatrzenie się w towar.

Oficjalnie firma (Centrum Opałowe Magdalena) powstała w październiku 2009 roku w Niwnicy w województwie opolskim, 3 km od Nysy. Obecnie Magda zatrudnia dwóch pracowników. Jej mąż zajmuje się organizacją dostaw, sprzedażą i transportem opału do klienta. Ona sprawuje kontrolę nad formalną zgodnością zamówienia, wystawia faktury, realizuje płatności i obsługuje sprzedaż ratalną.

Trzeba posiadać odpowiedni teren


Założenie firmy z formalnego punktu widzenia nie jest trudne: kilka wniosków i firma jest na rynku. Problemy pojawiają się później, gdy trzeba spełnić szereg warunków formalnych i działać wedle obowiązujących przepisów, skierowanych pod konkretną działalność.

Skład opału nie jest działalnością koncesjonowaną ani licencjonowaną. Trzeba jednak uzyskać z urzędu gminy pozytywną decyzję o warunkach lokalizacji inwestycji. Należy także posiadać odpowiedni grunt utwardzony w celu składowania opału. Do tego dochodzą wymogi zawarte w przepisach BHP i przeciwpożarowych.

Klienta oszukasz tylko raz


Jak mówi Magda, w powiecie nyskim konkurencja nie jest mała. – W samej Niwnicy mamy konkurenta, który już działał na rynku w momencie powstania naszego centrum opałowego. Z konkurencją trzeba się liczyć, trzeba ją szanować, trzeba się umieć z nią także porozumieć – dodaje. Opowiada również, że istnieje niepisana współpraca podmiotów z branży. Każdy ma swojego klienta i firmy nastawiają się na zdobycie nowego, a nie na podebranie już pozyskanego przez rywala biznesowego.

Centrum Opałowe Magdalena
fot. Centrum Opałowe Magdalena

Nie oznacza to jednak, że Magda nie musi inwestować w środki, które pozwolą jej być lepszą od konkurencji. Jest wręcz przeciwnie. – Wyróżniającym nas elementem jest posiadanie elektronicznej wagi, a za tym idzie uczciwa obsługa klienta. Klienci powiedzą bowiem wszystko o jakości obsługi. Jeśli ktoś zadziała na ich szkodę, zrobi to tylko raz. Tak jak saper, który może się tylko raz pomylić – mówi.

Firma Magdy we współpracy z bankiem oferuje także sprzedaż w systemie ratalnym. W 15 minut klient poznaje decyzję, czy otrzyma opał na raty, czy nie. Centrum opałowe stosuje także różne formy reklamy: ulotki, lokalną prasę i stronę internetową. Jak twierdzi Magda, w jej branży te środki reklamy są skuteczne.

Węgiel kupują kobiety… i to latem


Magda współpracuje z jednym dostawcą, który przywozi im węgiel. Czasami do pracy wstaje nawet w środku nocy, gdy przyjeżdża nowa dostawa. Opał kupują od niej później zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Najchętniej w miesiącach letnich.

Centrum Opałowe Magdalena
fot. Centrum Opałowe Magdalena

– Wydawałoby się, że największą sprzedaż powinniśmy notować w zimie, a tak nie jest. Najwięcej sprzedajemy latem, ponieważ wówczas klienci zaopatrują się w opał na zimę. Zdają sobie bowiem sprawę, że zimą opał jeszcze podrożeje – nigdy nie było obniżek ceny w sezonie grzewczym. Wolą więc wcześniej się w niego zaopatrzyć i to po korzystniejszej cenie – wyjaśnia.

Magda na bieżąco analizuje zapotrzebowanie na opał: – Swego czasu bardzo długo przyglądaliśmy się sposobom ogrzewania: na gaz i na olej opałowy. Doszliśmy jednak do wniosku, że naszymi klientami są także osoby posiadające ogrzewanie gazowe oraz to standardowe że i zaopatrują się u nas w opał. Węgiel jest paliwem tanim w eksploatacji i najbardziej dostępnym.

Jeżeli chodzi o klientów, to w większości przypadków opał zamawiają kobiety. Jak podkreśla Magda, kobiety niejednokrotnie zmuszone są poznać się na węglu. Przyjeżdżają bądź zamawiają opał telefonicznie, gdyż mężowie są wtedy w pracy lub za granicą. Poza tym klienci doskonale wiedzą, z których kopalni pochodzi dobry węgiel i wybierają te składy, gdzie mogą nabyć ten najlepszy.

Są zyski i jest satysfakcja


Już po pierwszych miesiącach działalności Magda zanotowała zyski. Przekonała się jednak, że zysków z firmy nie odczuwa się w takim stopniu jak wynagrodzenia z umowy o pracę. Pieniądze w firmie są bowiem w ciągłym obrocie, cały czas się je inwestuje. To jednak nie umniejsza satysfakcji i autonomii, jaką odczuwa przy prowadzeniu własnego biznesu.

– Sami sobie jesteśmy szefami, a co za tym idzie, mamy niesamowitą motywację i siłę do działania. Owszem, są i koszty: czas, stres, przynoszenie kłopotów z firmy do domu, ale trzeba umieć znaleźć złoty środek, złapać dystans. Trzeba też pamiętać, że porażka nie jest klęską, tylko motywacją do dalszego działania. Mówię to też moich słuchaczom w zaocznej szkole policealnej, w której uczę ekonomicznych przedmiotów zawodowych, bo jednym z przedmiotów jest właśnie prowadzenie działalności gospodarczej – opowiada.

Osobom, które planują założenie firmy, poleca przede wszystkim zweryfikowanie swojego pomysłu biznesowego oraz oszacowanie rynku, na którym planuje się działać. Bardzo ważne jest także umiejętne oszacowanie kosztów i prognozowanie przychodów. – To jest inwestycja, a z punktu widzenia ekonomii każda inwestycja to ryzyko. Należy jednak być przedsiębiorczym, umieć sprostać wyzwaniom i podejmować decyzje w niepewności. Mając własną firmę, robi się wszystko, bo robi się dla siebie – kończy.

Jeżeli jesteś kobietą przedsiębiorczą i prowadzisz własną firmę - napisz do nas! Zaprezentuj się w naszym cyklu i podziel się z czytelnikami swoim doświadczeniem.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Ponad 100 kobiecych pomysłów na biznes
 
ciasteczka z duszą portal turystyczny
Portal motoryzacyjny
Portal turystyczny
Koncerty światowych wirtuozów
Żłobek Samoloty
Klocki gwiazdki

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~Marlena

Bardzo dobry pomysł na biznes :D Opał zawsze będzie w cenie chociaż trendy się zmieniają i wybór coraz większy. Teraz coraz bardziej kładzie się nacisk na ekologię... i bardzo dobrze. Ja przerzuciłam się już z węgla na ekogroszek, a dostawca wciąż ten sam :) slaskiecentrumweglowe.pl bo co co zmieniać skoro ofertę mają taką szeroką i wszystko w dobrej jakości !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Alex

Jeśli ktoś otwiera skład opału to zapraszamy do współpracy: tel: 793 676 367. Posiadamy największe na Śląsku centrum opału. Oferujemy najniższe ceny, dostępność, transport i najwyższą jakość prosto z największych polskich kopalń. www.dobry-ekogroszek.pl

! Odpowiedz
3 3 ~JM

Do prowadzenia składu opału warto mieć dobry program. Aktualnie najlepszy to SKŁAD OPAŁU, można go znaleźć na stronie http://www.itopen.pl/program-do-sprzedazy-wegla/ Przepisy akcyzowe są dość skomplikowane, ale ten program nas wyręcza w tej kwestii. Drukuje dokumenty dostawy, faktury, zestawienia do Urzędu Celnego,prowadzi magazyn. Do tego jest prosty w obsłudze i ma świetne opinie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~dominika

skład opału to na pewno dobry pomysł na biznes. Wiem jak wygląda skład opału. Przyjeżdżam często po surowiec do Składu Opału w Krakowie http://www.skladopalukrakow.pl/. Oni tam mają drewno i węgiel najlepszej jakości, które jest idealne do palenia w piecach jak i w kominkach.

! Odpowiedz
4 1 ~marta

Polecam tym co nie mają dużego kapitału jak otworzyć skład opału
www.opalworkowany.pl

! Odpowiedz
2 2 ~marta odpowiada ~marta

http://www.opalworkowany.pl

inwestowałam około 10 000 zł teraz z tego co widzę więcej polecam szczególnie na wsi taki biznes

! Odpowiedz
0 2 ~bankówka

Skład węgla , wydaj się taki niekobiecy, a jednak babka sobie poradziła. Też coś muszę zmienić pracuję w banku do 13 lat...

! Odpowiedz
0 1 ~ja

żeby założyć taki biznes jak ten trezba było mieć sporo kasy. No a poza tym to chyba nie był jej pomysł tylko jej męża, więc pomysł mężczyzny nie kobiety.

! Odpowiedz
0 2 ~Pan Folpic

No jak to nie kobiecy pomysł na biznes?
Gdyby kobieta siedem miesięcy wcześniej nie zaszła w ciążę to nie byłoby tego biznesu !
Ja też myślę o założeniu biznesu ale brak mi wyposażenia, niestety...

! Odpowiedz
0 1 ~endi

Gratuluję sukcesu i życzę wytrwałości i powodzenia .Krytykować to my umiemy , ale zrobić coś samemu od podstaw to już raczej nie bardzo ...

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl