REKLAMA
WEBINAR

Kobiecy pomysł na biznes: paczka - niespodzianka

Barbara Sielicka2014-06-15 06:00
publikacja
2014-06-15 06:00
Kobiecy pomysł na biznes: paczka - niespodzianka
Kobiecy pomysł na biznes: paczka - niespodzianka
fot. pysznapaczka.pl /

W Polsce trwa moda na gotowanie. Napędzają ją głównie emitowane w telewizji show z kucharzami-profesjonalistami czy kucharzami-amatorami. Tak, jak kilka lat temu, pod wpływem programów o tańczeniu każdy chciał tańczyć, tak teraz - każdy chce gotować. Aby liczyć zyski, wystarczy wejść na ten rynek. 

Anita Leniek ma 27 lat i jest absolwentką pedagogiki społeczno-opiekuńczej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Po skończeniu studiów nie mogła przez 2 lata znaleźć pracy - ani w zawodzie, ani poza nim. - Ukończone studia pozwalały mi pracować jako pedagog szkolny, opiekun w domach dziecka, ośrodkach opiekuńczych. Perspektywy pracy w moim zawodzie są bardzo kiepskie. Z uwagi na kończący się wyż demograficzny i likwidację szkół i etatów, w szkołach szanse na pracę były coraz mniejsze. Po dwóch latach urodziłam córkę Julitkę, co na pewien czas wyłączyło mnie całkowicie z rynku. Po dłuższych rozważaniach, namowach męża i opracowaniu biznesplanu, postanowiłam "postawić na swoim" i założyć firmę PysznaPaczka.pl – opowiada Anita.

Na czym polega biznes?


Źródło: Bankier.plAnita Leniek, właścicielka Pysznapaczka.pl

PysznaPaczka.pl to usługa subskrypcyjna (abonamentowa), polegająca na otrzymywaniu co miesiąc paczki zawierającej produkty spożywcze, gadżety kuchenne oraz przepisy pozwalające na przygotowanie z nich potraw związanych z daną tematyką. Co miesiąc paczka wiąże się z innym tematem (Boże Narodzenie, Wielkanoc, kuchnia włoska, grill/piknik, zioła i przyprawy i inne). Koszt paczki jest stały - 49,90 zł + koszty przesyłki, a wartość każdej paczki to minimum 70 zł. Paczka jest przeznaczona zarówno dla początkujących kucharzy, którzy chcą nauczyć się gotować jak i dla tych, którzy umieją już gotować, ale chcą poszerzyć swoje horyzonty kulinarne.

W identycznym modelu działają w Polsce firmy kosmetyczne shinybox.com i glossybox.pl, które co miesiąc sprzedają setki pudełek z kosmetykami. Sprzedawane są również jako paczki-niespodzianki, zanim ujawniona zostanie ich zawartość. - Miałam pewne wątpliwości, czy identyczny model sprawdzi się w branży kulinarnej, ale doświadczenia pokazują, że moje obawy nie były uzasadnione. Większość zamówień mamy w przedsprzedaży, zanim ujawnimy zawartość pudełka, czyli sprzedajemy wielką niewiadomą – wyjaśnia Anita.

Pomysł na firmę zrodził się z jej zainteresowań. - Od zawsze interesowałam się kulinariami, wyszukiwałam ciekawe przepisy, informacje o kuchniach innych krajów, ciekawe gadżety kuchenne – mówi Anita. Zobaczyła, że nie ma na rynku żadnej usługi prowadzącej krok po kroku po tajnikach różnych kuchni, technik kulinarnych. - Nie można otrzymać nigdzie gotowego zestawu do gotowania: składników, gadżetów kuchennych i samych przepisów. W USA już od 1-2 lat można kupić wiele produktów w modelu subskrypcji (abonamentu) - od maszynek do golenia, przez pieluchy i kosmetyki dla dzieci, psią karmę, po paczki ze słodyczami czy zdrową żywnością - dodaje. Zdaniem Anity,nawet za oceanem nie ma podobnego zestawu, jak ten oferowany w jej firmie. Z kolei w Polsce nie ma bezpośredniej konkurencji, choć podobny biznes to CudMiódBox, który oferuje w swoich pudełkach regionalne produkty spożywcze.

Na start wystarczy 20 tys. zł

Firma została założona na bazie własnych oszczędności i kredytu gotówkowego w banku (w sumie ok. 20 000 zł). W prowadzeniu firmy pomaga Anicie mąż, który zawodowo zajmuje się marketingiem internetowym, w jego gestii znajdują się również wszelki sprawy informatyczne. Z kolei Anita zajmuje się obsługą klienta, pozyskiwaniem dostawców, przygotowywaniem zawartości paczki (dobieraniem gadżetów, składników, przepisów itp.). Firma mieści się obecnie w 36-metrowym mieszkaniu Anity.

- Z uwagi na początkowe, miesięczne, wysokie koszty stałe (preferencyjny ZUS, obsługa księgowa, utrzymanie strony WWW, koszty przygotowania i wydruku ulotek, koszty płatności elektronicznych) oraz kosztów zmiennych (koszty wysyłki, które na razie w pewnym stopniu opłacamy za użytkownika) na razie dopłacamy do firmy, ale liczymy, że maksymalnie do końca roku powinniśmy wyjść na swoje – podkreśla Anita.

 


Dodaje, że obecnie praktycznie całą zawartość paczek kupuje samodzielnie dogadując się z dostawcami, ale jej docelowym modelem biznesowym jest pobieranie opłat od dostawców, którzy będą chcieli dotrzeć do ich subskrybentów umieszczając swoje produkty, próbki lub materiały reklamowe w paczkach.

Chcemy wysyłać 500 paczek miesięcznie

Obecnie pysznapaczka.pl wysyła kilkadziesiąt paczek miesięcznie i ich wolumen z miesiąca na miesiąc rośnie. - Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnego zwrotu paczki z powodu niezadowolenia – mówi Anita. Chce do końca roku osiągnąć wolumen minimum 500 paczek miesięcznie.

Większa liczba wysyłanych paczek przełoży się bowiem także na kontakty Anity z dostawcami produktów do paczki. Z uwagi na obecny miesięczny nakład paczek (kilkadziesiąt sztuk) nie może ona teraz u niektórych dostawców liczyć na zbyt wysokie rabaty i odpowiednio niskie ceny.

Firma promuje się obecnie przy wykorzystaniu reklam Google Adwords, na Facebooku, blogach i forach kulinarnych oraz wśród znajomych.


 

Nie wierz tym, którzy mówią:  to się nie uda!

Anita radzi osobom, które planują założyć własną firmę, aby dużo rozmawiały o swoim pomyśle z innymi, konfrontowali go i nie zrażali się negatywnymi opiniami znajomych (w Polsce niestety rzadko kiedy usłyszymy od znajomych zachętę, częściej odradzanie: "to się nie uda!"). - Jeśli nie jesteś pewna swojego pomysłu, najniższym kosztem uruchom firmę biorąc kredyt w banku i zweryfikuj swoje założenia bezpośrednio na rynku. A przede wszystkim działaj, a nie tylko ciągle myśl o starcie – mówi Anita.Wielu przedsiębiorców zbyt długo zwleka z realizacją swojego pomysłu, co powoduje, że pojawia się konkurencja, a sens istnienia firmy maleje. Dodaje, aby nie bać się zlecać na zewnątrz prac, które zajmą zbyt dużo czasu niezbędnego na prowadzenie firmy w jej podstawowym trzonie. W Polsce zazwyczaj przedsiębiorca chce sam wszystko robić, często coś, na czym się nie zna, marnując swój czas i zasoby potrzebne do pilniejszych prac.

 

Jeżeli jesteś kobietą przedsiębiorczą i prowadzisz własną firmę - napisz do naszej redaktorki! Dołącz do ponad 150 kobiet, które już to zrobiły, zaprezentuj się w naszym cyklu i podziel się z czytelnikami swoim doświadczeniem.


Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~synapsa
wchodzę na podaną stronę a tam wirus!! jak można prowadzić biznes i tak zniechęcać klientów, ciekawe jak funkcjonują, jak przy otworzeniu strony antywirus krzyczy, że są wirusy?!
~agniechaxd
U mnie w barze sprawdziło się coś takiego: http://win4win.pl/oprogramowanie-dedykowane/innowacja-w-barze/sty_qdye
Bar na nowo odżył, a już się bałam, że nie pozostanie mi nic innego, tylko go zamknąć :)
~lilka
nie jestem przekonana :) ja wolę zarabiać na swoich umiejętnościach - skończyłam kurs barmański i szukam wspólniczki, będę prowadzić kobiecy mobilny bar, jak ci kolesie http://www.dobogo.pl/pomysly-na-biznes-2015/#comment-9743 wyobrazacie sobie, jak chętnie będą ludzie wynajmować dwie barmanki zamiast barmanów? :) już się cieszę nie jestem przekonana :) ja wolę zarabiać na swoich umiejętnościach - skończyłam kurs barmański i szukam wspólniczki, będę prowadzić kobiecy mobilny bar, jak ci kolesie http://www.dobogo.pl/pomysly-na-biznes-2015/#comment-9743 wyobrazacie sobie, jak chętnie będą ludzie wynajmować dwie barmanki zamiast barmanów? :) już się cieszę :) tylko, jak mówiłam, szukam wspólniczki ;)
~lilka
aaaaa! nie ten link! :D http://cenabiznesu.pl/-gentleman-s-events-mobilny-cocktail-bar o ten mi chodziło
~marti
http://kobieco.pl/inspiracje/7-pomyslow-biznes-kobiet/
~IlonaK
Nie wydaje mi się , żeby to był dobry pomysł, w sieci można znaleźć tysiące fajnych przepisów, robisz zakupy, też w sieci i gotujesz, a nie czekasz na "jajko niespodziankę", dziwne to. Ja planuję otworzyć swój biznes w Norwegii, kanapki i przekąski na telefon. Chciałabym głównie zareklamować się w biurowcach w Oslo i robić Nie wydaje mi się , żeby to był dobry pomysł, w sieci można znaleźć tysiące fajnych przepisów, robisz zakupy, też w sieci i gotujesz, a nie czekasz na "jajko niespodziankę", dziwne to. Ja planuję otworzyć swój biznes w Norwegii, kanapki i przekąski na telefon. Chciałabym głównie zareklamować się w biurowcach w Oslo i robić śniadania i lunche na telefon, mam nadzieję że się uda, obecnie poszukuję dobrego biura rachunkowego, ale jest tyle firm że nie wiem co wybrać, polskie , norweskie? orientuje się ktoś???
~kloss
No fakt pomysł trochę dziwaczny, ale jak wiadomo, sprzedać i wypromować można każdą usługę, w myśl starej jak świat zasady, że dobry handlarz sprzeda nawet lód Eskimosom,. Twój pomysł na biznes w Oslo fajnie się zapowiada, temat biura też jest ważne, najlepiej szybko znaleźć jakieś i potem się go trzymać. Słyszałem, że polskie firmy No fakt pomysł trochę dziwaczny, ale jak wiadomo, sprzedać i wypromować można każdą usługę, w myśl starej jak świat zasady, że dobry handlarz sprzeda nawet lód Eskimosom,. Twój pomysł na biznes w Oslo fajnie się zapowiada, temat biura też jest ważne, najlepiej szybko znaleźć jakieś i potem się go trzymać. Słyszałem, że polskie firmy w Norwegi obsługuje biuro Norwegia Consulting, sprawdź ich, może Ci pomogą.
~IlonaK odpowiada ~kloss
kloss, dzięki za podpowiedz, zadzwonie do nich i wypytam co i jak, mam nadzieję że stać mnie na nich:) pozdrawiam
~MamaWdomu
To jest idealny pomysł na biznes! Second Hand w sieci :)http://olx.pl/oferta/sprzedam-sklep-internetowy-gotowy-pomysl-na-biznes-CID619-ID7mUEN.html
~janeczek
Pomysł całkiem fajny. Ogólnie każdy kto planuje ruszyć jakiś swój własny biznes powinien w pierwszej kolejności pomyślec jak ograniczyć koszty początkowe funkcjonowanie firmy żeby nie przeinwestować. Dobrym pomysłem jest zarejestrowanie firmy na wirtualne biuro, ja mam w OfficeZone, 2 pierwsze miesiące są za darmo, a później miesięcznie Pomysł całkiem fajny. Ogólnie każdy kto planuje ruszyć jakiś swój własny biznes powinien w pierwszej kolejności pomyślec jak ograniczyć koszty początkowe funkcjonowanie firmy żeby nie przeinwestować. Dobrym pomysłem jest zarejestrowanie firmy na wirtualne biuro, ja mam w OfficeZone, 2 pierwsze miesiące są za darmo, a później miesięcznie płaci się ok 50-100zł wiec koszty znikome.

Powiązane: Kobiecy pomysł na biznes

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki