REKLAMA

Klimatyzacja w mieszkaniu – jakie problemy czekają na chętnych?

2019-07-26 08:00
publikacja
2019-07-26 08:00

Coraz więcej osób planuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu. Warto zdawać sobie sprawę, że taki plan może spotkać się ze sprzeciwem sąsiadów i zarządcy budynku.

fot. / / YAY Foto

Informacje dotyczące średnich temperatur w Polsce wskazują, że od lat 80. każda kolejna dekada staje się coraz cieplejsza. Niestety wiele wskazuje, że ten trend będzie nadal widoczny. Długie letnie upały już teraz zwiększają zainteresowanie zakupem klimatyzacji. Nad takim rozwiązaniem coraz częściej zastanawiają się nie tylko właściciele domów jednorodzinnych. Perspektywa korzystania z klimatyzatora kusi również osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych (blokach lub kamienicach). Dość często nie chcą oni kupować klimatyzatora przenośnego i wolą zamontować na stałe urządzenie typu split. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wspomniana operacja bywa trudniejsza niż w przypadku domu jednorodzinnego (nie tylko ze względu na kwestie techniczne). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl tłumaczą, na czym mogą polegać prawne problemy związane z instalacją stałego klimatyzatora przez właściciela mieszkania.

Warto wziąć pod uwagę możliwą reakcję sąsiadów na hałas

Zamieszkanie w budynku wielorodzinnym to sytuacja, która na pewno posiada swoje plusy oraz minusy. Po stronie minusów trzeba zapisać konieczność brania pod uwagę różnego rodzaju uwag sąsiadów mieszkających za ścianą. Mogą się one pojawić, jeżeli zamontowany klimatyzator będzie znacząco podnosił poziom hałasu napływającego z zewnątrz. Skargi czasem dotyczą też drgań generowanych przez jednostkę zewnętrzną i wody skapującej na balkon sąsiada.

Warto zdawać sobie sprawę, że sąsiad niezadowolony z instalacji klimatyzatora może nie ograniczyć się do skarg przekazywanych właścicielowi „klimy” oraz administratorowi budynku. W przypadku poważnych konfliktów zdarzają się nawet pozwy do sądu o zaprzestanie tzw. immisji hałasu oraz stosowne zadośćuczynienie. Sąsiad protestujący przeciwko klimatyzatorowi będzie miał mocne argumenty, jeśli wykaże przekroczenie dopuszczalnych norm hałasu. Mowa o limitach określonych przez rozporządzenie ministra środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. 2007 nr 120 poz. 826).

Niejednoznaczność przepisów nie pomaga w instalacji „klimy”

Kolejny problem, jaki pojawia się w kontekście montażu klimatyzacji, to nieprecyzyjne przepisy dotyczące rozdziału pomiędzy mieszkaniem oraz częściami wspólnymi budynku. Krajowe sądy nie są zupełnie jednomyślne w kwestii tego, czy cały balkon albo cała loggia stanowi prywatną własność jednej osoby. Często spotyka się kompromisowe stanowisko wskazujące, że balkon albo loggia wykorzystywana przez użytkowników jednego lokalu, przynależy do tego mieszkania w obrębie swoich części wewnętrznych. Problem pojawi się, jeżeli kwestie techniczne wymuszą montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji poza wewnętrzną częścią balkonu lub loggii. W takiej sytuacji mogą ujawnić nie tylko kłopoty dotyczące wykorzystania części wspólnych budynku. Warto pamiętać, że zarządcy dość często utrudniają montaż wyeksponowanych klimatyzatorów, powołując się na względy estetyczne.   

Czasem oprócz dokumentacji potrzebna będzie także opłata  

Trudno ukryć, że perspektywa łatwego montażu klimatyzatora w dużej mierze zależy od polityki konkretnej wspólnoty mieszkaniowej albo spółdzielni. Jeżeli taka instytucja nie określiła w formie uchwały dokładnych zasad montażu klimatyzacji, to może wymagać np. uzyskania pisemnej zgody wszystkich sąsiadów na instalację klimatyzatora. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że pozytywna decyzja administracji budynku będzie uzależniona od poziomu hałasu generowanego przez klimatyzator. Administratorzy zwracają także uwagę, czy skropliny z klimatyzatora nie będą przeszkadzać sąsiadom.

Ze względu na popularność klimatyzatorów wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie coraz częściej precyzują swoje stanowisko wobec takich urządzeń oraz ewentualne wymagania związane z pozytywną decyzją dotyczącą instalacji „klimy”. Warto jednak zwrócić uwagę na trend, który jest mniej pozytywny dla posiadaczy klimatyzacji. Na skutek korzystnego dla nich orzecznictwa sądowego (zobacz np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 13 marca 2014 r. - sygn. akt VI ACa 1420/13), wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe coraz częściej pobierają opłaty za wykorzystanie części wspólnych (elewacji) do montażu klimatyzatora. Naliczanie takich opłat jest możliwe, jeśli wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa podjęła odpowiednią uchwałę. Wspomniana uchwała oprócz aktualnych stawek powinna określać warunki ich zmiany w przyszłości.

Jak zamontować klimatyzację w mieszkaniu?

Eksperci twierdzą, że niespotykany dotychczas gorąc będzie nam za sprawą ocieplenie klimatu towarzyszył coraz częściej. Nic dziwnego, że coraz chętniej stawiamy na systemy chłodzące nasze mieszkania. Jakie formalności trzeba spełnić, by zainstalować w domu klimatyzację?

Andrzej Prajsnar

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
takeda83
ja używam nawilżacz powietrza schładza to raz dwa to mozna dodawac olejki zapachowe/ solaneki...

Powiązane: Upały w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki