REKLAMA

Jak zamontować klimatyzację w mieszkaniu?

2018-09-04 07:00
publikacja
2018-09-04 07:00

Przez Polskę przelała się fala afrykańskich upałów i wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Co więcej – wg ekspertów niespotykany dotychczas gorąc będzie nam za sprawą ocieplenie klimatu towarzyszył coraz częściej. Nic dziwnego, że coraz chętniej stawiamy na systemy chłodzące nasze mieszkania. Jakie formalności trzeba spełnić, by zainstalować w domu klimatyzację?

fot. simpson33 / / YAY Foto

Możliwości w zakresie wyboru systemu chłodzenia jest sporo, podobnie jak rodzajów sprzętu dostępnego na rynku. Można np. postawić na przenośny klimatyzator. To urządzenie kosztujące od kilkuset złotych w górę, nie będzie wymagało od nas montażu czy spełnienia określonych formalności, koniecznych jeśli chcielibyśmy zamontować system klimatyzacji w mieszkaniu należącym do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty.

Przenośny klimatyzator ma jednak i swoje wady. Jest głośnym urządzeniem, głośniejszym niż klimatyzacja ścienna, oraz mniej wydajnym. Pewną niedogodnością może być też fakt, że do urządzenia trzeba będzie zamontować specjalną harmonijkową rurkę, przez którą odprowadzane będzie ciepłe powietrze na zewnątrz. By całość była skuteczna, a ciepłe powietrze nie wpływało do wnętrza, trzeba będzie okleić framugę okna specjalną uszczelką.

Inny rodzaj klimatyzacji to tzw. „split”. Jak tłumaczą eksperci portalu RybnekPierwotny.pl, są to urządzenia stacjonarne, gdzie jeden komponent – jednostka wewnętrzna – chłodzi mieszkanie, a drugi – instalowany na zewnątrz – odprowadza ciepłe powietrze. Urządzenia są połączone przewodem freonowym. Klimatyzacja split jest znacznie cichsza niż przenośny klimatyzator, jest też wydajniejsza, ale także droższa. Ceny takiego urządzenia wynoszą od około 1000-1500 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszt montażu, który wynosi od około 1000 zł do kilku tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od kilku czynników: odległości między urządzeniami zewnętrznym i wewnętrznym, kondygnacji i dostępności miejsca montażu (jeśli np. będzie on wymagał ustawienia rusztowania, celem dostania się na wyższe piętro, wtedy koszt będzie oczywiście wyższy), czy też np. rodzaju ściany, podłoża przez które trzeba będzie się przebić.

Za prosty montaż urządzenia o mocy 3,5 kW z jednym przewierceniem przez ścianę zewnętrzną powinniśmy zapłacić około 800-1000 zł. Tu ważne zastrzeżenie – najlepszym rozwiązaniem jest kupno klimatyzacji wraz z  montażem. W takiej sytuacji stawka VAT wynosi 8 proc. Pamiętajmy o tym, by odpowiednio wybrać fachowca, który nam klimatyzację zamontuje. System musi być objęty gwarancją, natomiast pracownik firmy monterskiej powinien posiadać tzw. zieloną kartę, a więc dokument potwierdzający jego kwalifikacje i uprawnienia.

Jeszcze jednym rodzajem klimatyzacji jest tzw. multisplit, a więc system, gdzie kilka jednostek wewnętrznych współpracuje z jednostką zewnętrzną. Klimatyzacji typu multisplit używa się do chłodzenia równocześnie kilku pomieszczeń i choć jest ona oczywiście droższa niż klimatyzatory split, to jednak bardziej opłacalna niż instalacja kilku takich urządzeń.

Formalności

Coraz częściej w sezonie letnim klimatyzacja okazuje się nieodzowna, by przetrwać. Liczba upalnych dni i wysokość temperatury zdają się zwiększać. Czy to oznacza, że powinniśmy postawić już na klimatyzatory stacjonarne? Takie rozwiązanie choć droższe, finalnie może być wygodniejsze i bardziej opłacalne ze względu na wyższą wydajność.

Instalacja na zewnątrz elementu urządzenia będzie jednak wymagała od nas zgody administracji, no chyba że mamy dom jednorodzinny. W praktyce zgoda bądź jej brak zależą od poszczególnych wspólnot i spółdzielni oraz ich polityki w tej sprawie. Problem jest nowy. Wcześnie w naszej strefie klimatycznej raczej nie kłopotano się klimatyzatorami. Dziś wygląda to inaczej. Sprawa jednak nie oznacza, że od ręki dostaniemy zgodę na montaż takiego urządzenia. Problem może być zwłaszcza w przypadku bloków z tzw. wielkiej płyty. Te coraz częściej są termo-modernizowane. W takiej sytuacji klimatyzacja, która musi być zainstalowana do części stałej obiektu, może po prostu zniszczyć dodatkową warstwę ocieplenia.

Problematyczna będzie też instalacja klimatyzacji w budynkach zabytkowych. Jeśli nieruchomość jest w rejestrze zabytków (może to dotyczyć całego zespołu urbanistycznego), wtedy podlega ona ścisłej ochronie. Możliwość instalacji klimatyzacji zależy od decyzji konserwatora. W praktyce są z tym spore problemy, bowiem część montowana na zewnątrz po prostu mocno ingeruje w elewację. Dlatego dobrze jest jeszcze przed kupnem danego systemu uzyskać stanowisko konserwatora.

Koszty eksploatacji

Na kupnie klimatyzacji nasze wydatki się nie kończą. Jest to urządzenie pobierające prąd, więc przyjemny chłód w mieszkaniu odbije się na rachunkach.

To, ile prądu zużyje nasz klimatyzator, zależy oczywiście od jakości i klasy energetycznej urządzenia, także od tego, czy będziemy nim mądrze zarządzać. Efektywność urządzeń chłodniczych mierzy się za pomocą wskaźników: SEER (Sezonowy Współczynnik Efektywności Energetycznej) - określający efektywność energetyczną w trybie chłodzenia, oraz SCOP – w trybie grzania. Najlepsze urządzenia mają te wskaźniki na poziomie około 8,5. Oczywiście liczy się także klasa efektywności energetycznej – im wyższa, tym urządzenie zużywa mniej prądu. Najwyższa jest klasa A+++.

Jak klimatyzacja przekłada się na nasze rachunki? Szacuje się, że użytkując codziennie przez 4-5 godzin urządzenie o mocy 2,5-3,5 kW w pomieszczeniu o powierzchni 20-30 mkw., zapłacimy dodatkowe około 30-60 zł miesięcznie. Do tego dochodzą oczywiście koszty serwisowania – czyszczenie klimatyzacji, które jest niezbędne, jeśli chcemy zachować urządzenie w dobrej jakości i bezpieczne dla naszego zdrowia. Za serwis zapłacimy od około 150 zł.

Podsumowanie

Klimatyzacja powoli staje się nieodzowna dla naszego funkcjonowania latem. Jak widzimy – kosztowność takich urządzeń nie jest tak duża, jak mogłoby się wydawać, podobnie z kosztami eksploatacji. Prawdopodobnie – jeśli tendencje klimatyczne się utrzymają – z czasem klimatyzacja montowana w mieszkaniach będzie rutynowa. Być może zostanie „wciągnięta” na listę elementów, z których składa się tzw. standard deweloperski mieszkań oddawanych w naszym kraju.

Na razie inwestorzy oferują nieruchomości z klimatyzacją zazwyczaj w wyższym przedziale cenowym. Jest ona ciągle postrzegana jako wyposażenie „ekstra”, które zarezerwowane jest dla segmentu premium. Przykładowo –  wśród nowych mieszkań w Warszawie prezentowanych przez portal RynekPierwotny.pl, które mają zamontowaną klimatyzację, najtańsze zaczynają się od 9000 zł/mkw., czyli o około 1200 zł/mkw. więcej od stołecznej średniej, przy czym większość to apartamenty pod klucz (Praga, Śródmieście, Mokotów) ze stawkami nawet powyżej 20 tys. zł/mkw.

Tak przedstawia się sytuacja na chwilę obecną, ale jeśli tendencje pogodowe się utrzymają, klimatyzacja najprawdopodobniej stanie się standardem także w popularnym segmencie mieszkaniowym.

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (4)

dodaj komentarz
waldemarsawicki
na zachodzie klima to norma, czekamy aż deweloperzy będą oferowali klimatyzowane mieszkania w pakiecie, w robygu jest system smart, teraz czekam na pakiety z klimatyzacją
oklahoma_kid
Rozumiem że bankierowi tęskno do blackoutów? posprawdzajcie jak wyglądało w te upały obciążenie sieci energetycznej zanim zaczniecie udzielać takich porad, żeby jeszcze więcej januszy instalowało sobie "klime"; ja bym tego badziewia zakazał w mieszkaniach
forfun
klimatyzator przenośny to straszny syf - głosny, woda kapie, gorąca rura przez uchylone drzwi/okno - same straty. do tego schłodzone powietrze z wnętrza uzywa do chłodzenia urządzenia i wyrzuca je na zewnątrz jednocześnie zaciągając z zewnątrz cieplejsze powietrze do pomieszczenia. mam i sie wku...am.
marywentmaz
Dobrze że Bankier mówi o takich tematach, inne portale o Termomodernizacji Super. Od 6 lat montuję Klimatyzację i od 2 lat Wentylację - rekuperację. Dopiero takie połączenie daje najlepsze rezultaty Dobrego klimatu w domu. Warto by o rekuperacji pisać jak najwięcej też w kontekście Polskich producentów jak Tesla, Alnor,Dobrze że Bankier mówi o takich tematach, inne portale o Termomodernizacji Super. Od 6 lat montuję Klimatyzację i od 2 lat Wentylację - rekuperację. Dopiero takie połączenie daje najlepsze rezultaty Dobrego klimatu w domu. Warto by o rekuperacji pisać jak najwięcej też w kontekście Polskich producentów jak Tesla, Alnor, Pravent - którzy oferują takie jednostki, czasami całe systemy.

Powiązane: Remont i wykończenie mieszkania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki